Маврикій Зільберштайн і його будівничі шедеври у Львові

2455

Маврикій Зільберштайн став з яскравих представників творчого архітектурного середовища Львова австрійської епохи. Будівничий львівських синагог та більш буденних будівель, він залишив неповторний слід на обличчі Львова. Проте на жаль, можна констатувати, що як сучасні львів’яни так і гості міста майже нічого не знають та не пригадують про свого славного земляка. Отож пропонуємо вам поглянути на найяскравіші архітектурні творіння Маврикія Зільберштайна у Львові.

Львівська політехніка
Львівська політехніка

Народився у Маврикій у Львові у 1857 році. Його біографія на превеликий жаль дійшла до нашого часу вельми фрагментарно, тож реконструкція деяких подій з його біографії є дещо умовною. Зільберштайн впродовж 1877-1884 років навчався у Львівській технічній академії (сьогодні це НУ «Львівська політехніка»). Тут він опановував фах будівничого і йому неймовірно пощастило, оскільки його вчителями та наставниками на ниві архітектури були провідні та знані на той час у Львові фахівці у сфері архітектури.

Цегла з фабрики Зільберштейна
Цегла з фабрики Зільберштейна

Маврикій отримав патент на архітектурну діяльність у Львові у 1886 році, лише за два роки після закінчення навчання, що, втім, було звичною практикою для того часу. Нам відомо, що не він один з сім’ї був пов’язаний з архітектурою та будівництвом у Львові. Так, спорудження частини спроектованих ним будинків він доручав своєму старшому брату – Якубу. Зільберштайн став визнаним для свого часу архітектором, про що свідчить зокрема той факт, що від січня 1907 року він стає членом досить авторитетного та знаного у підавстрійській Галичині Політехнічного товариства у Львові. Вважається що умовно до 1900 року стилістично Зільберштайн працював у стилі історизму, а пізніше поступово переходить до роботи над проектами, які були ним створені у стилі сецесії. Широке використання специфічних архітектурних елементів межувало з тим що ймовірно він, або хтось з його родичів налагодили навіть виробництво цегли на заводі, який знаходився на Сигнівці. Він був власником підприємства аж до своєї смерті у 1912 році. Отож погляньмо на найвизначніші його архітектурні творіння.

Авторству Зільберштайна належить реконструкція синагоги Хадашим на сучасній вулиці Вугільній у Львові. У 1888 році, тобто фактично на початку його кар’єри як архітектора ним було добудовано внутрішню сходову клітку, яка веде на галереї і ліквідовано зовнішню.

Іншим проектом, пов’язаним з синагогами Львова стала робота у 1907 році над прибудовою цілої низки елементів до славнозвісної львівської синагоги «Темпль». Мавкрикієм була здійснена північна і південна прибудови зі сходовими клітками.

У 1895-1896 роках році ним було зведено будівлю для товариства єврейських ремісників «Яд Харуцим».

У 1892-1896 роках ним разом з Якубом Грохом було споруджено цілу низку неренесансових крамниць на сучасній вулиці Гуцульській.

Творча співпраця з Якубом Крохом продовжувалась і у 1902 році було зведено будинок на сучасному проспекті Свободи, 29.

Проспект Свободи, 29
Проспект Свободи, 29

У 1907 році постало кілька будинків на сучасній вулиці Устияновича.

У 1909 році зведено будинок № 9, на теперішній вулиці Горської.

Будинок на вулиці Горської, 9
Будинок на вулиці Горської, 9

У цьому ж році постали будівлі на вулиці Федьковича.

Будівля на вул. Федьковича
Будівля на вул. Федьковича

Віктор ГУМЕННИЙ

Джерела:

  1. Бірюльов Ю. О. Зильберштайн Мавриций // Енциклопедія Львова / За редакцією А. Козицького та І. Підкови. — Львів : Літопис, 2007. — Т. 2. — С. 464.
  2. http://www.v-smirnov.ru/aus_l.htm

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.