На початку ХХ століття у низці міст і містечок Галичини створюються українські спортові кружки (гуртки) та товариства, які плекали різні види спорту. У Перемишлі була “Сянова Чайка”, Тернополі – “Поділля”, Стрию – “Січ” (згодом перейменована на “Скалу”) та ін. У Львові у цей час діяли: “Український спортовий кружок” (створений 1906 р. при Академічній гімназії), Український спортовий кружок “Дніпро”, спортове товариство студентів вищих шкіл Львова “Україна” (1911 р.) і “Змаговий Союз” (обидва створені 1911 р.) та ін.
У тогочасній періодиці та сучасній літературі можна віднайти публікації присвячені історії вище згаданих спортових осередків. Натомість дуже скупі відомості є про діяльність Українського спортового кружка “Дніпро”. Актуальними і досі залишаються міркування львівського історика Андрій Гречила висловлені 1993 р. у першому числі вісника Українського геральдичного товариства “Знак”: “[…] встановити сьогодні атрибутику більшості з цих товариств (як українських, так і інших) дуже складно – далася взнаки Друга світова війна та роки більшовицького панування. Як один із сумних прикладів таких втрат можна навести знищення у 50-ті роки у Львівському історичному музеї разом з іншими історичними реліквіями і прапору УСТ “Скала” – Стрий”.
Натомість документів про початки діяльності УСК “Дніпро” віднайти не вдалося. Деякі дані про цей клуб можна почерпнути з неопублікованих спогадів спортивного діяча, учня професора тіловиховання Івана Боберського, Степана Гайдучка: “Академічна гімназия з ініціятивним пофесором [Іваном Боберським. – А. С.] і його учнями була взірцем для других українських гімназий і української молоді в польських гімназиях. І так в Перемишлі повстала “Сянова Чайка”, в Тернополі “Поділля”, в Стриї “Січ”, що переіменувалася на “Скала” (усі повстали в 1909 році), учні польських гімназий і утраквістичної учительської семінариї у Львові заложили “Дніпро”. Вислідом цього руху було заложення спортового товариства студентів високих шкіл у Львові “Україна”. В іншому спогаді, опублікованому з нагоди 15-ліття СТ “Україна” Степан Гайдучок про УСК “Дніпро” писав: “Зорґанізування останнього потрібне було хочби тому, щоби учні-Українці в польських ґімназіях не ставали погноєм польського спортового руху”.
Основоположник української тіловиховної традиції Іван Боберський у звіті “Українського спортового кружка” за 1909/1910 н. р. зазначав, що УСК “Дніпро” “складає ся з Русинів [Українців. – А. С.], що ходять до польских середних шкіл у Львові”.
Вивчаючи різні джерела, вдалося встановити, що УСК “Дніпро” існував у Львові щонайменше упродовж 1909–1910 рр. У кружку займалися різними видами спорту. Найбільш популярними були копаний м’яч (футбол) та легка атлетика.
УСК “Дніпро” мав щонайменше дві дружини копаного м’яча (футбольні команди): “Дніпро І” та “Дніпро ІІ”.
“Дніпро І” упродовж 1909/1910 н. р. провів декілька матчів з “УСК І”, зокрема 8 травня 1910 р. (з рахунком 1:1, суддя змагань Степан Гайдучок – на той час учень VIII класу Академічної гімназії).
Дружина (команда) копаного м’яча: “Дніпро ІІ” 1 листопада 1909 р. провела футбольний матч з “УСК ІІІ” (рахунок 1:2 на користь УСК ІІІ), з “УСК ІІ” (дата проведення матчу невідома, рахунок 2:7).
29 травня 1910 р. члени УСК “Дніпро” взяли участь у “перших прилюдних змаганях в легкій атлєтиці, переведених за вулецкою рогачкою” у Львові. До змагань зголосилося 24 члени “Українского спортового кружка” Академічної гімназії та УСК “Дніпро”. Вступ для видців (глядачів) був безплатний.
Спортові змагання розпочалися з бігу на 100 м. Честь УСК відстоювали три змагуни (спортсмени): Петро Франко (учень VIII класу Академічної гімназії), Михайло Заворотюк (VII клас Академічної гімназії), B. Щупаківский (V клас філїї Академічної гімназії). УСК “Дніпро” представляли п’ять змагунів: П. Буя (учень V класу IV гімназії у Львові), І. Косиндяк (VІ клас IV гімназії), В. Качмарский (V клас IV гімназії), Зиновій Дума (VI клас II реальної школи), В. Мотлюк (VIII клас V гімназії). Перший до мети прибув член УСК “Дніпро” В. Мотлюк (час 12 секунд), другий Михайло Заворотюк (УСК) (13.5 с.).
Чотири спортовці з УСК змагалися метаючи диск. Степан Кизима (учень VIII класу Академічної гімназії) кинув на 26.85 м, Василь Остапчук (VII клас Академічної гімназії) – 23.70 м, Михайло Заворотюк (VII клас Академічної гімназії) – 22.25 м, І. Бучко (VII клас Академічної гімназії) – 21.95 м.
До бігу на 50 м зголосилося сім учнів, з них чотири з УСК: І. Децик (III клас Академічної гімназії), Р. Іванець (III клас Академічної гімназії), І. Федів (IV клас філїї Академічної гімназії), та троє з УСК “Дніпро”: М. Богонос (III клас IV гімназії), В. Гуссаківский (IV клас IV гімназії) і С. Качмарский (IV клас IV гімназії). До цілі прибіг перший В. Гуссаківский (час 7 1/3 с.), другий – С. Качмарський, третій – Р. Іванець (8.5 с.).
До мету ратищем (метання списа) зголосилося троє членів УСК: Теодор Черник (V клас Академічної гімназії), Кость Мацюрак (VII клас Академічної гімназії), Степан Кизима (VIII клас Академічної гімназії). Спортовці здобули такі результати: Теодор Черник кинув спис на 32.90 м, Кость Мацюрак – 29.10 м, Степан Кизима – 28.85 м.
Скок в висоту (стрибок у висоту) виконало троє учнів. Перше місце розділили Петро Франко (VIII клас) з УСК і О. Левкович (VII клас IV гімназії) з УСК “Дніпро” показавши результат 1.37 м. Друге місце здобув В. Качмарский (V клас гімназії) – 1.32 м.
Одночасно зі скоками (стрибками) відбувалися змагання з “піднесення тягарів на дві руки підкидом”. Учні з Академічної гімназії та члени УСК Василь Остапчук (VII клас) підніс 86 кг, С. Гумовський (VII клас) – 70 кг, П. Мазурак (V клас) – 64 кг.
Після цих змагань відбувся біг на одну англійську милю (1609 м). До бігу стануло 6 змагунів: Теодор Черник, О. Карпіньский, Михайло Заворотюк (всі три з УСК) і троє з УСК “Дніпро”: Зиновій Дума, І. Косиндяк і В. Мотлюк. Перший подолав дистанцію Михайло Заворотюк (VII клас Академічної гімназії) за час 5.30 хвилин, другий – Зиновій Дума (VI клас II. реальної школи, третій – О. Карпінский (V клас філії Академічної гімназії). Зійшли з дистанції Теодор Черник через 500 м та В. Мотлюк – 1200 м.
Цього ж дня, 29 травня спортовці “Дніпро І” та “УСК І” зіграли футбольний матч. Суддя Василь Остапчук – учень VII класу Академічної гімназії зафіксував поразку “Дніпро І” з рахунком 0:4. Відомо про склад дружини (команди) “Дніпро І” з цього матчу: І. Шуховський – воротар; І. Стоцький та Зиновій Дума – заложники (захисники); М. Стецик, О. Левкович, Г. Кулик – помічники (півзахисники); В. Качмарський, Йосиф Щерба, В. Гусаківский, С. Качмарський – нападачі (нападники); М. Богонос – чільник (центральний нападник).
Про цю гру Іван Боберський писав таке:“В першій половинї грайки [матчу. – А. С.] зробив УСК чотири ворота, в другій половинї жадна сторона не пробила воріт. В грі треба би не за сильно подавати мяч і належало би, щоби кождий грач глядїв, де має уставити ся, щоби перехопити подаваний мяч. Грачі збігають ся часами безпотрібно, місто рушати ся на своїх загонах. Хоть вимоги на око легкі і ясні, то прецінь набуває ся їх лише через довгу, невтомиму вправу”.
У своїй діяльності УСК “Дніпро” використовував спортивні строї та різну атрибутику. У приватному архіві Степана Гайдучка зберігся відбиток печатки кружка (він приклеєний на аркуші паперу у альбомі світлин). Це – штамп прямокутної форми, без зображення, містить лише легенду (напис): “УКРАЇНЬ. КРУЖ. СПОРТ. “ДНЇПРО””.
Швидше за все у другій половині 1910 р. УСК “Дніпро” припинив свою діяльність. До того ж Степан Гайдучок у своїх споминах зазначав: “Чи не в 1911 р. дружина ця перестала існувати?”. Відомо, що чимало його членів перейшли до УСК Академічної гімназії (опікуном УСК тоді був професор Академічної гімназії, голова гімнастичного товариства “Сокіл-Батько” Іван Боберський), а відтак до спортового товариства студентів вищих шкіл Львова “Україна”.
Сподіваюся, що подальші пошуки та віднайдення документів, матеріалів і світлин щодо діяльності призабутого УСК “Дніпро” та інших спортових кружків та товариств Галичини першої половини ХХ століття допоможуть нам заповнити існуючі прогалини в історії тієї доби.
Андрій СОВА
історик
Особлива подяка Лесі Крип’якевич (за надані світлини) та Олександру Пауку (за надані консультації).
Використані джерела та література:
- Боберський І. Ґімнастика // Звіт дирекциї ц. к. академічної ґімназиї у Львові за шкільний рік 1909/1910. – Львів: Накладом наукового фонду, 1910. – С. 13–24.
- Гайдучок С. Спортовий ювилей. 15-ліття Спорт. Т-ва “Україна” // Діло. – Львів, 1926. – 16 вересня. – Чис. 205 (10882). – С. 4.
- Гречило А. Б. Українська спортивна емблематика: повернення до традицій? // Знак. Вісник Українського геральдичного товариства. – Львів, 1993. – Чис. 1. – С. 7.
- Приватний архів Степана Гайдучка (м. Львів).
- Сова А. Печатка спортового кружка “Дніпро” у Львові // Знак. Вісник Українського геральдичного товариства. – Львів, 2017. – Травень. – Чис. 72. – С. 3–4.