З-поміж маловідомих пасажів Львова галерея Германів була однією з найстаріших ( з кінця XIX століття ), і найбільш відвідуваних.
На це було декілька причин : по – перше розташування, – у завжди велелюдній, галасливій єврейській дільниці, по – друге ” Колізей “- популярний театр оперет та водевілів, згодом кінотеатр на понад тисячу місць.
Між будинками № 23 та № 25 по вулиці Сонячній ( нині вул. Пантелеймона Куліша ) у 1896 – 1898 роках, на замовлення Абрама і Якова Германів, зводяться торгові галереї, згодом об’єднані у пасаж.
Замикав пасаж театр ” Колізей “, який було збудовано 1898 – 1900 роках за проектом архітектора Міхала Фехтера , за основу було взято павільйон Яна Матейка з Галицької крайової виставки 1894 року.
Театр неодноразово перебудовувався – у 1904 – 1907 рр. архітектором А. Шлеєном та А. Лагожем, у 1907 році у стилістиці сецесії Е. Скавиньським.
Спочатку цей видовищний заклад був відомий під назвою ” Колізей Торна ” ( Colloseum Thorna ), і іменувався не інакше як ” підприємство для представлень розмаїття міжнародних штукмайстрів на заграничний спосіб “.
На початку XX століття ” Колізей ” стає другою, після Опери, сценою у Львові, і за кількістю місць і за популярністю. Театр Скарбека ( нині театр ім. Марії Заньковецької ) на ті часи виконував роль міської філармонії.
Після I Світової війни поступово занепадає торгівельне значення пасажу Германів – загальна економічна криза, два потужних базари-конкуренти – на Кракідалах і площі Зерновій, перетворили галерею Германів на ” пасаж театру “.
Також тут відбувались спектаклі єврейських театральних труп. У міжвоєнний період у ” Колізеї ” функціонує Міський театр ” Новини ” ( пол. Nowości ), відомий безкоштовними показами для ветеранів. Тут ставили фарси, водевілі, оперети, ввечері діяло кабаре …
У 1928 році відновлює свою роботу кінотеатр, що користувався значною популярністю, особливо серед бідніших верств населення міста.
Під час II Світової війни пасаж зазнав руйнувань, будівлю ” Колізею ” було знищено.
У повоєнні роки його залишки було перебудовано на заводські і складські приміщення.
Використані джерела :
Гой Б.Львівський театр “Колізей”… , Мельник І.Львівські пасажі , Центр міської історії Центрально-Східної Європи , Мельник І.Коротка історія однієї львівської вулиці