Однією з найпримітніших кам’яниць нинішнього проспекту Свободи є будинок № 35 – колишній пасаж Феллера. І у наші дні ним можна пройти ( теперішньою вул. Михальчука ) до давньої вулиці Різницької ( нині вул. С. Наливайка ).
Пасаж було збудовано 1902 року Артуром Шлеєном, на кошти львівського видавця, підприємця, активного діяча єврейської громади міста Самуеля ( Шимона ) Феллера.
На відміну від пасажу Міколяша, він не був перекритий скляним дахом. Починалась торгова галерея від вул. Кароля Людвіга ( нині проспект Свободи ), де 1903 року Шлеєн зводить помпезний чотириповерховий будинок.
У 1908 – 1909 роках будинок реконструйовано за проектом відомого архітектора Фердинанда Касслера. Відтоді він отримав нинішній вигляд – у стилі модернізований ренесанс. Тоді ж з’являються кам’яні атланти і каріатіди в нішах вікон другого поверху і жіночі фігури на аттику – аллегорії комерції та транспорту.
Автором скульптурного оздоблення, ймовірно, є талановитий Петро Войтович.
На аттику в картуші читається монограма “SF” замовника будинку Шимона Феллера.
Вулиця Різницька ( тепер С. Наливайка ), на протязі декількох століть жвавий осередок єврейського громадського життя у Львові. Вулиця недорогих готелів, контор, кав’ярень, числених складів і організацій …
Саме на Різницьку, з центральної ” артерії ” міста – нинішнього проспекту Свободи – виходив другий вхід пасажу Феллера.
Між сецесійних кам’яниць № 8 і 10 цієї вулиці можна було побачити неіснуючу сьогодні браму з гратами, що зачиняла другий вхід до пасажу. Феллер, як і інші орендарі торгових партерів, мав тут крамницю паперових виробів і канцелярських товарів. А у невеликій друкарні пасажу видав у 1904 – 1906 роках відому серію поштівок, з видами Львова та інших міст Галичини.
Пасаж Феллера існував до Другої Світової війни. У міжвоєнні часи тут знаходилось відоме фотоательє ” Мімоза “, перукарня Лєбволя, декілька галантерійних, ювелірна крамниця …
Частину пасажу з боку вулиці Тиктора було зруйновано під час Другої світової війни, тепер тут знаходиться котельня.
У повоєнні роки торгівлю у партерах припинено, колись торгові площі перетворено на квартири і приміщеннями різних організацій, за короткий час колишній пасаж Феллера став затишною львівською вуличкою …
Використані джерела :
http://www.pslava.info/ , http://uk.wikipedia.org/ , http://zaxid.net/ , http://poshtivka.com/ , http://www.lvivcenter.org/