А непогано було б завершити “породільні муки” цього пам’ятника! Славний козак Максим Кривоніс, може українець, може шотландець (за Крип’якевичем), водночас – «полковник його королівської милості Війська Запорізького» (тобто польський королівський військовослужбовець)!
Єдиний вояк, що знеславив наш – ніким до нього не здобутий – Високий Замок!
Але наскільки великою була його козацька слава, настільки пам’ятник вийшов недолуго-недороблений…
Цей пам’ятний знак встановили на Високому Замку в далекому 1954 році. Але так деколи буває, що камінь з написом “Тут буде споруджено…” може стояти роками, десятиліттями, зарости травою, а потім зникнути.
Однак цей стовпець не заріс травою, можливо тому, що він був самодостатній, адже ніхто не планував поставити на ньому постать Кривоноса. Він був встановлений, щоби нагадувати про перемогу селянсько-козацьких загонів над польсько-шляхетськими загарбниками і здобуття козаками нашого Високого Замку.
Не хочу піднімати питання, хто в цій ситуації був загарбником (дивіться словник), бо не про те мова.
Пройшло майже пів-століття і у 1998 році було оголошено конкурс на проект пам’ятника Максимові Кривоносу. Найкращою пропозицією визнано проект скульптора Василя Ярича і архітектора Ярослава Трескота. Але справа застопорилась на іще 10 років.
У 2008 році президент Віктор Ющенко видає Указ про відзначення подій національно-визвольної війни XVII століття. План заходів передбачав “спорудження пам’ятників Богдану Хмельницькому та його соратникам у містах Сімферополі та Севастополі, в обласних центрах, інших населених пунктах…”
Відтак скульптор В. Ярич виготовив модель пам’ятника соратникові Б. Хмельницького в натуральну величину. Проект було підтримано і схвалено художньою радою.
Орієнтовна вартість пам’ятника у бронзі виносила 450 000 гривень. Творці пам’ятника В. Ярич та Я. Трескот пожертвували на пам’ятник свій авторський гонорар, оцінений художньою радою в сумі 120 000 гривень. Але справа знову застрягла на невідомий термін…
Шкода, що у нас не залишилось якогось іншого радянського пам’ятника, а то би ми зробили, як у Бердянську. Там у 2017 р. взяли та й переробили погруддя Фелікса Дзержинського! Просто “зголили” гостру борідку, видовжили та приспустили вуса, а також доліпили символічну вишиванку. Бо ж і так не відомо, як насправді виглядав Максим Кривоніс!
- Указ Президента України №78/2008 р. “Про відзначення у 2008 році 360-ї річниці подій, пов’язаних з початком Національно-визвольної війни українського народу середини XVII століття”.
- ДУМА ПРО КРИВОНОСА. Василь Ярич скульптор, Ярослав Трескот архітектор, Євген Козак продюсер
- У Бердянську пам’ятник Дзержинському став Максимом Кривоносом