Майстер різця і львівської скульптури: Броніслав Солтис

2037

Одним з найяскравіших представників мистецького життя Львова кінця ХІХ – початку ХХ століття був скульптор Броніслав Солтис. Створені ним шедеври мистецтва і в наші дні прикрашають будівлі в самому центрі Львова і слугують окрасою нашого міста. Проте серед самих львів’ян ім’я Солтиса і досі залишається маловідомим. Незаслужене забуття у радянську епоху триває, на жаль, і по сьогодні. Отож, пропонуємо вам поглянути на життя та творчість одного з найбільш оригінальних та цікавих львівських митців свого часу.

Віденська академія образотворчих мистецтв
Віденська академія образотворчих мистецтв

Народився Броніслав у 1869 році у Львові. Нам відомо, що протягом 1885—1889 років майбутній митець навчався у львівській Промисловій школі (сучасний Національний університет «Львівська політехніка»). Броніслав відвідував заняття на відділі скульптури, де зокрема його викладачем був знаменитий Юліуш Белтовський. Молодий Броніслав проявив непересічний талант, тому, у 1889—1891 роках він продовжує вдосконалювати свої вміння та навчається у Віденській академії мистецтв.

Після закінчення навчання він починає практикуватись та працює у скульптурній майстерні Петра Гарасимовича, проте вочевидь він відчув, що досягнув відповідного рівня і у 1894 році відкрив власну майстерню, яка спочатку знаходилась на сучасній вулиці Богдана Хмельницького, а згодом, Броніслав переніс її на вулицю Пекарську. В рамках роботи у цій майстерні, він займається здебільшого монументально-декоративною скульптурою. Вважається, що тут він співпрацював з такими львівськими архітекторами К. Боубліком, Сигізмундом Кендзерським та іншими знаними іменами мистецького та архітектурного життя австрійського Львова наприкінці ХІХ століття.

Броніслав послідовно творив у модній для того часу неорококовій течії, проте вважається, що поступово він перейшов до сецесії. Варто поглянути на деякі його роботи.

Будівля палацу Лозинського. Наші дні.
Будівля палацу Лозинського. Наші дні.

Скульптурне оздоблення інтер’єрів палацу Владислава Лозинського на нинішній вулиці Стефаника, 3 у Львові, яке він виконав у 1895—1896 роках. Сьогодні це приміщення належить Львівській національній галереї мистецтв.

Будинки номер 3 та 5 на вулиці Стрийській у наші дні
Будинки номер 3 та 5 на вулиці Стрийській у наші дні

Оздоблення будинку на вулиці Стрийській, 5. Виконане у 1896-1897 роках. Архітектором будівлі був Михайло Ковальчук.

Проспект Шевченка, 28
Проспект Шевченка, 28

Оздоблення фасадів будинку на нинішньому проспекті Шевченка, 28. Виконане у 1897—1898 роках. Початковий проект передбачав пишніший декор. Для цього ж будинку Солтис розробив металеві оздоби, меблі і кахлеві печі.

Рельєфи, а також постаті атланта і каріатіди будинку на проспекті Шевченка, 26. Виконані у 1896 році.

Скульптурне оздоблення кам’яниці на вулиці Франка, 43. Виконане у 1898 році.

Будинок на вулиці Пекарській, 24.
Будинок на вулиці Пекарській, 24.

Атлант і каріатіда будинку на вулиці Пекарській, 24. Виконані у 1898 році.  

Рельєф «Лицар перед Гробом Господнім в Єрусалимі» на постаменті пам’ятника, що на склепі Трушковських і Закрейсів на Личаківському цвинтарі. Одна з останніх робіт Солтиса, виконана у 1937 році.

Віктор ГУМЕННИЙ

Джерела:

  1. Броніслав Солтис (http://lvivforever.org.ua/index.php/liudy-iaki-tvoryly-u-lvovi/525-bronislav-soltys)
  2. Shevchenko Avenue, №26. By sculptures and caryatids Atlanta – Bronislaw Soltys. (https://uk.pinterest.com/pin/403564816589491212/)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.