Одним з найяскравіших представників мистецького життя Львова кінця ХІХ – початку ХХ століття був скульптор Броніслав Солтис. Створені ним шедеври мистецтва і в наші дні прикрашають будівлі в самому центрі Львова і слугують окрасою нашого міста. Проте серед самих львів’ян ім’я Солтиса і досі залишається маловідомим. Незаслужене забуття у радянську епоху триває, на жаль, і по сьогодні. Отож, пропонуємо вам поглянути на життя та творчість одного з найбільш оригінальних та цікавих львівських митців свого часу.
Народився Броніслав у 1869 році у Львові. Нам відомо, що протягом 1885—1889 років майбутній митець навчався у львівській Промисловій школі (сучасний Національний університет «Львівська політехніка»). Броніслав відвідував заняття на відділі скульптури, де зокрема його викладачем був знаменитий Юліуш Белтовський. Молодий Броніслав проявив непересічний талант, тому, у 1889—1891 роках він продовжує вдосконалювати свої вміння та навчається у Віденській академії мистецтв.
Після закінчення навчання він починає практикуватись та працює у скульптурній майстерні Петра Гарасимовича, проте вочевидь він відчув, що досягнув відповідного рівня і у 1894 році відкрив власну майстерню, яка спочатку знаходилась на сучасній вулиці Богдана Хмельницького, а згодом, Броніслав переніс її на вулицю Пекарську. В рамках роботи у цій майстерні, він займається здебільшого монументально-декоративною скульптурою. Вважається, що тут він співпрацював з такими львівськими архітекторами К. Боубліком, Сигізмундом Кендзерським та іншими знаними іменами мистецького та архітектурного життя австрійського Львова наприкінці ХІХ століття.
Броніслав послідовно творив у модній для того часу неорококовій течії, проте вважається, що поступово він перейшов до сецесії. Варто поглянути на деякі його роботи.
Скульптурне оздоблення інтер’єрів палацу Владислава Лозинського на нинішній вулиці Стефаника, 3 у Львові, яке він виконав у 1895—1896 роках. Сьогодні це приміщення належить Львівській національній галереї мистецтв.
Оздоблення будинку на вулиці Стрийській, 5. Виконане у 1896-1897 роках. Архітектором будівлі був Михайло Ковальчук.
Оздоблення фасадів будинку на нинішньому проспекті Шевченка, 28. Виконане у 1897—1898 роках. Початковий проект передбачав пишніший декор. Для цього ж будинку Солтис розробив металеві оздоби, меблі і кахлеві печі.
Рельєфи, а також постаті атланта і каріатіди будинку на проспекті Шевченка, 26. Виконані у 1896 році.
Скульптурне оздоблення кам’яниці на вулиці Франка, 43. Виконане у 1898 році.
Атлант і каріатіда будинку на вулиці Пекарській, 24. Виконані у 1898 році.
Рельєф «Лицар перед Гробом Господнім в Єрусалимі» на постаменті пам’ятника, що на склепі Трушковських і Закрейсів на Личаківському цвинтарі. Одна з останніх робіт Солтиса, виконана у 1937 році.
Віктор ГУМЕННИЙ
Джерела:
- Броніслав Солтис (http://lvivforever.org.ua/index.php/liudy-iaki-tvoryly-u-lvovi/525-bronislav-soltys)
- Shevchenko Avenue, №26. By sculptures and caryatids Atlanta – Bronislaw Soltys. (https://uk.pinterest.com/pin/403564816589491212/)