Цими днями, у Львові в рамках VIII фестивалю “Ляльковий світ” у Львівському Палаці мистецтв (вул. Коперника, 17) проходить розкішна виставка “ЕТНО лялька VI”.
Весняна Етно Лялька запрошує поринути у магічний світ традиційних та інтерпретованих ляльок мотанок, а також інших варіантів ляльки, що відповідають тематиці етно. Цьогоріч додаткова тема проекту Весна – Пасха.
Вагому частину експозиції склали ляльки-мотанки, виконані у своєрідних орнаментах та стилях, що походять від різних культурних течій регіонального мистецтва. В давнину такі ляльки використовувалися як іграшки для дітей, а також як обереги та сакральні символи.
Основні вимоги до художників: мінімально поліестеру та пластмасових китайських оздоб.
В рамках виставки, Ірина Бердаль-Шевчик приготувала цілий етно-проект “На перетині ниток”: це світлячок, оснований на символах ляльки-мотанки, павучок, якого навчилася плести в Марії Янко, та аплікація.
“Колись дуже давно, коли я тільки починала робити ляльки-мотанки, перший хрестик, який я побачила особисто, був у Тетяни Фургали. Можна сказати, що вона навчила мене цього”, – розповіла авторка проекту “На перетині ниток” Ірина Бердаль-Шевчик.
Оскільки лялька в Україні від давніх-давен була найпоширенішою і найактивнішою з точки зору психології, нічого дивного, що й сьогодні вона відкриває перед художникам широкі можливості. Ляльки мотані, шиті, вирізані з паперу – той космос, в який кожен дорослий занурюється не вагаючись. І річ навіть не в ностальгії за дитинством, а в здатності таких ляльок приносити у світ трохи добра…
Наталка СТУДНЯ