Чимало львів’ян та мешканців інших населених пунктів нашої країни знайомі з іменем Роберта Домса (завдяки відповідній марці алкогольного напою), проте можна впевнено сказати, що навряд чи багато з них має чітке уявлення ким була ця людина. Уродженець Пруссії, він залишив значний слід в історії Львова та Галичини. Пропонуємо вам поглянути на віхи життя цієї непересічної для міста особистості.
Першим з Домсів у Львові вочевидь з’явився один з родичів Роберта – Францішек, який у 1816 році прийняв львівське громадянство. Рік перед тим, на світ з’явився і Роберт, щоправда не у Львові, а у Пруссії. Вочевидь саме він підготував певний ґрунт для появи Роберта у Львові. Перше підприємство Роберта Домса в Галичині починає діяти у 1848-му, тоді він організовує у Львові виробництво кавового напою з цикорію. Згодом він зацікавився досить перспективною на той час сферою переробки нафти та озокериту і у 50-ті роки ХІХ століття він стає власником підприємства яке розпочало видобуток озокериту і нафти в Галичині. Він організовує промислове виробництво парафіну та свічок на його основі.
Іван Франко у своїй повісті «Boa constrictor» так описує початок справи Домса: «Йому сейчас вказали бориславські мочари. Селяни розповіли йому, як вона (нафта – В. Г.) підходить наверх води, як випалює траву і всяку ростинність, – а деякі заговорили навіть про підземних заклятих бойовників, котрих перегнила кров випливає наверх. Домс, практичний чоловік, розуміється, небагато там зважав на такі казки, але швидко помітив, що нафтові жили мусять бути неглибоко, коли нафта сама підходить догори, і що мусять вони бути неабиякі багаті. Він поїхав до Борислава, звидів місцевість і рішив сейчас зачати першу пробу. У кількох бідніших він позакупляв за безцінок частки поля і, нанявши бориславських-таки парубків, почав копати вузенькі «дучки». По трьох-чотирьох сажнях показалася нафта. Домс тріумфував. Він швидко кинувся будувати дестилярні, почав радитися з ученими інженерами та гутниками». У 1853 році стається знакова подія – Домс створює в Бориславі перше нафтоперегонне підприємство. Перша його бурова вишка для ручного ударного буріння нафтових свердловин почала роботу у 1861.
Проте окрім нафтового бізнесу, він, як вже на початку частково було згадано не полишає вкладати кошти в підприємства пов’язанні з продуктами харчування. У 1850-х роках Роберт купує та організовує у Львові підприємства з виробництва борошна, пива і хліба. На сучасній вулиці Клепарівській було розміщено паровий млин, пекарню і броварню. Ще один паровий млин збудували на сучасній вул. Б.Хмельницького. Броварня була викуплена у 1863 році у Й. Квіха, проте Домс значно розбудував та вдосконалив її. Варто зазначити, що ця броварня не була єдиною у Львові, проте саме на її місці розташовано сучасний пивзавод.
Займався він і благодійництвом. 1885 року він засновує фонд, і відкриває Притулок для Митців і Літераторів фундації Роберта Домса. До притулку приймали збанкрутілих підприємців і купців, а також старих і хворих митців: архітекторів, акторів, письменників, живописців, скульпторів. Крім того, до притулку могли приймати старих або хворих хіміків: науковців і інженерів.
Незважаючи на певну сучасну міфологізацію постаті Домса і її асоціацію або з маркою пива, або з ресторацією, яка діє при пивзаводі, все ж його діяльність була набагато багатограннішою, що відзначали і сучасники. Як написав вже згаданий Іван Франко: «Домс, знаменитий прусський капіталіст, котрому наша Галичина майже в кождій галузі промислу винна перший товчок». У некролозі в газеті Діло про нього написали: «Роберт Домс, один з найбільших промисловців Галичини, президент Львівської торгівельної і промислової палати, власник млину парового і броварні у Львові, нафтових копалень і рафінерій у Бориславі, помер вчора у Львові від запалення легень на 79 році життя. Він заснував у Львові притулок для літераторів, артистів і купців”. Поховано Домса на Личаківському цвинтарі, нещодавно його могилу відреставровано. Отож, пам’ятайте про Роберта Домса, про людину, яка створила промисловість в Галичині і заслуговує визнання набагато більшого, ніж вона має у наш час.
Віктор ГУМЕННИЙ
Джерела
- Кирчів. А. З життя львівських броварів (Режим доступу: http://www.ji.lviv.ua/n36-1texts/kyrchiv.htm)
- Енциклопедія Львова / Ред. А. Козицький, І. Підкова. – т.2. — Львів, 2008.
- У Львові відновили пам’ятник легендарного власника Львівської пивоварні – Роберта Домса (Режим доступу: http://press.carlsbergukraine.com/release/1063/)
- Костин И. Дом, который построил Домс (Режим доступу: http://www.2000.ua/specproekty_ru/pennye-tradicii/dom_-kotoryi-postroil-dom.htm)