3 березня 2013 року на телеканалі “History” відбулася прем’єра серіалу “Вікінги” Майкла Хьорста. Серіал, як зазначають автори і критики, створено за матеріалами саг про набіги вікінгів на Британію та королівство Франків в добу раннього середньовіччя. Очевидно, що ні фільм, ні події, які лягли в його основу, до Львова не мають жодного відношення, але мені захотілось про це написати. Головний герой серіалу, Рагнар Лодброк, за легендою, є нащадком бога Одіна. Такою є і його дружина Лагерта, яка разом з чоловіком ходить у походи й бере участь у батальних сценах. Роль останньої у стрічці виконує канадська актриса українського походження Кетрін Винник (Винницька). Про неї і поговоримо більш детально.
Катерина Анна Винницька народилась та виростала, більшу частину свого свідомого життя провела у Канаді. Родом вона із Етобіко, що біля Торонто. У Торонто вона ходила до недільної школи імені Цьопи Паліїв та відвідувала греко-католицьку церкву. Український фактор відігравав дуже вагому роль в вихованні майбутньої актриси – до 8 років вона розмовляла винятково українською, а до 17 років належала до організації “Пласт”. Пізніше дівчина займалась бойовими мистецтвами, зокрема карате, де також досягла чималого: чорний пояс. Як згодом зізналась сама, дуже їй у цьому допоміг Пласт, проходження якого дисциплінувало і загартувало дух.
Історія родини Катерини Винницької (Кетрін Винник) – це тема для окремої розмови. Вони є вихідцями з Галичини і переселились до Канади в минулому столітті. Мама, Леся Винницька, зараз є віце-президентом Українсько-канадського конгресу Торонто. Її батьки походять із Галичини. Мама зі Львова, а тато із Тернополя. В батька, Романа Винницького, ситуація ще цікавіша – Старий Самбір та Борислав, а його батько Володимир Винницький, дід Кетрін Винник, навіть був січовим стрільцем. На момент формування цієї військової структури йому було лише 16, тому довелося збрехати і сказати, що має 18 років.
В середині ХХ століття родинам батьків Кетрін Винник довелося кілька разів міняти місце постійної дислокації. Спочатку від Радянського Союзу тікали до Німеччини. Батьки Кетрін Винник обоє народились в цій країні. Згодом звідти довелося тікати до Канади. На момент прибуття до Канади, пан Роман і пані Леся були ще малими дітьми. В Канаді вони виростали, познайомились та створили власну cім’ю. Крім Катерини мають ще трьох дітей – Маркіяна, Адама та Дарину. Усі народились у Канаді, були пластунами та відвідували українські школи.
Повертаючись до самої Кетрін Винник, треба сказати, що акторської майстерності вона навчалась у Нью-Йорку, на студії у Вільяма Еспера. Її акторський дебют на телебаченні відбувався в далекому 1999 році. Крім уже згаданого серіалу “Вікінги”, вона також знімалась у кількох телевізійних шоу, у криміналістичних “Закон і порядок”, “Криміналісти: мислити як злочинець”, популярному серіалі “Доктор Хаус”. Кетрін Винник, певною мірою, є “обличчям” України за океаном. Вона дуже часто виступає на ток-шоу українською, не соромиться свого походження і постійно по нього згадує. Вважає, що це виділяє її з-поміж інших акторів і робить унікальною.
Про свою співпрацю із командою, яка працює над серіалом “Вікінги” та власну роль Кетрін відгукується позитивно. Вважає, що Лагерта їй дуже пасує, десь навіть передає тип її характеру – войовничий і непримиренний. Тому цю роль Кетрін Винник вважає однією з найкращих, яку вона виконувала у своїй кар’єрі. Особливо цікаво дивитись не сам фільм, а документальні кадри, в яких йде оповідь про те, як його знімали. В таких стрічках бачимо акторів справжніми, без кінцевого марафету і з них можна скласти собі уявлення про весь арсенал засобів, якими актори володіють. В роботі Кетрін Винник на таких кадрах особливо привертають увагу бойові навики, отримані під час занять карате.
Нам варто мабуть пишатись, що в Голівуді є українська складова і ще й такого ґатунку. Сам фільм, правда, типовий Голівуд: вікінги здійснюють морські походи заради “захоплюючих подорожей” (мабуть їм точно саме про це найбільше йшлося), вульгарні жарти на сексуальну тему, які складно співставляються із суспільством того часу, довгі ідеалізовані промови, яких військові вожді того часу не могли би в принципі виголосити, а їхні воїни знудились би слухати і ін. Але матриця і стандарт рулять, а Голівуд штампує продукцію за формулою, яка приносить прибуток. Зрештою, може це і правильно і оригінальність взагалі стає пережитком. Навіщо нам “Вій”, коли у нас є “Океан Ельзи”? Хоча комусь і типовий Голівуд подобається, а “Хоробре серце” нікого не залишає байдужим. “Вікінги” також можна дивитись (по мечах там ніхто не бігає, кров фонтаном не бризкає…хоча…). Тому можна тішитись, що важлива сторінка світового кінематографу під назвою Голівуд, яка на високому технологічному рівні і трохи заїждженому ідейно-стандартизованому, пишеться не без українського сліду.
Євген ГУЛЮК
Використані джерела:
- Katheryn Winnick profiled on Plast Ukrainian Scouting Organization’s website // The Ukrainian Weekly, 2015 [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.ukrweekly.com/uwwp/katheryn-winnick-profiled-on-plast-ukrainian-scouting-organizations-website/
- Kroll J. Fimmel, Winnick set sail on “Vikings” // Variety, 2012 [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://variety.com/2012/film/news/fimmel-winnick-set-sail-on-vikings-1118056108/
- “Vikings” final: Michael Hirst Previews the end, plus first look at Ragnar and Lagertha’s dangerous trips // The huffington post, 2013 [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.huffingtonpost.com/2013/04/25/vikings-finale_n_3150665.html
- Зень Т. Голівудська акторка Кетрін Винник: роль жінки-воїна мені дуже підійшла через мій життєвий досвід // Українська правда, 2015 [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://life.pravda.com.ua/person/2015/05/23/194294/