А ви знали що у Львова є свій Клов? Широкий, прямокутний підземний тунель викладений, як в Києві, з бетонних блоків. Якщо в центрі Львова Полтва вражає своєю старовинністю, то тут – модернізмом та масштабом. Якщо в центрі Полтва вивчена до останнього камінчика, то тут – Terra Incognita.
Мова піде про колектор по вулиці Липинського від АЗК «ОККО» що на проспекті Чорновола і аж до очисних споруд. В 60-х роках 20 століття тут ще текла річка Полтва. Причому вона була менш більш чистою. Фекалії на очисні споруди постачалися іншим, старим польським колектором. Та Львів ріс, з’являлися нові мікрорайони. Старий колектор вже не справлявся, відходи переливалися і текли по відкритій частині Полтви. А в зливу ще й виходили з берегів. Тому Полтву і закрили в бетонний саркофаг бо це вже, по суті, була каналізація.
Точку старту ми вибрали символічну – вулицю Полтвяну. Вона знаходиться якраз посередині цього колектора. Спочатку ми пішли проти течії. Тут я вже бував раніше коли досліджував причину затоплення вулиці Торф’яної. А потім за течією в невідомі краї. Таким чином ми дійшли аж до очисних споруд.
«Вааав, та тут як в Клові!» – вигукнув Тарас. «Я не знав що у Львові таке є!». Клов – знаменита київська підземна річка. Вона тече під вулицею Хрещатик і виходить на поверхню неподалік залізничного вокзалу. В Клов ходять усі. Туди, як і в Полтву, водять екскурсії. Я от подумав: а чому завжди в Полтві до мостика і назад? Потрібно розширяти підземну географію Львова!
Ми пройшли за течією аж до місця роздвоєння колектора. Перед виходом на очисні споруди тунель стає вдвічі ширший і вищий. В лівій притоці води по груди, права замулена і мілка. Під час сплаву по Полтві ми були поплили саме в праву притоку.
Вниз по течії нам трапилося кілька цікавих бокових приток. Перша – забутована цеглою. Вона знаходиться трішки нижче за стадіон і церкву на вул. Лінкольна. Вона заважає нормально йти по бортику за течією правим берегом.
Друге цікаве місце – було кілька півтораметрових труб з районів вул. Лінкольна та Мазепи. Ми туди не ходили так як нашою ціллю було дослідити головне русло. Залишили на інший раз!
І третя, найцікавіша, це величезна притока праворуч перед роздвоєнням колектора на дві частини. На око там діаметр поза два метри, і вона практично суха. Ймовірніше за все це був перелив води з старого польського колектора. Під час реконструкції його води спускали в Полтву. Це, швидше за все, і є цей спуск. Потрібно буде ще якось її дослідити.
На превелике розчарування всіх зрадофілів жодна новобудова на колекторі не стоїть. Як і не видно якихось явних руйнувань від їх будівництва. АЛЕ! Будинки обступили колектор з усіх боків. Таким чином вони унеможливили його розширення! А це критично важливо.
Вже зараз колектор Полтви не справляється з існуючою кількістю води в зливу. Його висота на відрізку від вулиці Торф’яної і до ринку «Торпедо» є замалою. Через це затоплює вулицю Торф’яну та прилеглі. Дієвий спосіб усунення проблеми це побудова ще одного колектора поруч з вже існуючим. Його ми вже профукали. На жаль…
Як бачимо Полтва ще має нас чим здивувати! Колектор на вулиці Липинського вражає як розмірами, так і грою світла та сучасною архітектурою. А його бокові притоки ще повні таємниць…