Львівський історичний музей запрошує на відкриття виставки «Історії Королівства» Галичина в складі імперії Ґабсбурґів (1772-1918)

614
«Історії Королівства»

Уже сьогодні, 30 травня 2023 р., о 14 год. в Кам’яниці Корнякта (пл. Ринок, 6; ІІІ поверх) відбудеться відкриття виставки “«Історії Королівства» Галичина в складі імперії Ґабсбурґів (1772-1918)”.

Історія Королівства Галичини і Володемирії, яке обіймало зокрема й українські землі Галичини у складі імперії Ґабсбурґів, є надзвичайно насиченою різноманітними подіями, процесами у всіх сферах життя. Перехід цих територій під австрійську корону без сумніву забезпечив прискорення економічного розвитку краю та стимулював прогресивні зміни у його політичному, соціальному, культурному устрої. Зрозуміло, що не все було так однозначно й надмірно ідеалізувати цей період не варто, але не погодитись, що ці півтора століття були помітним кроком в розвитку краю важко.

Однак історію залишимо історикам. Бо цей виставковий проєкт не є спробою показати у хронологічному порядку історію Галичини (перш за все Львова і прилеглих територій), що зрештою було б і неможливо з огляду на специфіку фондової збірки ЛІМ. Основним завданням проєкту було представити процеси, події, життєві історії, діяльність інституцій королівства і передусім постаті людей, особистостей, які творили цю історію.

Головний акцент організатори виставки намагалися поставити на житті української громади королівства. Водночас, показані в проєкті також й постаті інших національностей, які відіграли суттєву роль в історії Львівщини у ті часи.

На виставці представлено понад 250 пам’яток майже усіх фондових збірок музею. Зокрема, це портретний живопис, графіка з видами Львова, цікавий архівний матеріал, пам’ятки зі збірок металу, скла, сфрагістики, рідкісної книги, тканин, зброї, скульптури, репродукції, фотосвітлини… Значна частина з них (близько третини) експонується вперше.

Серед тем, які висвітлює проєкт, можемо побачити: діяльність Ґабсбурґів і представників місцевої влади, замальовки політичних процесів, фрагменти економічного розвою та формування української мовної політики (Русалка Дністрова), функціонування українських громадських інституцій (Ставропігія, НТШ, Просвіта та ін.), культурне життя (театри, музеї, книгодрукування, музичне мистецтво…). Особливу увагу приділено подіям Першої світової війни та українському військово-політичному відродженню (УСС, Сокіл, Січ, Листопадовий зрив), яке сприяло зародженню, хоча й нетривалої, української державності на теренах Галичини (ЗУНР).

Без сумніву, творцями історичних подій, які фрагментарно показані на виставці, є люди. І саме вони стоять в центрі усього проекту. Бо імперії розпадаються, йдуть, минають, а пам’ять про людей, які творили історію, залишається. І зберегти цю пам’ять про них, а також показати життя краю у всьому його різноманітті у часи імперії Габсбургів – головне завдання цього проєкту.

Автори проєкту: Руслан Кошів, Світлана Олексенко, Мирослав Побережний, Ярослав Бишкевич, Тетяна Петрів.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.