Львів завжди був багатонаціональним міжконфесійним містом. Здавна тут переплітались культурні обряди та звичаї різних народів та націй. Значну роль у формуванні Львова відіграла польська культура. Одним з “хранителів” цієї культури є хор “Echo” історія якого сягає часів Австро-Угорщини, а безперервно цей гурт співає вже протягом останніх 25 років.
Хор “Echo-Macierz” був заснований у Львові в листопаді 1886 року. Ініціатором хору була так звана “співаюча дюжина”, що складалась з представників інтелігенції Львова. Хор очолив Станіслав Бурса (Stanisław Bursa) і Ян Рангль (Jan Rangl), а пізніше – легендарний Ян Галл (Jan Gall). У той час, Львів був колискою польської хорової музики. Львівське “Echo” розвивалось у важких умовах протягом багатьох років опираючись на власні сили, завдяки відданості та самопожертві його членів. Девізом творчої діяльності хору були слова: “Піснею до серця – серцем до Батьківщини”. Прославився хор під керівництвом Яна Галла. На початку ХХ століття, завдяки Галлу хор був одним з кращих в Польщі. З метою пропагування польської хорової музики стародавньої і сучасної “Echo” організовувало концерти композиторів Яна Галла, Владислава Желєнського (Władysław Żeleński), Станіслава Монюшка (Stanisław Moniuszka), і багатьох інших, а також конкурси на кращу хорову композицію. Останнім диригентом хору був Єжи Колачковський (Jerzy Kołaczkowski) – диригент і композитор, а також знавець хорового співу. Хор “Echo-Macierz” перестає існувати після вторгнення до Львова радянських військ у вересні 1939 року.
9 квітня 1989, після 50-річної перерви, хор “Echo” був відроджений завдяки активній групі, “ініціативна шістка”. Ініціатором продовження польських хорових традицій Львова був польський вчений професор Владислав Локєтко (Władysław Łokietko), художній керівник і диригент повоєнного хору. Спочатку “Echo” називався “Ансамбль любителів польської пісні” („Zespół Miłośników Pieśni Polskiej”), а з часом була повернена історична назва. Перший концерт відбувся тільки через два місяці існування хору, 10 червня 1989 року. Через шість місяців існування колектив налічував 104 учасника, репертуар складався з 20 пісень, які виконувались вокально під фортепіано. Восени 1990 диригентом хору стає Едвард Куц (Edward Kuc), команда розділена на чотири голоси, до репертуару доєднуються цінні твори хорової музики. У липні 1993 року на пост регента був запрошений Болеслав Курек (Bolesław Kurek). Прекрасним концертмейстером хору в перші роки творчої діяльності була Адела Яцино (Adela Jacyno) – автор багатьох видатних репертуарних імпровізацій. Незмінним солістом хору протягом багатьох років була Галина Пехати (Halina Pechaty) – виконавиця найкращих творів польської музики. Гідною її наступницею стає солістка хору Ірена Кубіцка (Irena Kubicka).
Хор “Echo” виступив у більш ніж 120 містах Польщі, вигравши нагороди в численних конкурсах і фестивалях. Винагороди за виступи часто передавались на благодійність. Великою нагородою за інтенсивну працю учасників та керівників хору було паломництво до Італії. Хор “Echo” головував на загальній аудієнції на площі Святого Петра в Римі, і був запрошений Святішим Отцем Іваном Павлом II на приватну аудієнцію в Castel Gandolfo, де було дано окремий концерт.
Репертуар хору “Echo” складає більше 250 творів польської хорової музики, а також львівських вуличних пісень в аранжуванні Едварда Куца та Болеслава Курка. Щорічно хор дає понад 30 концертів і приймає участь у близько 20 церковних урочистостях у костелах в Польщі і Львівської Архідієцезії. З 2008 року “Echo” бере активну участь у концертах, організованих Фондом “Ave Patria”,на протязі останніх п’яти років, концертах сучасної польської музики композитора Збігнева Малковіча (поп-ораторіум “Милосердя Боже”, “Моя любов”, “Псалми Давидові”, кантата “Біля Твого Серця”), яка включає в себе більше 120 виконавців напри головуванні польського гурту “Lumen” з Познаня.
Костянтин БАРАНЮК
Джерела: nac.gov.pl, facebook.com
Особлива подяка Едварду Куцу за надану інформацію.