Про давні хустки, які часто стають ключем до цікавих, а інколи й таємничих історій, їхнє значення в житті українського жіноцтва, манери пов’язувати та носити, прикрашаючи навіть сучасний одяг, мали нагоду дізнатися всі, хто хотів перетворити 5 березня 2017 року на справжнє свято чудового настрою, цікавого спілкування та нових знайомств.
„Берегиня вроди — хустка“ — зустріч із народними майстринями Вірою Олеш, Оксаною Рудавською та Надією Гнат стала першою у проекті „Таємниці бабусиної скрині“ Львівської обласної бібліотеки для юнацтва, який ініціювала заступниця директора Людмила Пуляєва-Чижович.
Майстрині розповіли, яку дивовижу творять хустки в усіх регіонах України. Коли почали їздити країною (до слова, перші майстер-класи зав’язування хусток Віра Олеш і Оксана Рудавська провели на Донеччині, в недавно звільненому від ворожих військ Краматорську) та розповідати про цей давній елемент жіночого одягу, вчити красиво пов’язувати, охоплюючи традиції хусткування в різних областях, то відкрили для себе багато історій про родини, спостерегли, як дівчата та жінки, пов’язавши хустини, змінювали навіть поставу та вивільнялися від внутрішніх тягарів.
На недільній зустрічі всім присутнім — дівчатам і жінкам пов’язали хустини, кожній по-особливому. Майстрині наголосили, що в Україні хустки були оберегом. А крім того, символізували незалежність та свободу українських жінок, бо, на відміну від мусульманських традиційних жіночих головних уборів, відкривали чоло та обличчя, пов’язувалися ще й так, щоб зробити її вищою та поставнішою, ніби княгиню.
Завершилася зустріч виготовленням коралів. Майстер-клас провела Надія Гнат. Майстриня показала, як із шматка тканини та зерна зробити неперевершений аксесуар.
Ажіотаж довкола створення прикрас був чималий, тож, думаю, що всіх, хто був на зустрічі, можна буде впізнати саме за такими коралями.
Наталія ПАВЛИШИН