Вчора, 26 вересня 2015 року, в рамках Днів європейської спадщини в приміщенні Інститут досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів, що знаходиться на вулиці Бібліотечній, 2 (Палац Баворовських) відбулася виставка-лекція “Львівська сецесія у графіці“.
Лекцію прочитала кадидат мистецтвознавчих наук Інститут досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів Лариса Купчинська. У фондах бібліотеки ім. Стефаника, до складу якої входить Інститут досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів, зберігається понад 100 тис. графічних творів, велика частина з яких тісно пов’язана із модерними течіями образотворчого мистецтва початку ХХ ст. Серед них – оригінальні роботи К. Сіхульського, С. Дембіцького, Г. Гарлянд-Заячковської, О. Кульчицької, Ю. Панькевича. Окрім завершених акварелей, пастелей та гуашей цих митців, у фондах є також підготовчі матеріали до проектів, плакати, ескізи та ілюстрації до різних видань.
European heritage days, або Дні європейської спадщини, проходять кожного вересня по всій Європі. Це день, коли маловідомі закриті споруди відкривають свої двері для відвідувачів, щоби розповісти таємниці, приховані за їхніми фасадами. Офіційно започаткована Радою Європи у 1991 році, ця традиція покликана привернути увагу до культурної спадщини та її ролі у розвитку сучасного суспільства.
Ідея святкування Днів європейської спадщини належить колишньому міністру культури Франції Джеку Лангу. У 1984 році за його ініціативою були організовані Дні відкритих дверей у Франції, які пройшли під гаслом «культурній спадщині – нове життя». Експериментальний проект набув такого неймовірного резонансу, що наступного року ця ініціатива була затверджена на конференції Ради Європи.
«Культурна спадщина live» – так можна охарактеризувати ідею, яка вже понад 20 років активує мільйони європейців. Принцип простий: один раз на рік відкрити двері зазвичай недоступних для огляду пам’яток і завдяки екскурсіям та іншим заходам «оживити» їх.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ