Одним з забутих пам’ятників минулої епохи у Львові є пам’ятник Возз’єднанню народів Західної України з УРСР.
Встановлений у 1979 році до 40-річчя “Золотого Вересня” (на виїзді зі Львова в сторону Малехова), він був виконаний у вигляді арки, яка за задумом проектантів символізувала єдність усього українського народу.
Але не про таке – примусове – возз’єднання мріяли львів’яни, а тому досить швидко придумали пам’ятнику дуже влучну назву – гільйотина.
Чи то комуністам не сподобалась ця алюзія, де цифри “1939” асоціювалися з ножем гільйотини, чи може для того, щоби не підкреслювати цю досить протиречиву дату, через якийсь час символи було змінено: дату – на назву “Львів”, а серп і молот – на радянський герб міста.
Біля монумента у 1981 році було встановлено лева з польського Цвинтаря Орлят, в результаті чого символіка дещо змінилась: тепер гільйотина стала водночас і попередженням для міста Лева, і нагадуванням польським громадянам про 1939-й рік.
Однак львів’яни надалі називали пам’ятник гільйотиною, не виявляли до нього якоїсь особливої пошани. А як тільки трапилась нагода, за розпорядженням мера Куйбіди, у 1999 році монумент було знесено. Тепер приблизно на цьому місці збудовано авто-заправочну станцію.
Натомість лев “помандрував” по Львову, але ніде не простояв надто довго. Нарешті у 2015 році він разом зі своїм сотоваришем повернувся туди, де й стояв “від народження” – на Цвинтар Орлят.
То коли лева туди поставили? До встановлення монумента чи після?
Ну не треба вже розказувати байки . Гільотину знесли не тому що вона не подобалась, а тому що хтось (WOG + Куйбіда) дуже хотів поставити там заправку … А так могла стояти , не така вже і страшна була , подобалась гостям міста .Ідея цьго пам’ятника- брами перекликалась з тим що місто старе і має цікаву історію.Зносити не варто було. Позбавились радянських символів ( герб + 1939) і суперорво …. а так то все від лукавого , розказувати що він комусь не подобався.