Пропонуємо фото-екскурсію у Львівську алХімічну лабораторію. Вона моніторить якість повітря та води у місті і заміряє викиди промислових підприємств. АлХімічна – бо здоров’я це золото! І саме на наше здоров’я вони перетворюють проби та реактиви.
Лабораторія «державна», то ж я очікував побачити тлін, розруху та ветеранів поза-пенсійного віку . Натомість металопластикові вікна, сучасні газоаналізатори та зацікавлені погляди молодих дівчат.
Для чого потрібна ця лабораторія? Їх дані про загазованість використовувалися при проектуванні малого транспортного кільця Львова. А в Зубру стали менше гадити після початку моніторингу. Вони регулярно вимірюють якість води аж в тридцяти шести ключових точках Львова. Це, наприклад, озеро в парку Горіховий Гай, Левандівське озеро, річка Марунька та інші. Якщо показники не в нормі то одразу б’ють тривогу.
Також вони виїжджають на виклики і вимірюють викиди з труб підприємств. Наприклад «Тойота Центр» на Кульпарківській. Труба їхньої котельні є нижчою за прилеглі будинки. Логічно що на верхніх поверхах смердить.
Цього року створили Львівську ОТГ. Лабораторії додали нові точки контролю за межами Львова. Та ж Полтва на об’їзній чи річка Зимна Вода. Скоро дізнаємося скільки і чого ми, Львів’яни, віддаємо світу. В 2021 році на вулицях міста планують встановити стаціонарні пункти вимірювання якості повітря. Це дасть змогу цілодобово моніторити львівський смог.
Лабораторія має спеціальний прилад для контролю кількості мікрочастинок в повітрі. Мікрочастинки продукуються здебільшого автомобілями. Ці частинки настільки малі, що вони не фільтруються легенями і тому напряму проникають у крові. А з ними і канцерогени та важкі метали. Мікрочастинки невидимі, але в рази небезпечніші за сіру пилюку та чорний дим.
Лабораторія володіє неперервними даними про стан довкілля Львова за останні 25 років. Можна порівняти якість повітря/води колись і тепер. Наприклад як вплинули автомобілі та новобудови та навколишнє середовище. Можливо екологія стала навіть кращою, бо ж брудна промисловість у Львові зникла? Зараз ці дані доступні в паперовому вигляді. Тому, ВОЛОНТЕРИ відгукніться! Хто зробить їм СУЧАСНУ БАЗУ ДАНИХ з графіками та доступом через інтернет? Пишіть!
Я спитався: «Чи може до вас звернутися проста людина якщо є підозра на забруднене повітря-воду?». Їх відповідь: «Так, може. Навіть попри 100% зайнятість ми виділим час для такого одиночного аналізу”. Лабораторія знаходяться на вул. Тесленка 4 або пишіть на Гарячу лінію міста.
Дуже дякую керівнику Ігорю Гуменному та дружньому колективу лабораторії за проведену екскурсію! Так тримати!