В Австрійському державному архіві вдалось натрапити на цікаві світлини столітньої давнини, зроблені в різних місцях Західної України. Усіх їх об’єднує один факт: на них присутній всесвітньо відомий шведський мандрівник Свен Гедін.
Гедін був знаним географом, картографом і військовим журналістом. Свого часу до його думки прислухались найвідоміші правителі світу, а саме імператори Японії і Австро-Угорщини.
Свен Гедін народився 19 лютого 1865 року в Стокгольмі в старовинній бюргерській сім’ї.
У період 1886-1934 років він зробив великі експедиції в Тибет і Середню Азію, завдяки яким були описані багато історичних пам’ятників і ландшафтів, які раніше містили «білі плями». В одному лише Тибеті він наніс на карту близько 170 000 квадратних кілометрів.
Саме Гедіну, незважаючи на численні труднощі, першому вдалося проникнути на територію загадкового Тибету і скласти його детальну карту. На початку ХХ століття англійський географічний журнал писав про подорож мандрівника до Тибету такі слова: «Жодне географічне дослідження, здійснене з часів Марко Поло, не має більшого значення, ніж це … доктор Гедін, безсумнівно, є найбільшим географом нашого часу».
У 1905 році Гедін став одним із вісімнадцяти членів Нобелівського комітету, і продовжував брати участь в його засіданнях до 1949 року.
Гедін був останньою людиною, з яким шведський король в 1902 році надав дворянський титул.
Свен Гедін є автором безлічі монографій і декількох книг спогадів, де є чимало цікавих подробиць про видатних людей, з якими йому доводилося зустрічатися в Росії, Китаї, Ірані, Тибеті, Індії, Німеччини, Австрії, Італії, Англії, США і деяких інших країнах. Його приватний архів зберігається в державних архівах Швеції.
Знайдені світлини Свена Гедіна під час його перебування на Україні датуються часами Першої світової війни. Можливо, в роки війни він виконував якесь картографічне завдання від австрійського керівництва, іншої інформації поки що невідомо.
Фото – Österreichisches Staatsarchiv
Тетяна Яцечко-Блаженко