У четвер, 3 січня2019 р., напередодні Святвечора та Різдва Христового в прес-центрі “Гал-інфо” відбулась гастрономічна презентація проекту “Бойківське Різдво”.
Над створенням короткометражного відеофільму працювала команда фахівців: журналісти, історики, мистецтвознавці, відеографи тощо. Тож, проект вдалось реалізувати за співпраці АІА “Гал-інфо” з інтернет-виданням “Фотографії Старого Львова”, Музеєм народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького та товариством “Бойківщина”.
За словами директора АІА “Гал-інфо” Андрія Маринюка все почалось з того, що до нього звернулась журналістка Анна Джунківська. Вона розповіла свою ідею про зйомки історичного відео, де розповідалось би про традиції святкування Різдва на Бойківщині.
“Гал-інфо регулярно публікує на своєму сайті історичні новини, статті та різноманітні цікаві довідки. Тому ми переконані у тому, що для наших читачів буде дуже цікаво познайомитись ще з одним історичним, етнографічним фактом про українців. Цей проект – це спроба візуалізації етнографічного матеріалу”, – пояснила Анна Джунківська.
“Підготовка проекту стартувала нещодавно, буквально два місяці тому. Десь у листопаді розпочався перший етап – робота над сценарієм. Для цього наші друзі з Музею народної архітектури і побуту детально вивчали усі джерела, де б описувались бойківські традиції, також радились із з членами товариства “Бойківщина”, – розповів Андрій Маринюк.
А ось заступниця директора Музею народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького Леся Гарасим пояснила, що відео є візуалізацією етнографічного матеріалу зібраного науковцями. І додала, що готова до критики, адже в симбіозі різних знань, думок та поглядів, може народитись істина, яка так важлива для істориків.
Під час зустрічі головний редактор інтернет-видання “Фотографії старого Львова” Роман Метельський розповів гостям про перешкоди на шляху до реалізації задуму.
“У всіх нас Різдво незмінно асоціюється з лапатим снігом. Проте на момент зйомок замість снігу йшов дощ, а замість білосніжних кучугурів – лише калюжі та багнюка. Та ми не полишали надій. І от невдовзі вдарили морози. Певно ми ще ніколи так не раділи похолоданням. Тож, погода змилувалась, сніг випад, і я зміг відзняти необхідні кадри.
А загалом, то хочу зауважити те, що робота на знімальному майданчику була легкою, цікавою та динамічною. Адже кожен із нас знав свою роль, кожен актор розумів та професійно виконував поставлене перед ним режисерське завдання. Це і стало запорукою успішної реалізації проекту”, – зазначив режисер-монтажер проекту Роман Метельський.
Серед гостей на презентації був і директор радіо “Львівська хвиля” Мирослав Хом’як, який подякував ініціаторам проекту за суспільно важливий історичний проект. А також подарував найменшим акторам солодкі подарунки.
“Наші традиції — це наша ідентифікація у світі. Це більше, аніж просто історія наших предків, це українська культура, яку важливо передавати від покоління до покоління, а бережно оберігати від зазіхань. Адже саме автентичні звичаї відрізняють нас від інших народів.
Шануючи своїх предків, ми пам’ятаємо і знаємо свою історію. Тому я переконаний у тому, що наші колеги з “Гал-інфо”, зі сайту “Фотографії Старого Львова”, працівники Музею народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького та з товариства“Бойківщина” виконали велику суспільно важливу працю. Дякуємо вам. Немає переводу добрим звичаям народу. Шануймо свої традиції!”, – підсумував зустріч Мирослав Хом’як.
Про проект
Проект «Бойківське Різдво» з’явився у співпраці Гал-інфо, видання «Фотографії старого Львова», Музею народної архітектури та побуту у Львові імені Климентія Шептицького та спільноти “Бойківщина”. Наша мета – популяризувати культуру та звичаї нашого народу шляхом візуалізації етнографічного матеріалу, який роками збирали науковці.
Присвячується 150-річчю з дня народження Блаженного Климентія Шептицького чиє ім’я носить Музей народної архітектури та побуту у Львові.
Джерело: Гал-інфо