Львів, якого не повернеш. Танк на вулиці Личаківській

6007
Львів, якого не повернеш. Танк на вулиці Личаківській

Ще, відносно, донедавна, Львів ряснів пам’ятниками комуністичної доби … Дивовижно, але деякі з них зберіглись донині – монумент на вул. Стрийський, погруддя С. Тудору та інші, немов нагадування тієї складної епохи … Але переважна більшість з них, волею громади міста Львова, була демонтована ще на початку 1990 – х років … Місто обрало нове майбутнє.

Монумент танкістам - гвардійцям на верхньому Личакові, фото 1970 - х рр.
Монумент танкістам – гвардійцям на верхньому Личакові, фото 1970 – х рр.

Від 1944 року, коли радянська армія одне за одним звільняла міста Західної України від німців, спорудження пам’ятників військово – героїчного характеру було улюбленим ходом післявоєнної радянської пропаганди, адже боротьба тривала, і це усвідомлювала чимала частина населення …

Місце перед кол. костелом Матері Божої Остробрамської, де знаходився пам. танкістам. Фото 2015 року
Місце перед кол. костелом Матері Божої Остробрамської, де знаходився пам. танкістам. Фото 2015 року

У 1945 році, за проектом художника – архітектора Афанасьєва, у східній частині міста, на вул. Личаківській,  було споруджено пам’ятник – бойовий танк ИС ( абр. рос. Иосиф Сталин ), що стояв на п’єдесталі.

Урочисте відкриття монументу відбулось у грудні – серед присутніх були нові очільники міста і області – перший секретар Львівського обкому Компартії Іван Грушецький, Павло Бойко – перший секретар Львівського Міськвиконкому партії, звісно ж, військові чини, ветерани, чимало простих мешканців Львова …

Відкриття пам'ятника танкістам на Личакові, грудень 1945 року
Відкриття пам’ятника танкістам на Личакові, грудень 1945 року

Танк – велетень ИС -2, одна з найкращих машин II Світової війни, стояв на досить високому п’єдесталі, викладеному гранітними брилами та орнаментованому лавровими вінками.

ИС - 2 на постаменті, вигляд з вул. Личаківської, фото 1950 - 1960 х рр.
ИС – 2 на постаменті, вигляд з вул. Личаківської, фото 1950 – 1960 х рр.

Бронзовий гвардійський значок було розміщено нна фасаді постаменту, з обидвох боків – мармурові таблиці з написом: ” Вічна слава героям гвардійцям – танкістам армії генерал – полковника Лелюшенка, що полягли в боях за свободу й незалежність Великої Радянської Батьківщини ” та переліком імен танкістів, що загинули в боях під Львовом.

Вид на Личаків від монументу танкістам, фото 1950 - 1955 рр.
Вид на Личаків від монументу танкістам, фото 1950 – 1955 рр.

На довгі десятиліття, пам’ятник танкістам – гвардійцям на вулиці Личаківській, встановлений в 1945 році як знак звільнення Львова від німецько – фашистської окупації, став свідченням сили та потужності нового режиму …

Вид на вул. Личаківську з місця кол. пам. танкістам - гвардійцям. Фото 2015 року
Вид на вул. Личаківську з місця кол. пам. танкістам – гвардійцям. Фото 2015 року

Досить символічним є факт, що пам’ятник був споруджений в підніжжі узгір’я, на якому ще в 1938 р., за проектом архітектора Тадеуша Обмінського, було збудовано костел Матері Божої Остробрамської, який донині домінує та прикрашає давню дільницю … І сьогодні, сучасні мешканці Львова, мають змогу провести чітку паралель, між тимчасовим і вічним.

Використані джерела :

http://www.lvivcenter.org/

 

2 КОМЕНТАРІ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.