Події листопаду 1918 року у Львові залишили чимало пам’ятних місць, сторінок, що назавжди закарбувались у людській свідомості. Хоча багатьох пам’яток давно вже немає, людська свідомість зберігає інформацію про них, та про події пов’язані із ними для майбутніх поколінь. Пам’ятник захисникам Львова на Персенківці належить саме до них.
Бої за стратегічну станцію Персенківка восени 1918 року виявились одними з найжорстокіших баталій того протистояння. Зокрема тут відбувся бій між українським та польським бронепоїздами. З українського боку у ньому брав участь панцирник Ч-1. За Персенківку боротьба йшла не лише на землі, а й в повітрі. Після штурму січовими стрільцями головного вокзалу їх курінь відступив до Персенківки, де, при облаштуванні позицій, був бомбордований польською авіацією…
Кожний з військових підрозділів намагався утримати важливу залізничну станцію, з обох боків загинуло чимало вояків, яких згодом перепоховали на Личаківському цвинтарі…
28 вересня 1924 року на Персенківці, неподалік станції, було урочисто відкрито гранітну колону на честь Захисників Львова, безкоштовно виконану за проектом інженера-архітектора Рудольфа Індруха архітектором Антоні Нестаровським, чий син-студент також загинув на Персенківці…
Напис на колоні сповіщав : “Пам’яті героїв, які в боротьбі за Львів на полях Козельник та Сьнядувкі від 1.ІХ. 1918 до 20.V.1919 віддали життя за Польщу”. На прямокутній колоні – символічний рельєф – архангел з мечем, що охороняє брами міста. З другого боку – прізвища полеглих у боях.
Пам’ятник захисникам Львова був ліквідований під час першої радянської окупації міста у 1939-1941 роках.
Використані джерела :
Зниклий Львів , http://www.lvivcenter.org/ , http://uk.wikipedia.org/
Слова у заголовку “захисникам міста” пасувало б взяти у лапки
Публікація про монумент встановлений 1924 року, який існував до 1939-1940, у ті роки називався він саме так. Публікація не про національні і політичні питання Західної України, про Львів який був і який зник, не більше не менше…