Майже сотню років, від 1861 до 1939 років, головна вулиця Львова носила назву Вали Гетьманські… Звідки ж походить ця назва? Чиє ім’я стало достойним головної променади міста Лева?
Найстаріший львівський світський пам’ятник гетьману Станіславу Яблоновському, мав нещасливу долю у всі роки власного існування. Станіслав Ян Яблоновський (1634-1702), великий коронний гетьман, мав багату та славну військову біографію…
Найбільшої пошани від львів’ян гетьман отримав за захист міста та блискучу відсіч татарам у 1695 році. Це був їх останній набіг на Львів…
Пам’ятник було виконано у 1752-1754 роках; знавець львівської скульптури доктор мистецтвознавства Юрій Бірюльов припускає, що його автором міг бути відомий тогочасний скульптор Себастьян Фесінгер.
Від початку монумент розмістили у внутрішньому подвір’ї Єзуїтської колегії (нині- школа №62), останки гетьмана було захоронено у криптах костелу Єзуїтів ще по його смерті у 1702 році.
Скульптурна фігура гетьмана у парадних обладунках була виготовлена з твердого пісковику, вкрита позолотою…
Після 1772 року в давній Єзуїтській колегії були розташовані перші австрійські урядові установи. Під час реставрації будівлі скульптуру було скинуто з п’єдесталу; спочатку пам’ятник лежав на подвір’ї колегії, потім якимсь чином опинився на задвірках кам’яниці № 13 на вулиці Кароля Людвіга, тепер тут споруда “Гранд-готелю”…
У 1859 р. скульптуру віднайшов львівський журналіст Іполит Ступницький. Саме він закликав громаду міста зібрати кошти для реставрації скульптури. На зібрані громадою міста кошти, найкращі скульптори Львова – Павло Ойтелє, Паріс Філіппі та Абель Перьє відновлюють монумент, що понад вісімдесят років пролежав у купі будівельного сміття…
В скульптурно-каменярській майстерні Леопольда Шімзера був виконаний постамент, прикрашений трьома мармуровими плитами. На першій плиті золотими буквами було вибито: “Станіслав Яблоновський, гербу Прус ІІІ, каштелян краківський, великий коронний гетьман, народжений у 1634 р., помер 1702 у Львові”. На другій: ” Воював під Берестечком, Батовом, Баворовом, Кам’янцем, Уманню, Краковом, Ярославом, Голембєм, Прагою, Куликовом, Сандомиром, Торунем, в Курляндії, Гольштині, під Цудновом, Хмельником, Леховіцами, на Україні. під Бучачем, Комарно, Калушем, Хотином, Золочевом, Трембовлею, Журавно, Віднем і Парканами”. На третій плиті: ” Командував у Валахії, Буковині, під Кам’янцем, Хвастовом, Підгайцями; Львів перемогою боронив від Турків і Татарів. Вдячні міщани Львова пам’ятник йому той поставили, у 1859 р. був відновлений”. Четвертий бік постаменту був оздоблений гербом гетьмана.
У 1861 р. монумент поставили на центральному львівському бульварі, що з того часу отримав назву Гетьманських валів…
Причина переносу пам’ятника у 1932 році на скромну маленьку площу Трибунальську є невідомою… Перед тим монумент черговий раз було відреставровано Тадеушем Івановичем.
Також невідомо коли зникла ця унікальна львівська пам’ятка – у 1939-1941 роках, під час нацистської окупації міста чи після 1944 року…?
Використані джерела :
http://newzz.in.ua/ , http://www.lvivcenter.org/ , http://poshtivka.com/