Львів, якого не повернеш. Галицький кредитний банк

2461
Львів, якого не повернеш. Галицький кредитний банк
Львів, якого не повернеш. Галицький кредитний банк

Від другої половини XIX сторіччя, своєрідним фінансовим центром міста Лева стають три вулиці – Ягеллонська (сучасна В. Гнатюка), Третього травня (нині Січових Стрільців) і Тадеуша Костюшка, тут, на “Уолл-стріт” австрійського Львова, розмістилися ключові фінансові заклади міста. Провідне місце серед них посідав Галицький кредитний банк, прекрасну споруду якого було знищено у перші дні II Світової війни…

"Сталінка" зведена 1957 року на місці давньої споруди банку. Фото 2015 року
“Сталінка”, зведена 1957 року, на місці давньої споруди банку. Фото 2015 року

Характерною для тих часів була “економна” забудова серед вже існуючих споруд. У 1877 році архітектор Фелікс Ксенжарський створив креслення для нового, Галицького кредитного банку, що планували розмістити на сучасній вулиці Гнатюка, 3. Характерну будівлю вдало “вписали” у загальний ансамбль вулиці… Фасад розтягнувся вздовж вулиці на 35 метрів, з боку внутрішнього двору до споруди примикав флігель-прибудова. Центр споруди являв собою внутрішнє подвір’я із квадратним вестибюлем, із двома входами до закладу…

Вулиця Ягеллонська (Гнатюка) - ліворуч - споруда Галицького кредитного банку. Фото кінця XIX сторіччя
Вулиця Ягеллонська (Гнатюка) – ліворуч – споруда Галицького кредитного банку. Фото кінця XIX сторіччя

У партері було розташовано декілька просторих операційних зали, із входами одразу з вулиці для зручності клієнтів. Тримаршеві сходи провадили на другий і третій поверхи, тут було облаштовано конференц-зал, канцелярію та бухгалтерію, архіви, адміністрацію.

Наприкінці ХІХ сторіччя банк збанкрутував через недбале надання кредитів директором банку Здзіславом Мархвіцьким, а також через порушення депозитів. Виник гучний скандал. Ситуацію з розлюченими вкладниками владнали тільки завдяки бездоганній репутації голови Наглядової ради князя Адама Сапєги. Однак банку довелося продати свої головні активи – лисиницький бровар та нафтові промисли Борислава. Згодом Галицький кредитний банк припинив існування…

Брама "сталінки" на Гнатюка, 3. Фото 2015 року
Брама “сталінки” на Гнатюка, 3. Фото 2015 року

Напередодні I Світової війни, триповерхову споруду у стилі французького неоренесансу, з високим дахом, на якому стояли три куполи у вигляді зрізаних пірамід, було частково перебудовано за проектом архітектора Юліана Цибульського. Основні площі оновленої споруди зайняли Віденський банк зв’язку, згодом – Загальний кредитний банк, а перший поверх зайняли крамниці…

Поштівка із фасадом однієї з крамниць у давній будівлі на Ягеллонській, 3. До 1918 року
Поштівка із фасадом однієї з крамниць у давній будівлі на Ягеллонській, 3. До 1918 року

У перші дні II Світової війни, під час німецького авіанальоту будівлю було знищено, згодом, тут запланували звести прибутковий будинок, однак, у роки нацистської окупації Львова на цьому місці залишалась пустка із тимчасовим парканом заклеєним афішами та плакатами…

На місці її руїн протягом 1955-1957 років спорудили житловий шестиповерховий будинок у стилі “соцреалізму” за проектом Миколи Микули.

Фрагмент "сталінки" на вулиці Гнатюка із вцілілою радянською символікою. Фото 2015 року
Фрагмент “сталінки” на вулиці Гнатюка із вцілілою радянською символікою. Фото 2015 року

Ця “сталінська” новобудова красномовно свідчить про “поступ” будівельних стандартів протягом першої половини ХХ ст. – заввишки шестиповерховий будинок вписався у три поверхи будівлі сусідньої Галицької ощадної каси кінця XIX сторіччя…

Євгеній ІПАТОВ

Використані джерела:

Архітектура Львова. Час і стилі XIII – XXI сторіччя, http://pohlyad.com/ , http://www.lvivcenter.org/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.