Театр «Воскресіння»
Театр заснував у 1990 році режисер Ярослав Федоришин. «Воскресіння» поєднує традиції психологічного театру в найрізноманітніших сучасних формах та жанрах. Театр будує свої вистави на світовому класичному репертуарі, в якому є вистави за творами Стрінберга, Чехова, Піранделло, Пінтера, Шевчука, Лесі Українки, Шепарда, Кольтеса, Байрона, Уальда та авторські сценарії Ярослава Федоришина.
Театр працює не тільки на сцені, а й на вулиці. Серед вистав, якя показують під відкритим небом, – «Глорія», «Святе та грішне», «Йов», «Вишневий сад». На сьогодні в театрі грають близько 190 вистав на рік, з них 50-60 вистав – в різних країнах світу.
Адреса: пл. Ген. Григоренка, 5
Національний драматичний театр ім. Марії Заньковецької
Театр імені Марії Заньковецької працює у Львові з 28 березня 1842 року. Побудував його граф, відомий землевласник і меценат Станіслав Скарбек власним коштом. У театральній будівлі планувалося розташувати готель на 300 номерів, крамниці, кав’ярні, помешкання для акторів. Під час будівництва у вологий ґрунт було вбито 16 000 дубових паль. Тепер саме завдяки їм будівля театру є найдорожчим будинком у Львові.
В січні 2002 року театр одержав статус Національного. Творчі зацікавлення Заньківчан мають надзвичайно широкий діапазон: від творів національної та світової класики, сучасної вітчизняної та зарубіжної драматургії – до імен, певного часу заборонених, і маловідомих назв. Жанрове розмаїття та багатство заньківчанської афіші вигідно вирізняються навіть серед рівнозначних колективів.
Адреса: вул. Лесі Українки, 1
Львівський драматичний театр ім. Лесі Українки
Театр, що нині знаний як Львівський драматичний театр імені Лесі Українки, був заснований 1931 року в Києві. За незалежної України тривалий час театр працював як Театр Західного оперативного командування. У 1996 році фінансування театру припинили, і з 1 січня 2008 року театр перейшов на баланс міста, діставши назву «Львівський Муніципальний театр». 21 квітня 2011 року Львівська міська рада перейменувала Муніципальний театр на Львівський драматичний театр імені Лесі Українки.
В театрі створюють нові проекти та вітають креативність, кожен з молодих митців приносить свою ідею, яка передбачає неповторність та експеримент.
Діючий репертуар Львівського драматичного театру багатогранний та різноплановий. Тут є і класичні твори зарубіжних та українських авторів, і вистави за сучасними п’єсами. Маленькі глядачі можуть переглянути дитячі вистави.
Адреса: вул. Городоцька, 36
Театр опери та балету імені Соломії Крушельницької
Будівництво театру розпочалось у червні 1897 року за проектом архітектора Зигмунта Горголевського — автора багатьох монументальних споруд Польщі і Німеччини.
Відкрився театр для глядача 4 жовтня 1900 р. прем’єрою лірико-драматичної опери «Янек» Владислава Желенського — про життя карпатських верховинців. Головну партію співав український тенор Олександр Мишуга. В урочистому відкритті взяли участь письменник Генрик Сенкевич, композитор Ігнацій Ян Падеревський та делегації з різних європейських театрів.
У Львівському театрі опери та балету ім. С. Крушельницької працює понад 500 осіб, об’єднаних спільною метою. У репертуарі театру зараз 10 українських музично-сценічних творів. Такої кількості українських вистав немає в жодному аналогічному театрі України.
З історією створення та будівлею театру пов’язано багато цікавих легенд.
Адреса: пр. Свободи, 28
Перший український театр для дітей та юнацтва
У 1944 р. до Львова переїхав перший український театр для дітей та юнацтва, який був заснований у Харкові в 1920 р як «Театр казки». Зручне облаштування залу дозволяє глядачам перенестися у казковий світ вистави, яка відбувається на сцені.
Розмаїтий репертуар театру містить вистави не лише для дітей, а й такі, що розраховані на дорослого глядача. У театрі відбуваються також святкові та концертні програми.
Адреса: вул. Гнатюка, 11
Львівський театр естрадних мініатюр «І люди, і ляльки»
Театр-студію було засновано Львівським відділенням Національної спілки театральних діячів України з ініціативи Олега Новохацького у 1990 році.
Особливістю театру є те, що у виставах грають актори і ляльки. Театр створює вистави, які б не залишали байдужими дітей та їх батьків, також використовує новітню драматургію, знайомить з досягненнями лялькового мистецтва. Працівники практикуються творчі зустрічі з глядачами, обговорення вистав, поїздки на фестивалі, гастролі та виїздні вистави.
У репертуарі театру є постановки для дошкільнят, школярів та для дорослих.
Адреса: вул. Фредра 6/2
Львівський академічний театр імені Леся Курбаса
Львівський академічний театр імені Леся Курбаса створений у 1988 році Володимиром Кучинським та групою молодих акторів. Від часу свого заснування театр ім. Леся Курбаса став одним із найбільш відомих театральних колективів, як в Україні, так i за її межами. Вистави театру гідно представили Україну та здобули високі нагороди на численних міжнародних театральних фестивалях.
Театр працював як унікальний методологічний центр, опанував і розробив цикл театральних методик та тренінгів акторської психофізики, пластики, голосу, провів серію спільних проектів.
Адреса: вул. Леся Курбаса, 3
Львівський обласний театр ляльок
Львівський театр ляльок відкрився 15 квітня в 1946 році. Першою виставою, що з’явилась в театрі був «Івасик-Телесик». Впродовж 50-ти років саме він був візитною карткою театру.
З часом репертуар розширився, зараз театр є учасником багатьох Міжнародних і Всеукраїнських фестивалів, оглядів, конкурсів, володарем поважних нагород.
Щорічно понад 200 тисяч дітей і дорослих аплодують казковим героям.
Адреса: вул. Д. Галицького, 1
Наталія БОЙЧЕНКО
Джерела: opera.lviv.ua/ua, voskresinnia.eu, lviv.travel/ua