Впродовж червня 2022 року, в кав’ярні-галереї “Штука” (вул. Котлярська, 8) можна побачити експозицію розкішної виставки графіки Олени Каменецької-Остапчук “Історія лемків”.
На виставці зібрані ілюстрації до поем “Костянтин Багрянородний”, “Історія лемків” та “Казка про створення лемка” Петра Скрійки, українського поета з Польщі. Твори мають іронічно-саркастичний характер із багатьма історичними алюзіями, тож найбільш близькими до тексту Олена Каменецька-Остапчук обрала дві стилістичні концепції – лемківську вишивку як всесвіт і зображення людей у стилі мініатюр “Хроніки Іоанна Скіліци” з XII ст.
“Це було таке замовлення – зробити ілюстрації до трьох книжечок про лемків. Польський поет написав три поеми і треба було, щоб вони були об’єднані в одному стилі, цілісно виглядали. Відповідно я думала як це зробити, як взагалі підійти до такої теми, а там їх, по суті три, в іронічно-саркастичному плані: лемко і влада, лемко і кохання, лемко і Бог”, – розповідає художниця.
Перша поема присвячена імператорові Костянтину Багрянородному, який народився в 905 році і був сином Лева VI Філософа родом з Македонської династії. Цей правитель протягом перебування на троні не лише займався політикою, а присвячував більшість часу науці та вивченню книг. Залишив після себе багату літературну спадщину, зокрема унікальні нариси про слов’ян. Імператор навіть описав візит київської княгині Ольги до Царгорода. Поема про стосунки влади і людини, де автор з гумором описує хитрого лемка, який не хоче платити податки.
“Я вирішила, що основою буде лемківська вишивка. Але не просто візерунки, а візерунок як абстрактне втілення Світу, як Всесвіт, як Бог. Там вписано все і дорога, і люди, і пейзаж, і будиночки, і інтер’єр в стилістиці мініатюр написаних від руки візантійських книг”, – зазначає Олена.
“Історія лемків” про те, як Бог, створюючи лемка, подарував йому таланти і кам’янисту землю, щоб лемко не зміг в неї закопати свої обдарування, але лемко цими талантами не скористався, бо зосередився на своєму коханні до лемкині. А “Казка про створення лемка” – це історія творення Богом лемка, яку дідусь розповідає допитливому онуку
Поеми, як і тематичні ілюстрації, мають життєствердний настрій, доречний в усі часи, і особливо сьогодні.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ