Укладаючи каталог пластових сфрагістичних пам’яток, у фондах Центрального державного історичного архіву України у Львові вдалося віднайти та проаналізувати близько 460 документів із відбитками печаток та штемпелів пластових відділів у Стрию 1920-их рр. Печатками завіряли звіти, листи, книги протоколів, звернення, реєстраційні картки членів, зголошення до таборів, посвідчення тощо.
Загалом вдалося виявити 12 різних відбитків печаток та штемпелів пластових відділів, які існували у Стрию, зокрема Команди Стрийського Пластового Коша – 2 відбитки, 2-го куреня старших пластунів “Червона Калина” (попередня назва 2-ий курінь старших пластунів ім. І. Богуна) – 3, Управи 5-го Звязку Новиків у Стрию – 1, 5-го пластового куреня ім. Я. Осмомисла – 3, 8-го пластового куреня ім. кн. Ольги – 1, 14-го самостійного гуртка (згодом 16-го куреня) старших пластунок “Спартанки” – 1, 46 пластового куреня ім. Буй-Тур Всеволода – 1.
На особливу увагу серед усіх вище перелічених пам’яток заслуговує печатка Управи 5-го Звязку Новиків у Стрию. На ній зображено Лев в короні, повернений праворуч, що спинається лапами на скелю. Зауважимо, що на багатьох пластових печатках 1910–1920-их рр. у Галичині використовувалося, як правило, зображення організаційної емблеми – Тризуба і трипелюсткової лілеї, мистецьки сплетених в одну гармонійну цілість, авторство якої належить професору Академічної гімназії у Львові Миронові Федусевичу та графіку Робертові Лісовському.
Інші зображення зустрічаються значно рідше, наприклад: трипелюсткова лілея в поєднанні з символом мореплавства – якорем (10-ий курінь старших пластунів “Чорноморці” у Львові), голова чорта (3-ій курінь старших пластунів “Лісові чорти” у Львові), червона калина – символ України (2-ий курінь старших пластунів “Червона Калина” в Стрию), Тризуб без трипелюсткової лілеї (Управа Українського “Пласту” в Чорткові) тощо.
Лев на печатках пластових відділів Галичини фіксується рідко. Його можна побачити на печатках Управи V Звязку Новиків у Стрию, пластового полку ім. Івана Богуна у Перемишлі Уладу Новиків у Львові та ін.
Відбиток печатки Управи 5-го Звязку Новиків у Стрию виявлено на шести документах:
1) посвідчення Іванни Гищак про те, що вона 24 квітня 1928 р. самостійно провела сходини (збори) ІV гуртка новиків;
2) посвідчення Євгенії Костів про те, що вона 18 травня 1927 р. самостійно провела сходини ІІ гуртка новичок;
3) посвідчення Марії Охримович про те, що вона 17 квітня 1928 р. самостійно провела сходини І гуртка новичок;
4) посвідчення Марії Падох про те, що вона 11 грудня 1927 р. самостійно провела сходини VІ гуртка новичок;
5) посвідчення Володимири Середницької про те, що вона 22 травня 1928 р. самостійно провела сходини V гуртка новичок;
6) посвідчення Стефанії Юрчишин про те, що вона 14 березня 1927 р. самостійно провела сходини ІІІ гуртка новичок.
Перелічені та інші документи вказують на те, що Управа Звязку Новиків у Стрию мала у своїй структурі щонайменше 6 гуртків, в яких проходили вишкіл діти віком від 6-ти до 10-ти років. Варто зауважити, що використання Лева на печатках українських громадських організацій Галичини міжвоєнного періоду сприймалося неоднозначно польською окупаціною владою. Яскравим прикладом цього стала заборона у 1922 р. діяльності читальні “Просвіта” у с. Боляновичі (тепер Мостиського р-ну Львівської обл.).
З цього приводу у часописі “Діло” з’явилася стаття під заголовком “Лякаються льва на… печатці”. Відповіді на запитання хто був автором печатки Управи 5-го Звязку Новиків у Стрию, в який період часу вона використовувалася в організаційній роботі та ін. можна буде дати після виявлення та опрацювання інших документів цієї доби.
Нижче подаємо опис печатки:
Матеріал: фіолетове чорнило.
Форма: кругла.
Розмір: 36 мм.
Сюжетне зображення: лев в короні, повернений праворуч, що спинається лапами на скелю.
Легенда: Управа V Звязку Новиків в СТРИЇ. Текст розділений двома зірочками.
Датування: 29 травня 1928 р.
Місце зберігання: ЦДІАУЛ. – Ф. 389. – Оп. 1. – Спр. 727. – Арк. 32, 38, 56, 64, 109, 122.
Андрій СОВА
історик
Джерела та література:
- Сова А. Печатки як джерело до історії організації “Пласт” у Галичині (1910–30-ті роки) // Книжкова та рукописна культура: історія, методологія, джерельна база: тези доповідей і повідомлень: міжнародна наукова конференція (Львів, 17–18 травня 2012 р.). – Львів, 2012. – С. 32–35.
- Сова А. Лев на печатці організації “Пласт” у Стрию // Знак. Вісник Українського геральдичного товариства. – Львів, 2015. – Січень. – Чис. 65. – С. 4.