Традиційно в часі різдвяно-новорічних свят у міжвоєнному Львові проходили карнавали – вечірки з музикою та танцями. І, як і тепер, одним з найважливіших питань для панянок було “що одягти?”. Адже минулорічна вечірня сукня уже втратила свою актуальність, хоча й була одягнута від сили декілька разів, а нова коштує чимало. Як осучаснити вечірній гардероб, щоб він ще міг придатися й цьогоріч? Та й узагалі, що зараз модно? Про це – у статті “Карнавал іде…”, що була опублікована у жіночому часописі “Нова хата” за 1 січня 1937 року (текст подаємо оригінальним).
Карнавал іде…
Танцюємо властиво цілий рік. В літі (Черче), в осені і весною. Так що з карнавалу лишилася тільки назва, що обіймає час від Різдва до Великого Посту.
Одначе своє значіння карнавал все ж таки має. В ньому відбуваються великі, репрезентаційні забави й коли справляємо впродовж цього вечірну туалєту, то саме в цьому сезоні.
Як її справляти? Перекидуємо журналі мод і комбінуємо гарячково: якби торічню пофарбувати й докупити до неї ще коронки, або якби з нашої візитової можна зладити спід і т.д. Все якби! А може «шарпнутися» на нову?
Так, із вечірньою сукнею все заковика. Це єдине вбрання, що його не можна «виносити». Неписаний закон твердить, що вечірню сукню багато разів не вбереш… Новісінька висить у шафі до слідуючого карнавалу й чекає обнови!
На щастя крій вечірніх суконь з року на рік не міняється швидко. Морщення замість складок, пояс вище або нижче й метаморфоза готова!
Цього року зміни більш радикальні. Сукня, що торік мала лінії грецького хітону, або високий стан ампіру, тепер спливає від стану широкою струєю. Станик скупий, тісно прилягаючий. Зате вся ширина сукні, все багатство складок зосередилося ззаду.
Отже чи тут перерібки можливі?
Так. Є широкі шарфи, що спливають із плечей вниз, у відмінній красці як сукня. Можна прикрити немодну вже сукню «верхом» із мережива, або тюлю. Вкінці можна вставити цілий трен у відмінній красці ззаду в стані й повторити відтінок його при станику.
А коли це трудно (замало матеріялу, завеликий видаток) є й на те рада. Фарбуємо матеріял на чорно й ладимо з нього спідницю, довгу й спливаючу. Невеличка блюзка з мережива або взористої лями доповнить її на ефектовну вечірню туалєту.
При нових сукнях справа не така складна. Одначе треба теж обдумати докладно краску й матеріял і достосувати її до нашої кишені. Так, навіть краску! Бо коли мріємо про сукню в спілій ліліовій красці, як вона модна цього року, то треба памятати, що її вже на другий рік ен вбереш. Надто вона кидається у вічі… Її можна буде хіба пофарбувати на чорно.
Те саме з матеріялом. Декому здається, що суконку, вбираючи раз чи двічи, не треба шити з солідного матеріялу. Але це тільки так задється. Бо в дешевих якостях немає таких гарних красок, лихий матеріял не укладається так гарно, не спливає так вільно по постаті, як дорожчий. Ну, іперерібки з нього неможливі. Лихий матеріял мнеться й витягається в швах.
Так що крути-верти, а не викрутиш нічого! Все одно нова вечірня сукня це поважний видаток.
Отже треба добре застановитися над можливостями цього сезону. Є їх дві.
Для красунь, що думають блистіти пишною появою та гарним декольте – велика вечірня туалєта. Цьогорічний матеріял все ще оксамит, лискучі крепи, тюль та ляма.
Хто хоче мати сукню й на менші імпрези одночасно – вечірній костюм. Матеріялом тут є тяжкий шовк, мереживо, оксамит.
Велика вечірня сукня має глибокий виріз і трен; її можна вбрати тільки на балеву салю. До неї потрібна відповідна нагортка. Вечірній костюм же може зявитися в балевій салі, але показатися й на концерті, чи звичайному чайному вечорію Практичний також тим, що до його довгої спідниці модна зладити узористий касак й придбати таким робом елєгантну візитову сукню.
Білля. Вечірній сукні здебільшого глибоко вирізані, так що білля треба до них достосувати. Залюбки вживають на вечір шовкового трикоту, тому що по ньому сукні добре спливають. Одначе з гіґієнічних зглядів це не є вказане. Трикотина не втягає в себе поту, що його виділює зігріта шкіра і вона парує дуже поволі. Далеко краще годиться тут білля батистове, бо воно, як кожна бавовняна тканина, втягає піт добре.
Взуття. Модні тепер вечірні сандали дуже гіґієнічні; спітніла і втомлена нога має свобідний доступ до воздуху. Одначе танцюристки жаліються, що до танку ці сандали непригожі, бо занадто вільно обхоплюють ногу. Тому воліють міцний черевичок на невисокому запятку. Найрадше чорний, що годиться до всіх суконь. Є тепер дуже гарні комбінації замші з ляком.
Нагортки. Вечірня сукня без нагортки тепер неможлива. Це оправдане: наші коритарі й вестибулі не завсіди так огріті, щоби там можна було сміло показати своє декольте. Є ще й інша, дуже практична причина: вечірня сукня з нагорткою в такій самій крастці затрачує прикмети вечірности. Її можна вдягути тоді й до театру чи на іншу якусь невелику імпрезу. Отже видаток на нагортку виплатиться тоді через більшу ужитковість суконки.
Софія ЛЕГІН