Достеменно не відомо хто і коли вирішив покривати площі і вулиці Львова бруківкою. Але існують документальні свідчення, що брукування площі Ринок та головних вулиць міста завершилося 1452 року. А всі вулиці були вимощені до 1487 року.
Вперше ми зустрічаємо згадку про про львівську бруківку у хроніці губернатора Львова Бартоломея Зіморовича. В ті часи брукуванням міський вулиць і площ займалися представники окремої професії брукарі, яким місто оплачувало їхню роботу. Це говорить про високі вимоги управителів міста до якості вуличного покриття.
У праці А. Кюгнеля зафіксовано такий факт: “…В 1913 р., з нагоди будівництва нового каналу на вул. Краківській, на її відтинку між Ринком і вул. Вірменською, натрапили на глибині біля 1,5 м на досконало збережений брук з ламаного каменю. Камені були досить великі, старанно дібрані, майже без клинування, і дуже рухом вигладжені…”.
Технологія брукування вулиць була складною і тривалою: спочатку з найкращих кар’єрів видобували натуральний камінь. Потім брили каменю обтесували до потрібного розміру. Цю роботу доручали досвідченим майстрам.
Частково бруківка була дерев’яною. ЇЇ можна було зустріти у тих місцях, де хотіли приглушити шум кінських підков об кам’яну бруківку. Переважно її клали там, “де гуркіт возів та цокіт копит могли заважати працювати львівській еліті”. Через відчутно більшу ціну, далеко не кожен мешканець міста міг розщедритися на дерев’яну бруківку. Тому нею брукували вулиці біля будинків заможних львів’ян.
Кажуть що сучасна вулиця Театральна була цілком покрита дерев’яною бруківкою щоб не заважати навчальному процесу у Львівській єзуїтській колегії.
До слова, ще навіть у 1943 році вулиці Львова 400 львівських доріг були вистелені дерев’яною бруківкою. Ще й сьогодні можна побачити дерев’яну бруківку у проході Глинянських воріт.
Традиція брукування вулиць камінням, що почала з’являтися у Львові разом з початком кам’яного будівництва, продовжується у нашому місті і в наш час.
Бруківка у наші дні
З отриманням Незалежності в Україні відновлюється тяглість європейських міських традицій. Бруківка стає не тільки невід’ємним елементом центральних площ і вулиць Львова, а й набуває великої популярності у власників приватних будинків.
Знаний уже далеко поза межами нашого міста, виробник бруківки ТзОВ Магік, розпочав свою роботу у далекому 1993 році. З того часу тут вам запропонують великий вибір бруківки, тротуарної плитка, бордюрів, будівельних блоків. та багато іншого.
Виробництво розташоване у с. Милятичі, Пустомитівського району Львівської області. На сьогоднішній день, навіть в такій складній ситуації, в якій знаходиться весь світ, на підприємстві працює близько 250 висококваліфікованих працівників.
Починаючи з 1993 року, кожен рік на виробництві відзначається розширенням виробництва, підвищенням якості продукції та розширенням асортименту. Надсучасні лабораторні комплекси постійно слідкують за точним дотриманням усіх технологічних процесів і гарантують неперевершену якість продукції.
Величезна роль відводиться екологічно-санітарній безпеці продукції. Бруківка, тротуарна плитка, бордюри, будівельні блоки знаходяться у безпосередньому контакті з людьми, тому жодних токсичних матеріалів кінцевий продукт не містить.
Широкий асортимент продукції ТзОВ Магік задовільнить будь-які ваші дизайнерські смаки та вимоги, а ціна приємно здивує ваш гаманець.
Наталка СТУДНЯ