Віра Свєнціцька – мистецтвознавець та оунівка, батьки якої разом із Андреєм Шептицьким заснували Національний музей у Львові – один з кращих музеїв українського мистецтва.
Отже, народилася Віра у 1913 р. у родині провідних культурних діячів Галичини Іларіона та Анастасії Свєнціцьких. Як і багато відомих нам діячок ОУН, Віра навчалась у гімназії сестер Василіанок. Класним керівником дівчини була легендарна Олена Степанів (служила в Українських Січових Стрільцях). Тому не дивно звідки дівчина мала революційний запал.
Закінчивши гімназію у 1932-му, навчалася у Львівському університеті, де обрала батьківських фах – мистецтвознавця. З 19 років вона працювала в Українському національному музеї. Тоді ж стала членом ОУН. Разом із Катериною Зарицькою, Дарію Гнатківською та ще двома підпільницями ввійшла до «дівочої розвідувальної п’ятірки».
У 1934-му починаються гучні судові справи проти ОУН, польська влада заарештовувала багатьох підпільників. Півроку Віра провела в одиночній камері львівської тюрми «Бригідки». А вже у травні 1936-го – як свідок на знаменитому «Львівському процесі» (у справі вбивства міністра Пєрацького). Була оштрафована на 200 злотих за відповідь українською мовою.
У час Другої світової війни Віра оберігала музейні цінності у Львові, а вже осінню 1948-го заарештована радянськими спецслужбами. Вирок – 25 років таборів за приналежність до ОУН. Проте мистецькі кола Львова, зокрема художниця Олена Кульчицька, протестували проти вироку і підпільниці зменшили термін до 10 років.
У 1956-му Вірі Свєнцицькій дозволили повернутися до Львова, де її чекала родина і понівечений радянською владою музей. Усі свої подальші роки жінка присвятила музейній справі, дослідженню та вивченню ікон, науковій діяльності. У цьому вона матиме успіх, попри пильний нагляд радянської влади.
Уявити собі, працівниця львівського музею, жінка-дослідниця, мистецтвознавця могла мати таке яскраве минуле! Очевидно, що боротьба Віри Свєнцицької ніколи не припинялася, мала інші форми, але завжди з українським змістом.
Померла пані Віра 21 травня 1991 року.
Наталка СТУДНЯ