За давніми переказами для того, щоб зміцнити міждержавні династичні зв’язки, князь Данило Галицький одружує свого сина Лева з угорською принцесою. Констанція Угорська була дочкою одного з найвідоміших королів Угорщини Бели IV з династії Арпадів і Марії Ласкаріни нікейської принцеси. Наше ж місто за легендою було подароване Данилом молодятам і назване на честь сина Львовом.
В сім’ї, де виросла Констанція, знаходилось ще дев’ятеро дітей, батьки її взяли шлюб, коли їм було всього по 12 років. Майбутня княгиня народилася близько 1237 року як шоста за порядком дитина.
Весілля Констанції та Лева були вигідними для обох сторін з метою скріплення союзу Угорського королівства з Галицько-Волинським князівством. Монгольська навала орд Батия на Угорщину, розграбування королівства змусили Белу IV укласти дану угоду, адже основною причиною шлюбу фактично була перемога Данила Романовича у битві під Ярославом і внормування стосунків з Золотою Ордою. Після одруження становище та статус Лева Даниловича значно зросли, через тестя і дружину князь підтримував союзні сосунки з польськими князями. Крім цього, є здогадки, що він отримав землі в Закарпатті навколо Мукачевого як придане.
Констанція згідно усіх тогочасних законів мала прийняти віру чоловіка, однак цього не трапилось і вона залишилась католичкою. Згідно легенди в 1260 році для неї її чоловіком було споруджено костел Івана Хрестителя. На арці храму до другої половини XIXст розміщувалася таблиця з датою 1270, деякі дослідники вважають цю дату роком посвячення. До сьогоднішнього дня костел зазнав безліч перебудувань та реставрацій. На боковій частині костелу знаходиться барельєф в пам’ять княгині.
За давніми хроніками палац Короля Лева стояв на місці сучасної Церкви Пресвятої Євхаристії (колишній монастир домініканців). В палацову каплицю св. Петра і Павла Констанція ходила на молитви. Близько в 1270-му році до Львова прибули наставники з ордену святого Домініка і святого Франциска, які були прислані на Русь для виконання святих обрядів. Княжий палац і православна церква знищилися на той час пожежею, залишилась тільки земля і саме Констанція виступила ініціатором віддати цю землю домініканцям для побудови монастиря.
Констанція згадується в історичних джерелах як глибоко віруюча людина, духовні справи були для княгині найважливіші. Добросердечна, милосердна, абсолютно при цьому без гордині – люди дуже поважали її. Вочевидь численні війни і конфлікти, в яких вона виросла в Угорщині, зокрема татарські набіги на країну, зробили її саме такою. Паломників, що сходилися до домініканців, вона забезпечувала речами, звільняла полонених, займалася благочинністю. Угорські історики зазначають, що Констанція дуже страждала від жорсткого і нестримного характеру Лева Даниловича.
Загалом з князем Левом в Констанції було троє дітей – Юрій Львович, Анастасія та Святослава. Юрія Львовича вона народила, маючи всього 14 років. Також Констанція підтримувала тісний зв’язок з своєю сестрою Кінгою, яка неодноразово бувала у Львові. В одному з костелів м. Стрий Львівської області знаходиться образ Діви Марії в оточенні княгині Кінги та св. Станіслава, що виготовив професор Краківської академії мистецтв Флоріан Станіслав Цинк на поч. XIX ст. Кінга і ще одна сестра Констанції Маргарита зараховані до лику католицьких святих, сестра Іоланда – до блаженних.
Точний рік смерті Констанції невідомий. Існує дуже багато дат і суперечностей з цього приводу. За одними даними, Лев помер раніше аніж вона, і після цього княгиня постриглася в черниці. Дата смерті коливається від 1276 року і до 1301-го. Є, наприклад, згадки, що в 1288 році княгиня переховувалася в Польщі від час наступної татаро-монгольської навали. Також не зовсім відоме місце поховання. За словами польського історика Яна Длугоша Констанція похована у Львові.
Найчастіше згадується версія поховання саме при храмі Івана Хрестителя. Так розкопками археолога Романа Багрія було виявлено в цьому храмі ще в 1984 році близько 38 різночасових поховань, зокрема, під підлогою церкви знайдено прямокутне заглиблення, що ввважають місцем, де міг бути вміщений саркофаг княгині. Однак ця теорія не є підтвердженою.
Тетяна ЖЕРНОВА
Джерела:
- http://www.cracovia-leopolis.pl/index.php?pokaz=art&id=2438
- http://dspace.nbuv.gov.ua/xmlui/bitstream/handle/123456789/78905/9-Voytovich.pdf?sequence=1
- http://www.kolyba.org.ua/unikalne-zakarpattja/vidomi-zhinki/2403-constancia
- http://h.ua/story/369839/
- https://ru.wikipedia.org/
- https://uk.wikipedia.org/
На час одруження Лев не був королем, А Данило Галицький, на час одруження сина, був і на нас час залишається Єдиним королем “зі Східних Земель”.
В історичних джерелах Лев згадується двічі як король.