Культурно-освітні проекти для дітей та молоді у Художньо-меморіальному музеї Олени Кульчицької (відео)

1717

Сьогодні ми продовжуємо публікувати виступи учасників наукової конференції під назвою “Меморіальні музеї сьогодні: специфіка експозиційної, фондової та освітньої роботи”, що проходила 16-17 листопада в приміщенні Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові.

Пропонуємо вашій увазі доповідь молодшого наукового співробітника Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької (відділ Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького) Надії Кінаш на тему:  “Культурно-освітні проекти для дітей та молоді у Художньо-меморіальному музеї Олени Кульчицької.”

“Сучасний музей – це установа, що, виконуючи наукові та культурно-освітні функції, одночасно є глибоко інтегрованою у потреби суспільства, відкритою для змін відповідно до вимог часу. На сучасному етапі дедалі важливішою стає едукаційна функція музеїв, яка здійснюється через включення музейних установ у систему освіти. Тому одним із пріоритетних завдань для музею є розробка освітніх програм, які знайомлять дітей та молодь із надбаннями національної та світової культурної скарбниці.

Молодший науковий співробітник Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької (відділ Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького) Надія Кінаш
Молодший науковий співробітник Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької (відділ Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького) Надія Кінаш

Художньо-меморіальний музей Олени Кульчицької (відділ Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького), що існує уже понад 40 років, має доволі вагомі напрацювання у ділянці культурно-освітньої роботи із дітьми та молоддю, які є однією із головних цільових груп наших відвідувачів. Починаючи від часу заснування (музей відкрито 21 квітня 1971року), було налагоджено традиційні форми роботи із відвідувачами: екскурсії, лекції, творчі вечори та зустрічі. Новий етап в історії музею розпочався у 2007році, коли після тривалої перерви було відкрито нову експозицію до 130-ліття від дня народження Олени Кульчицької (автор концепції – Любов Кость, завідувач ХММ О.Кульчицької). Ця експозиція дає глядачам можливість зануритись у творчу атмосферу, що панувала у помешканні та майстерні художниці, та познайомитися із багатогранною і різносторонньою особистістю О.Кульчицької – митця універсального обдарування. Олена Кульчицька працювала у різних видах графічного мистецтва, портретному, пейзажному, релігійному малярстві, займалася художнім ткацтвом, проектуванням меблів, кераміки, моделюванням одягу, працювала в емалі, металі. Окрім того, була педагогом, громадським діячем, ученим-етнографом. Мистецька спадщина художниці налічує понад 6000 творів. [1, c. 2-8]. На основі цього багатого матеріалу співробітники музею розробили декілька напрямків культурно-освітньої роботи, адаптованих до різних вікових категорій – починаючи від дошкільного віку і завершуючи студентами вузів.

Окрім усталеної оглядової екскурсії учням пропонують тематичні екскурсії, які знайомлять їх із певними ділянками творчої праці Олени Кульчицької. Протягом кількох років розроблено низку тематичних екскурсій: “Олена Кульчицька (1877-1967). Життя і творчість”, “О.Кульчицька – майстер декоративно-ужиткового мистецтва”, “Ілюстрації Олени Кульчицької до дитячих книжок”, “Килимові шедеври сестер Кульчицьких”, “Історичні постаті у графіці О.Кульчицької”, “Дитячі образи у творчості О.Кульчицької”, “Образ жінки у творах О.Кульчицької”, “Мандрівки Гуцульщиною з О.Кульчицькою”. Слід зазначити, що пропоновані тематичні екскурсії включають елементи інтерактивного навчання, під час занять діти виконують творчі та пошукові завдання. Оскільки камерна експозиція музею не дозволяє продемонструвати більшу частину творів О. Кульчицької, що зберігаються у фондах, до кожної екскурсії підготований слайд-показ, який детально знайомить із творами на певну тему. Особливе зацікавлення дітей викликає тематична інтерактивна екскурсія “Мандрівки Гуцульщиною з Оленою Кульчицькою”, під час якої вони здійснюють віртуальну подорож по тих місцях, які у 1910-1930-х роках відвідала художниця. Учні на прикладі живописних, графічних та ужиткових творів О. Кульчицької знайомляться із Гуцульським краєм, його природою, традиціями та побутом гуцулів, їхніми міфологічними віруваннями. Користуючись картою, учні відмічають села та містечка, де побувала художниця, після завершення екскурсії відповідають на питання вікторини, закріплюючи знання. Таким чином, навчання у музеї відбувається у невимушеній ігровій формі, що позитивно впливає на засвоєння нових знань та сприяє інтелектуальному і духовному розвитку дітей.

Для учнів старшого шкільного віку (9-11 клас) розроблено тематичні лекції “Шевченківська тема у творчості О. Кульчицької”, “Олена Кульчицька – ілюстратор поеми І.Франка “Мойсей”, “Тема Січового Стрілецтва у творах О.Кульчицької” та “Митрополит Андрей Шептицький у творчій долі О.Кульчицької”, що також доповнюються слайд-показами. У 2009 році ХММ О.Кульчицької долучився до розробки освітньої програми “Школа і музей: працюємо разом”, запропонувавши теми для проведення уроків із предметів “Образотворче мистецтво” та “Художня культура” на базі музею [4, c.155-157]. Також музей став учасником “Педагогічного марафону”, організованого колективом Львівської СЗОШ №50 ім. А.Макаренка, в рамках якого було проведено тематичні заняття “Видатні постаті Львова: Олена Кульчицька” та “Мій Львів. У помешканні художниці Олени Кульчицької”. Окрім екскурсій та занять, які проводяться безпосередньо у музеї, співробітники практикують виїзні заняття у школах та мистецьких клубах.

Інтер'єр Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької
Інтер’єр Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької

Наступним напрямком культурно-освітньої роботи в музеї стали різноманітні майстер-класи. Ця форма роботи дозволяє залучити ширшу аудиторію до музею, знайомить дітей із творчістю художниці у динамічний та цікавий спосіб, розвиває їхній естетичний смак та уміння працювати із різними матеріалами. Художня специфіка музею та різностороння творчість О.Кульчицької дала можливість працівникам розробити низку майстер-класів, розрахованих на дітей різного віку: “Кольоровий естамп за мотивами графіки О.Кульчицької”, “Художня листівка у різних графічних техніках”, “Іграшка з пряжі”, “Брошка-квітка з тканини”, “У світі казки (ілюстрація до народної байки)”, “Лялька-оберіг із тканини”, “Декоративний обруч із квітами”, “Текстильна листівка”. Майстер-класи переважно поєднуються із певними тематичними розповідями, такий підхід сприяє кращому засвоєнню дітьми нової інформації та спонукає їх неодноразово відвідувати музей, щоб навчитися чогось нового та цікавого.

У 2011 році працівники відділу науково-освітньої та виставково-експозиційної роботи НМЛ ім.А.Шептицького створили інтерактивну програму “Канікули в НМЛ: нове життя давніх традицій” [3, c.128]. Починаючи із 2013року, на основі розроблених культурно-освітніх заходів було започатковано проект “Канікули у музеї Олени Кульчицької”. Уперше цей проект було апробовано у червні 2013року у формі одноденної програми. Для учасників заходу було проведено оглядову екскурсію на постійній експозиції, тематичне заняття “Ілюстрації О.Кульчицької до дитячих книжок” та майстер-клас “У світі казки”(створення ілюстрації до байки “Танцювала риба з раком”). Завершилася програма переглядом мультфільму “Лис Микита” за мотивами поеми І.Франка. Успіх першого проекту спонукав співробітників до його продовження, і улітку 2014року відвідувачам запропонували доволі широку програму, що відбувалася у кілька етапів: у червні учнів запрошували на тематичні екскурсії, у липні та серпні протягом двох тижнів проводилися різноманітні майстер-класи.

Протягом 11-30 грудня 2014року відбулися заходи у рамках проекту “Зимові канікули у музеї О.Кульчицької”. Діти мали змогу долучитися до майстер-класів “Брошка-квітка з тканини”, “Лялька-оберіг”, “Текстильна листівка до св.Миколая”, “Подарунок рідним до св.Миколая”(останні два майстер-класи були розроблені спеціально для проекту). На протязі тижня (22-25 грудня) у музеї працювала “Майстерня ялинкових прикрас”, де діти власноруч виготовляли оздоби для ялинки. Проект мав великий успіх, і логічним його продовженням у 2015році стало проведення таких заходів під час весняних, літніх та осінніх канікул.

Інтер'єр Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької
Інтер’єр Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької

На літні канікули було розроблено ширшу програму, розраховану на два тижні (з 2 по 15 червня 2015р), яка складалася із тематичних екскурсій, інтерактивних занять та майстер-класів. У цей час у музеї тривав фондовий виставковий проект «Олена Кульчицька. Від Страстей до Воскресіння», який репрезентував графіку та малярство художниці на релігійну тему, зокрема і унікальний цикл картин «Страсті Христові», виконаний нею у 1915р., тож для учнів було розроблено тематичну екскурсію на виставці. 3 червня, у день Ангела Олени Кульчицької, проведено тематичну розповідь «Олена Кульчицька: «Любій моїй сестрі Ользі, спільникові цілого життя…», що знайомила дітей із постаттю Ольги Кульчицької – старшої сестри художниці, майстрині ужиткового мистецтва, її щирої приятельки та помічниці, а також розкривала глибокі, теплі взаємини між сестрами протягом усього життя. Після розповіді для учасників було проведено майстер-клас «Текстильна листівка до Дня Ангела». Для проекту «Літні канікули у музеї» підготовано нову інтерактивну екскурсію «За лаштунками музею», під час якої учні дізнавалися про різновиди музеїв, особливості функціонування музейних установ, вимоги до зберігання фондів, і змогли спробувати себе у ролі музейників, навчившись виконувати інвентарні описи творів графіки, живопису та ужиткового мистецтва на постійній експозиції. Останній на сьогоднішній час цикл майстер-класів у рамках проекту «Канікули в музеї» відбувся у період осінніх канікул (19-22 жовтня). Чимало дітей приходять у музей під час кожних канікул, тобто є постійними відвідувачами.

Наступним напрямком культурно-освітньої діяльності музею є творчі конкурси для дітей та молоді, що мають на меті популяризувати творчу спадщину О.Кульчицької та залучати широку аудиторію до музею. Традиція їх проведення була започаткована у 2012 році, коли було організовано Перший щорічний конкурс великодньої листівки, присвячений 135-літтю від дня народження О.Кульчицької. Художниця здобула широке визнання насамперед як графік, зокрема великою популярністю користувалися її книжкові ілюстрації, різдвяні та великодні листівки. Учасники конкурсу мали змогу долучитися до різноманітних майстер-класів, зокрема із виготовлення художньої листівки у різних графічних техніках та кольорового естампа. Конкурс великодньої листівки відбувався тричі – у 2012, 2013 та 2014 роках. За його підсумками щороку відбувалися виставки робіт переможців, кращі роботи репродукувалися на сторінках дитячого часопису “Світ дитини”. У 2014 році працівники музею через волонтерів передали листівки із великодніми привітаннями для військовослужбовців, що перебували у зоні АТО. У 2015 році було вирішено організувати Конкурс творчого малюнка до Дня Матері. Тема материнства посідає вагоме місце у творчості Олени Кульчицької. Образ жінки- матері художниця втілила у низці графічних та малярських композицій, що предають глибокий духовний зв’язок матері та дитини, велику силу материнської любові. Конкурс, організований Художньо-меморіальним музеєм Олени Кульчицької, має на меті широке залучення творчої учнівської та студентської молоді Львівщини до відзначення Дня Матері. За підсумками конкурсу також було розгорнуто виставку робіт переможців. Оскільки подія зібрала велику кількість учасників, планується проводити її щорічно.

Інтер'єр Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької
Інтер’єр Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької

Культурно-освітня діяльність у музеї також тісно пов’язана із виставковими проектами. Окрім чотирьох залів, де розташована постійна експозиція, музей має два виставкові зали, де з 2010 року розгортаються фондові виставки творів О.Кульчицької зі збірки НМЛ та виставки, що репрезентують творчість окремих художників та колективів авторів. На даний час реалізовано понад 15 проектів, на базі яких проведено чимало культурно-освітніх заходів, що мають на меті залучення дітей та молоді не тільки до пізнання мистецтва, але й до безпосередньої участі у творчому процесі. Зокрема, проведено майстер-класи із виготовлення різдвяного»павука» із соломи, вишивки гладдю, писанкарства. На фондових виставках “Олена Кульчицька. Кольоровий естамп”, “Килими Олени та Ольги Кульчицьких”, “Олена Кульчицька. Від Страстей до Воскресіння” учням було запропоновано тематичні екскурсії та майстер-класи із виготовлення кольорового естампа і створення проекту килима за мотивами килимів сестер Кульчицьких. На фондовій виставці “Українська архітектура в акварелях О.Кульчицької”, де експонувалася унікальна серія акварелей із зображенням старовинних дерев’яних і мурованих церков та житлових споруд, було проведено цикл тематичних занять “Вивчаємо українську сакральну архітектуру” для учнів молодших та середніх класів. Дітям розповіли про традиції українського дерев’яного будівництва та характерні особливості дерев’яних церков Бойківщини, Гуцульщини, Лемківщини, після чого вони створювали власні інтерпретації акварелей Олени Кульчицької. Завершальним етапом проекту стала мистецька акція “Віра серця мого, як Бескид…”, учасники якої малювали українські дерев’яні церкви та писали на звороті листи воїнам, що перебували у зоні АТО. Також діти створили ляльки-обереги для військових. Мистецька акція виствітлювалася на телебаченні, їй було присвячено випуск авторської програми Наталії Миронюк “Львів мистецький”. Згодом малюнки, листи та обереги при допомозі волонтерів було передано воїнам на Схід.

Виставки є однією із ефективних форм співпраці із мистецькими школами та вузами. Музей налагодив тісні контакти із низкою мистецьких освітніх закладів Львова та Львівської області, зокрема із Українською академією друкарства, де О.Кульчицька працювала у 1945-1951рр. на кафедрі художнього оформлення книги [2, c. 11]. Уже традиційними стали виставки творчих робіт студентів УАД “Графіка. Поступ молодих” (у 2015 році відбулася 5 виставка), неодноразово експонувалися творчі роботи учнів Малої академії мистецтв (м.Городок), дитячої художньої школи м.Новояворівськ та художньої школи ім. Петра Андрусіва (с.Кам’янобрід) під назвою “Стежина Петра Андрусіва”, Дитячої школи народних мистецтв – “Весна іде” та “Ой, радуйся, земле”. Остання виставка мала благодійний характер – відвідувачі мали можливість придбати роботи викладачів та учнів школи, а зібрані кошти після завершення проекту були передані до Львівського військового госпіталя на лікування поранених воїнів- учасників АТО. Понад 10 робіт було передано до Львівської санаторної школи інтернату №1 для оздоблення шкільної світлиці.

Помешкання Олени Кульчицької за її життя було одним із осередків у Львові, де гуртувалася інтелектуальна та мистецька еліта, куди приходили молоді митці, щоб поспілкуватися із художницею, доторкнутися до високого мистецтва, яке вона творила. І сьогодні музей продовжує цю традицію, збираючи у своїх стінах поціновувачів мистецтва, творчу молодь для спілкування та обміну думками. Із цією метою у музеї влаштовуються творчі зустрічі та вечоридо дня народження Олени Кульчицької. У 2015 році відбувся літературно-мистецький вечір “А ми тую червону калину підіймемо…”, присвячений стрілецькій тематиці у творчості Олени Кульчицької. Гостям було запропоновано мультимедійну розповідь під назвою “Олена Кульчицька. Стежками долі” та розповідь про альбом Олени Кульчицької “Українські Січові Стрільці. 1914-1915р.”. Творчим наповненням вечора стали пісні, вірші та спогади Олени Кульчицької у виконані артистів Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької Ольги Бакус та Романа Біля. Переважною більшістю гостей вечора були учні та студентська молодь, тож такі заходи є надзвичайно важливими для патріотичного та естетичного виховання нового покоління.

Інтер'єр Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької
Інтер’єр Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької

Музей Олени Кульчицької разом із іншими відділами НМЛ ім. Андрея Шептицького долучається до презентацій освітніх проектів музею, зокрема під час Арсеналу ідей (27-31 травня 2015р., м.Київ) та у рамках Дитячого форуму на Форумі видавців (10-13 вересня 2015р., м.Львів), протягом кількох років активно співпрацює із Львівською міською радою під час акцій “Дні європейської спадщини у Львові”, “Ніч у Львові”, “Удвічі більше Львова”, “На вихідні із сім’єю у музей”.

Працівники музею використовують власний досвід, знання, практичні навики, щоб познайомити відвідувачів із унікальним творчим доробком Олени Кульчицької, що належить до золотого фонду національної мистецької спадщини. Перетворити музей на місце цікавого та пізнавального проведення дозвілля, активного спілкування, обміну думками та враженнями – таким є наше завдання на майбутнє.”

Надія КІНАШ
молодший науковий співробітник Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької (відділ Національного музею у львові імені Андрея Шептицького)

Література:

  1. Кость Л. Життя у творчості / Любов Кость // Галицька Брама. – 2007. – №9-10. – с.2.
  2. Олена Кульчицька (1877-1967). Графіка. Малярство. Ужиткове мистецтво : альбом-каталог / Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького; авт. статті, упоряд. : Л.Кость ; упоряд спогадів : Л.Кость, Т.Різун. – Львів; Київ : Апріорі, 2013. – 392с.: іл.
  3. Різун І. Ідеї та методи ефективного навчання й комунікації у сучасному музейному просторі (із досвіду НМЛ ім.А.Шептицького) / Ірина Різун // Збереження і дослідження історико-культурної спадщини в музейних зібраннях: історичні, мистецтвознавчі та музеологічні аспекти діяльності : доп. та повідомл. Міжнародної наук. конф., Львів, 25-27 вер. 2013 р. – с. 128.
  4. Школа і музей: працюємо разом. Навчально-методичний посібник із музейної педагогіки (5-8клас) / за ред. О.Караманова (наук.ред), А.Цибка (відп.ред). – Львів: в-во “Літопис”, 2009.- 244с.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.