Критично про деякі львівські пам’ятні таблиці

1484
Критично про деякі львівські пам'ятні таблиці

У Львові є дуже багато пам’ятних таблиць, присвячених видатним постатям або подіям. Деякі з них розташовані в непомітних закутках міста, на маленьких вулицях і навіть на занедбаних будинках. Але є таблиці, встановлені так, що їх неможливо не помітити. Для таких таблиць виділяються особливі місця, дозволи і кошти.

От тільки деколи складається враження, що їх робили поспіхом, без особливої уваги до змісту і без поваги до людей, які будуть їх читати.

Пропоную придивитись уважніше до деяких знакових таблиць міста.

  1. Таблиця біля статуї Богородиці на Марійській площі
Таблиця біля статуї Богородиці на Марійській площі
Таблиця біля статуї Богородиці на Марійській площі

По-перше, чому в тексті так дивно перемішано хронологію скульптури:

  • 1994 р. – встановлено;
  • 1950 р. – демонтовано;
  • 1997 р. – копію відновлено.

Кожна пересічна людина після прочитання тексту напевно не зрозуміє, як можна було демонтувати скульптуру у 1950 році, якщо її встановили у 1994 році і чому вже у 1997 р. її треба було відновляти?

По-друге, у цій таблиці вражає нелогічне розташування дат – у наступному рядку тексту! Можливо, текст шрифтом Брайля написали інакше, але для зрячих людей текст дуже незручний. Я вже не кажу про відсутність пробілів між словами!

Таблиця біля статуї Богородиці на Марійській площі
Таблиця біля статуї Богородиці на Марійській площі

Я впевнений, що в тексті є зайва інформація про мармур, штучний камінь і маски дельфінів. Відтак, можна було написати на таблиці більш інформативний і зрозумілий текст:

  • 1862 р. – встановлено скульптуру Богородиці в центрі площі
    Автор скульптури Йоган Непомук Гаутманн
  • 1904 р. – перенесено скульптуру на сучасне місце. Автор постументу Михайло Лужецький
  • 1950 р. – скульптуру демонтовано радянською владою
  • 1997 р. – встановлено копію Богородиці. Оригінал знаходиться у храмі святого Андрія

В  результаті у мене вийшло так само сім рядків, але в кожному рядку трошки більше знаків, що неважливо, якщо хоч трошки зменшити величину шрифту.
Більше про історію фонтану і скульптури Діви Марії можна прочитати тут: “Складна доля скульптури Божої Матері у Львові”

  1. Таблиця на фасаді церкви Юра, пов’язана з Францом Ксав’єром Моцартом
Таблиця на фасаді церкви Юра, пов'язана з Францом Ксав'єром Моцартом
Таблиця на фасаді церкви Юра, пов’язана з Францом Ксав’єром Моцартом

На таблиці написано, що Ф. К. Моцарт жив і творив у Львові з 1808 р. до 1838 р. Але це не зовсім відповідає дійсності. Отож, ось головні дати життя композитора, пов’язані зі Львовом:

  • 1808 р. – він приїхав до Галичини, де отримав роботу в м. Підкамінь неподалік Рогатина.
  • 1809-1811 роки – працював у м. Бурштин.
  • 1813 р. – переїхав до Львова і почав тут працювати.
  • 1818-1821 роки – вирушив у концертний тур по всій Європі, після якого перебував у Відні.
  • 1821-1838 роки – проживав і працював у Львові.
  • 1838 р. – повернувся до Відня.

Якщо хтось має сумнів щодо дати 1813 р. (бо часто можна зустріти 1811 рік), то я більше вірю німецькому письменнику Дітеру Куну (Dieter Kühn), який написав об’ємну біографічну книжку “Моцарт в Галичині”.

Цитата з книжки "Моцарт в Галичині"
Цитата з книжки “Моцарт в Галичині”
  1. Таблиця на на мурованій огорожі собору Святого Юра

У 2013 р. за ініціативи ГО «Спільнота» та Почесного консульства Австрійської Республіки у Львові, а також історика Тараса Чухліба на мурованій огорожі Святоюрського комплексу було встановлено пам’ятну таблицю, пов’язану з Віденською битвою.

Таблиця на на мурованій огорожі собору Святого Юра
Таблиця на на мурованій огорожі собору Святого Юра

Те, що написано у цій таблиці, абсолютно суперечить науковим дослідженням доктора історичних наук Т. Чухліба. Але я думаю, що при створенні тексту його думки не питали…

Отож, що в тексті таблиці не так!

Єпископ Йосиф Шумлянський вирушив під Відень у складі військ Речі Посполитої, очолюючи приведену зі Львова хоругву, що складалася з 88 панцерних кіннотників. Назвати таку кількість вояків військом – це, м’яко кажучи, є перебільшенням. Їх народна приналежність не уточняється, але це напевно не були козаки. Бо єдині козаки, які взяли участь у Віденській битві, були приватною легкою хоругвою (150 чоловік) у складі підрозділів волинського воєводи Я. Стадницького.

Решту козацького війська збирав у Львові шляхтич Й. Менжинський на виконання листа великого коронного гетьмана С. Яблоновського. Але ці козаки (1500 шабель) не встигли на битву і приєднались до Яна ІІІ Собеського аж 28 вересня, коли об’єднані християнські війська визволяли від османів територію Угорського королівства.

Єпископ Й. Шумлянський не мав жодного відношення до цих “пізноприбулих” козаків: не він їх формував, не він привів їх до Угорщини та й, зрештою, він навіть їх не бачив, бо на той час у зв’язку з пораненням вже був у дорозі до Кракова.

Джерела:

  1. Дві таблиці, пов’язані з історією футболу у Львові

На пам’ятному знаку перед будинком ДФС можна прочитати, що “У 1911-1939 роках тут був спортивний майдан “Український город””. Але насправді він знаходився там, де тепер занедбаний куток Стрийського парку – між рестораном “Супутник” і Центром Шептицького УКУ.

Таблиця про спортивний майдан "Український город"
Таблиця про спортивний майдан “Український город”

Натомість у Стрийському парку на пам’ятнику написано: “На цьому місці 14 липня 1894 року львівський “Сокіл” перемігши футбольну команду Кракова започаткував літопис українського футболу”. Але насправді матч відбувся не тут, а в тому ж кутку майбутнього Стрийського парку, де з 1911 р. розташувався “Український город”. Крім того це був матч між командами польського товариства “Сокіл” і міста Краків. А пам’ятний знак стоїть на місці колишнього стадіону польського товариства “Czarni”.

Таблиця про початок історії українського футболу
Таблиця про початок історії українського футболу

Я вже про це писав. Кому цікаво дізнатись детальніше, можна почитати мій пост Історія футболу – у Львові усе переплутали!, але достатньо подивитись карту, на якій усе позначено.

Місця, де відбувалися історичні спортивні події на мапі міста
Місця, де відбувалися історичні спортивні події на мапі міста

Хочеться сподіватись, що в майбутньому кожна запланована пам’ятна таблиця пройде через ретельний аналіз не тільки причетних організацій, але і відповідних фахівців. Тоді таблиця про Матір Божу була б читабельна і зрозуміла, про Моцарта – без біографічних помилок в датах, про Й. Шумлянського і козаків – зі згадкою про 67-тисячне християнське військо, яким керував король Ян ІІІ Собеський (тоді на відкриття таблиці можна було б запросити ще й польського консула), а замість двох сокільсько-футбольних пам’ятників був би один, з історично-правдивою інформацією і, головне, на властивому місці!

Автор: Zommersteinhof

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.