Мандруючи районом Підзамче, неодмінно загляньте на вулицю Жовківську, 8. Саме там, куди не ступає нога туристів, розташований бароковий костел святого Мартина. У XVII столітті за гроші польського шляхтича Олександра Зборовського на тодішній вулиці Коритній збудували дерев’яний костел святого Мартина для католицького чернечого ордену кармелітів черевичкових. При храмі, за останньою волею фундатора, діяв шпиталь для інвалідів воєн. Згодом територія, що належала костелу та шпиталю, стала називатись Зборівщиною.
Завершення будівництва й освячення костелу відбулося у 1658 році, але вже у 1700 храм знищила пожежа. У 1736-1753 роках за сприяння Яна Рибчинського та за проектом Бернарда Меретина на місці дерев’яного звели кам’яний костел із двоповерховими келіями та дзвіницею.
Оздоблювали храм відомі митці: Йоганн Георг Пінзель, Мартин Строїнський і Йосиф Маєр. Інтер’єрні розписи, на жаль, до нашого часу не збереглися.
У 1789 році орден кармелітів переїжджає до костелу у Новий Милятин. Після 1945 костел святого Мартина був зачинений. У 50-х роках його передали військовій частині – використовувався як склад. У 80-х роках храм перейшов до Церкви ХВЄ. У 1988 році громада євангельських християн передала Львівському музеєві історії релігії старовинний орган із костелу.
Від 2009 року у костелі святого Мартина діє дім молитви Першої львівської церкви Християн Віри Євангельської “Віфанія”.
Джерела: NAC, Центр міської історії, Львівський музей історії релігії, Мандрівка Україною.