Костел, що стояв на вулиці Ольги Кобилянської

3125
Костел, що стояв на вулиці Ольги Кобилянської

Є у Львові вулиця названа на честь української письменниці Ольги Кобилянської. Простягається вона між вулицями Івана Франка та Кирила і Мефодія. Сучасну назву вуличка отримала у 1946 році, а до того називалася – Святого Марка, на згадку про розташований тут колись парафіяльний костел.

Костел Св. Марка звела у 1619 році дружина Павла Кампіана – Зузанна Остроґорська. Невідомо, що саме спонукало Зузанну до фундації храму. Можливо, до цього спричинились закладення Софією Ганель костелу, присвяченого її небесній покровительці св. Софії чи будова Марком Остроґорським на вершині Калічої гори шпиталю св. Лазаря у 1616 році. А, можливо, костел вона звела на честь свого батька Марка Остроґорського.

Фрагмент плану-реконструкція вигляду Львова станом на кінець 18 століття. Карта підготована Маурицієм Дідушицьким, 1858 рік (костел Св.Марка під номером 72)
Фрагмент плану-реконструкція вигляду Львова станом на кінець 18 століття. Карта підготована Маурицієм Дідушицьким, 1858 рік (костел Св. Марка під номером 72)

Храм збудували у малозаселеній околиці Львова на протилежному до костелу Св.Лазаря південному схилі Калічої гори понад долиною Полтви. Через гору біля костелу йшла дорога, яка поєднувала Сокільницьку дорогу з Стрийською, що пролягала під храмом. Зараз місцезнаходження святині можна побачити лишень на картах того періоду.

Лісова школа у Львові на поштівці початку XX сторіччя
Лісова школа у Львові на поштівці початку XX сторіччя

При костелі Св. Марка, за згодою архієпископа заклали пребенду при капітулі катедри. Там діяло братство Ружаниця (Вервичок). Про життя святині нічого не відомо до 1763 року, коли в ході поділу кафедральної парафії на шість нових костел став парафіяльним.

Кафедри екології та ландшафтної архітектури Національного лісотехнічного університету, фото 2015 року
Кафедри екології та ландшафтної архітектури Національного лісотехнічного університету, фото 2015 року

На жаль, не збереглося жодних описів оздоблення костелу Св. Марка. Його внутрішній устрій швидше за все нагадував досить строгі форми невеликих львівських костелів, зведених того часу.

За цісаря Йосифа ІІ під час «раціоналізації» парафіяльної мережі в Королівстві Галичини та Володимирії храм Св. Марка на Галицькому передмісті був скасований. Римсько-католицька парафія була розділена поміж костелами Св. Миколая монастиря тринітаріїв та Св. Софії. А у 1784 році святиню розібрали.

Вулиця Ольги Кобилянської, фото 2015 року
Вулиця Ольги Кобилянської, фото 2015 року

На звільненій ділянці у 1880-х роках з вулиці Св. Миколая перенесли Крайову школу лісового господарства. Будинок для неї збудували за проектом архітектора Бруно Бауера. Поруч створили невеликий дендрарій. Це була трикласна професійна школа. Зараз тут працюють кафедри екології та ландшафтної архітектури Національного лісотехнічного університету України.

Вулиця Ольги Кобилянської, фото 2015 року
Вулиця Ольги Кобилянської, фото 2015 року

Що ж до самої вулиці Св. Марка (сучасна Ольги Кобилянської), то більша ї частина забудована типовими чиншовими кам’яницями 1890-х років. У 1898 році у будинку під № 2 розташовувалось архітектурне бюро відомого львівського архітектора Едмунда Жиховича.

Вулиця Ольги Кобилянської.Вигляд з вулиці Івана Франка, фото 2015 року
Вулиця Ольги Кобилянської. Вигляд з вулиці Івана Франка, фото 2015 року

У 1930-х роках на цій вулиці мешкав відомий український діяч Осип Навроцький – сотник УГА, один з організаторів УВО, керівник видавництва «Червона Калина», керівник канцелярії Військової управи дивізії «Галичина».

Фігура Пресвятої Богородиці. Будинок № 27 по вулиці Кирила і Мефодія
Фігура Пресвятої Богородиці. Будинок № 27 по вулиці Кирила і Мефодія

А про парафію Св.Марка до 1909 року нагадувала капличка на вулиці Длугоша (тепер Кирила і Мефодія). У 1909 році на її місці побудували сецесійну кам’яницю № 27 за проектом Казимира Жечицького з наріжною фігурою Пресвятої Богородиці.

 

Джерела:

І. Качор, Л.Качор. Львів крізь віки. Львів: Видавництво «Центр Європи», 2004 р.

І.Мельник. Галицьке передмістя та південно-східні околиці Королівського столичного міста Львова. – Львів: Апріорі, 2012

Mieczysław Orłowicz. IlustrowanyprzewodnikpoLwowieze 102 ilustracjamiiplanemmiasta.—Lwów-Warszawa, 1925

Карта: http://www.lvivcenter.org/uk/umd/map/?ci_mapid=163

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.