“Конкордія” – найбільший похоронний заклад у Львові

2725
"Конкордія" - найбільший похоронний заклад у Львові
"Конкордія" - найбільший похоронний заклад у Львові

Смерть у давньому Львові, як і у будь-якому середньовічному місті, була присутня на кожному кроці. Сморід тління з крипт – підземних гробниць, заповнював нави храмів. Міазми розкладених трупів з міських цвинтарів потрапляли у воду криниць, отруюючи її гниллю. Смерть була усюди, її приносили війни та облоги, голод і епідемії, банди озброєних розбишак та розперезаного жовнірства… 

Реклама похоронного закладу Курковського у Львівській пресі. Поч. XX ст.
Реклама похоронного закладу Курковського у львівській пресі. Поч. XX ст.

Звісно, в цій галузі життя міста потрібно було терміново наводити лад… Реформи прийшли разом із новою, австрійською владою наприкінці XVIII сторіччя. Одне з перших вражень цісаря про Львів тих років умістилось у репліці – “…місто ченців і кладовищ…”- це стало своєрідним сигналом для чиновників. Було ліквідовано прихрамові цвинтарі, започатковано нові міські кладовища і, звісно, у Львові з’являються перші похоронні заклади.

Похоронна процесія на вул. 29 Листопада (нині - Коновальця). Фото до 1914 року
Похоронна процесія на вул. 29 Листопада (нині – Коновальця). Фото до 1914 року

До 1914 року у Львові було чимало приватних похоронних закладів. Найбільші серед них – контора Генрики Гешепф на вулиці Вірменська, 18, заклад Розалії Здон – на тій самій вулиці під номером 31, Філіпіни Жепіховської на Пекарській, 93 і , звісно ж, відомий заклад “Конкордія” Антонія Курковського на вулиці Собєського, 16 (тепер-вул. Братів Рогатинців).

Офіс закладу "Конкордія" на вул. Собєського, 16 (нині - Братів Рогатинців). Фото 1932 року
Офіс закладу “Конкордія” на вул. Собєського, 16 (нині – Братів Рогатинців). Фото 1932 року

У травні 1909 року магістрат міста Львова придбав “Конкордію” у пана Курковського, на той час це був найбільший похоронний заклад у місті. Регістрація акту відбулась у 1916 році. Підприємство не несло важких втрат внаслідок війни, навпаки, завдяки доступним цінам конкурувало з іншими конторами.

Вулиця Братів Рогатинців, 16 - давній офіс закладу "Конкордія". Фото 2015 року
Вулиця Братів Рогатинців, 16 – давній офіс закладу “Конкордія”. Фото 2015 року

У міжвоєнну добу цей давній міський похоронний заклад володів 4-ма земельними ділянками – на нинішній вулиці Братів Рогатинців, двома на вулиці Кохановського (нині – вул. Левицького) та на Зеленій. У розпорядженні контори було 34 коня, 16 караванів для процесій, 2 радвани, 4 фургони, 7 карет та 4 вози. У ті часи тут працювало 34 особи.

Процесія на площі Галицькій. Фото міжвоєнної доби.
Процесія на площі Галицькій. Фото міжвоєнної доби.

Близько 1930 року у Львові щорічно відбувалося 2094 поховань при кількості населення у 241 813 осіб – за даними А. Бонусяка (“Львів у 1918-1939”), для порівняння: 2010 року у Львові відбувалося 6406 поховань при кількості населення 755 004 особи. Ціни на послуги “Конкордії” були більш ніж гнучкими – вартість ритуалу складала від 20 до 400 злотих…

На початку 1930-х років, враховуючи зростаючі потреби, та факт майже постійного перебування поховальних кондуктів у центрі міста, було вирішено звести передпоховальні каплиці на Личаківському та Янівському цвинтарях.

Кондукт у Львові радянських часів. Фото 1950-х років
Кондукт у Львові радянських часів. Фото 1950-х років

Давній заклад Курковського, ритуали, що надавала “Конкордія” стали невід’ємною складовою побуту львів’ян. Традиція урочистих поховальних кондуктів-процесій вулицями міста довгий час зберігалась й у радянські часи…

Використані джерела :

Cmentarz Łyczakowski , Павел Гранкін. Статтіhttp://www.lvivcenter.org/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.