В п’ятницю , 16 червня 2017 року, в виставкових залах Інституту досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів ЛННБ України ім. В. Стефаника (вул. Бібліотечна,2), в рамках святкування 200-річчя заснування Національного Закладу імені Оссолінських у Львові, відкрилася виставка “Україніка у графічній колекції колишнього музею Любомирських”.
Один з найбагатших в Україні фондів графіки, який знаходиться у Львівській національній науковій бібліотеці України імені в. Стефаника, нараховує понад сто тисяч творів. Охоплюючи великий часовий проміжок, фонд представляє різні стильові напрями багатьох мистецьких шкіл. Серед складових графічного фонду – мистецька збірка колишнього Музею їм. Любомирських, створеного у 1823 р. в рамках Національного Закладу імені Оссолінських.
Сьогодні значна частина графічної колекції Музею зберігається в Інституті досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів у будинку колишнього палацу Баворовських (вул. Бібліотечна, 2), Інші ж фрагменти збірки знаходяться в різних музейних інституціях Львова і Вроцлава.
У фондах Інституту з колекції Музею виявлено 9300 одиниць графічних творів, окрім цього – 4800 оригінальних рисунків. У переліку авторів – українські, польські, німецькі та італійські митці. Більшість з них мали європейську художню освіту – Відень, Мюнхен, Париж – і працювали в Галичині: Марцелій Герасимович, Войтих Грабовський, Валеріан Крицінський, Юліуш Коссак та інші. Відзначимо, що в колекції рисунку колишнього Музею ім. Любомирських зберігаються оригінальні твори українських митців: Григорія Коваленка, Миколи Бурачека, Миколи Федюка.
Вони досконало володіли рисунком, кольором, що дозволило виконати ряд високохудожніх творів, які зайняли належне місце в європейській культурі. Тематично більшість рисунків з колекції Музею ім. Любомирських пов’язані з Галичиною, оскільки засновники націлювались на відображення історії краю, його звичаїв та культури.
“Нам було дуже цікаво обрати саме цю тему на виставку – “Україніка в графічних творах”. Щоб показати мистецькі зв’язки, оскільки в Оссолінеумі формували фонди з погляду на історію і побут того населення, яке жило у Львові, тому і виникла у нас українська тема”, – зазначила в. о. директора Інституту досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів, кандидат мистецтвознавства пані Ольга Осадця.
На виставці представлені рисунки із зображенням планів міст, окремих архітектурних споруд чи їхніх фрагментів. Серед них види Івано-Франківська, Одеси, Добромиля, Жовкви, Львова та низки сільських місцевостей. Їх суттєво доповнюють народні типи. Художники Р. Гавліковський, В. Грабовський, С. Дачинський надавали перевагу розкриттю самобутніх рис українських верховинців: гуцулів, лемків, бойків. З-поміж інших виділяються акварелі із зображенням жителів Поділля, які виконав Ян Машковський, перебуваючи в рідному домі. Експозицію суттєво доповнюють рисунки козацької тематики, авторами яких є Я. Машковський, Ф. Пауч, Я. Водинський та інші.
“На виставці представлено пейзажі, міські та сільські краєвиди, оборонні споруди, архітектура міст, малюнки релігійного змісту, портрети, зображення етнографічних типів та побуту українців. Оскільки, крім етнографічного, ми зосереджувалися й на історичному аспекті, то на експозиції можна побачити рисунки козацької тематики”, – розповів куратор виставки, молодший науковий співробітник відділу наукових досліджень творів образотворчого та музичного мистецтва Інституту досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів ЛННБ України ім. В. Стефаника Юрій Мердух.
Подальше дослідження історії мистецької колекції Музею ім. Любомирських, яка з початком 1940 р. тісно пов’язана із Львівською національною науковою бібліотекою України ім. В. Стефаника, творитиме фундамент багатовекторних загальноєвропейських наукових програм. Вона поглибить наші уявлення про втрати, яких зазнала колекція, розкриватиме титанічну працю багатьох людей у напрямі її збереження та вивчення, слугуватиме основою для переосмислення її багатства в контексті нових вимог часу.
У відкритті також узяв участь директор Національного Закладу імені Оссолінських у Вроцлаві д-р Адольф Юзенко. Виставка справила на нього дуже приємне враження, оскільки нагадала йому дитинство. Він висловив щиру вдячність її організаторам, а також подякував, за те, що завжди є можливість зустрітися та провести дискусії в Оссолінеумі.
Оглянути експозицію виставки “Україніка у графічній колекції колишнього музею Любомирських” можна в виставкових залах Інституту досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів ЛННБ України ім. В. Стефаника (вул. Бібліотечна,2) до кінця липня 2017 року.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ