Книгарня “Губринович і Шмідт” – найбільша у Галичині

1869
Книгарня "Губринович і Шмідт" - найбільша у Галичині

У Львові, як і у багатьох містах Східної Європи, книжкова торгівля з’явилася раніше аніж книгодрукування. Купці везли до міста цей різновид краму із Заходу, перша документальна згадка про це датується другою половиною XV століття… Агенти видавців часто приїжджали у Львів з робочими візитами до постійних клієнтів і поповнювали уже сформовані приватні книгозбірні…

Будинок книгарні Губриновича на вул. Театральна, 9. Фото 2015 року
Будинок книгарні Губриновича на вул. Театральна, 9. Фото 2015 року

Лише з кінця XVIII століття, із появою великих друкарень та періодики, про книжкову справу у Львові можна говорити як про досить успішний бізнес. До цього, це скоріше етапи розвитку, яким ми завдячуємо численим ентузіастам цієї справи.

Книгарня "Губриновича і Шмідта" на вул. Театральній. Фото 1894 року
Книгарня “Губриновича і Шмідта” на вул. Театральній. Фото 1894 року

Ще у 1868 році у Львові була заснована почала працювати славетна фірма “Губринович і Шмідт”. Головними конкурентними перевагами книгарні були харизма і професійний вишкіл засновника Владислава Губриновича (1836-1914), який відкрив свій заклад одразу після шести місяців ув’язнення за участь у антиросійській повстанській діяльності.

Владислав Губринович - один з співзасновників найбільшої книжкової фірми Галичини
Владислав Губринович (1836-1914) – один з співзасновників найбільшої книжкової фірми Галичини

Початковою адресою книгарні була вулиця Театральна,10. Саме тут, Губринович із компаньйоном Владиславом Шмідтом, облаштовують асортиментну і видавничу книгарню, склад нот. Тут приймали передплату на періодику, що дозволяло отримати знижку на придбання книг. Від 1874 року видавали часопис “Літературний рух” про літературу, мистецтво, науку і суспільні справи. Коштом книгарні у 1875 році було надруковано доповнене видання першого “Путівника по Львову” Антоні Шнайдера.

Барельєф у формі екслібрису на будинку книгарні. Фото 2015 року
Барельєф у формі екслібрису на будинку книгарні. Фото 2015 року

На десятий рік роботи книгарня вже мала філії у Стрию, Сокалі, Ярославі… У 1882 році Губринович і Шмідт купили випозичальню книжок і нот у збанкрутілого Кароля Вільда, книжкова фірма стає найбільшою у Галіції… Серед найбільш масштабних ініціатив Владислава Губриновича – видання “Бібліотеки повістей, мемуарів та подорожей” як галицьких, так і закордонних авторів. У цій серії світ побачило 140 різних творів…

Наріжник будинку фірми на вул. Театральна, 9. Фото 2015 року
Наріжник будинку фірми на вул. Театральна, 9. Фото 2015 року

У 1892 році, на замовлення фірми, архітектор Юзеф Каетан Яновський зводить триповерхову будівлю на вулиці Театральна,9. Книгарня займала перший і другий поверхи. Скульптор Петро Гарасимович виконує 6 теракотових погрудь польських письменників і поетів, що прикрашають фасади споруди.

Книгарня "Губринович і син". Фото міжвоєнної доби
Книгарня “Губринович і син”. Фото міжвоєнної доби

У 1908 році Владислав Шмідт помер і його місце зайняв Казімеж Губринович (1876-1958), син видавця. Фірма змінила назву на “Губринович і син”. За 6 років, 1914, помирає й засновник справи… У 1935 році Казімєж Губринович продає частину крамниці книгарю Александру Кравчинському (1891-1971), який довгий час працював у Кракові та Парижі, але події 1939 року перервали його діяльність і плани…

Будинок книгарні з вулиці П. Беринди. Фото 2015 року
Будинок книгарні з вулиці П. Беринди. Фото 2015 року

Від радянських часів до 2007 року у будівлі функціонував магазин канцелярських товарів “Школярик” Від 2007 року і донині працює салон обслуговування абонентів оператора мобільного зв’язку “Київстар”.

Використані джерела :

http://lvivnews.net/ , http://zaxid.net/ , http://uk.wikipedia.org/

3 КОМЕНТАРІ

  1. Дійсно хороший, пізнавальний матеріал. Однак, бюсти яких саме письменників розміщено на будинку?

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.