Книга із передбаченнями українця вийшла в Італії

2877
Юрій Котермак-Дрогобич
Юрій Котермак-Дрогобич

7 лютого 1483 року в Італії вийшла книга вченого Юрія Котермака “Прогностична оцінка поточного 1483 року”. Вважається першою друкованою книгою українського автора. Котермак походив із Дрогобича – тепер Львівщина повідомляє Gazeta.ua.

Написана латиною. Працю присвятив Папі Римському Сіксту IV. Має 10 сторінок тексту. У них виклав передбачення про земні події за розташуванням небесних світил. Описав майбутній шлях розвитку багатьох держав, а також міст Італії, події в житті понтифіка, війни і битви, епідемії і смертність від них, долю людей, які перебувають під впливом певних планет. Окремо розглядав християн, юдеїв та мусульман.

“Християни, котрі управляються впливом Меркурія, в першій половині року перебуватимуть не в дуже доброму становищі внаслідок спаленого Меркурія в обох фігурах. Тому християнам будуть загрожувати небезпеки в плані незрозумілих таємничих хвороб. І тому, що Сонце спалююче і недоброзичливе, виявляється володарем дванадцятого і восьмого домів. Звідси загрожують небезпеки і неприхильність із частини противників, сварок і полону, а також в’язниць. Те ж із причини чуми і смертності й через утиски князями й панами”, – писав він. Туркам же прогнозував успіхи у війнах, радив народам просити в них миру.

Юрій Котермак-Дрогобич. Фото з https://uk.wikipedia.org
Юрій Котермак-Дрогобич. Фото з https://uk.wikipedia.org

У книзі, крім астрологічних прогнозів, виклав відомості з географії, астрономії, метеорології, філософії. Подав визначені ним географічні координати міст: Вільно – тепер Вільнюса, Дрогобича, Львова та інших. Останні відносить до земель Русі, а не до Польщі.

“В усіх регіонах і містах, довгота яких із заходу менша сорока шести градусів і більша тридцяти восьми, Сонце буде на протязі всього року із самою великою домішкою Марса. Як у містах Кракові, Познані славного Царства Польського; у Львові, Дрогобичі на Русі; в Буді, Касонії в Угорщині”.

Юрій Дрогобич послуговувався працями античних авторів – Арістотеля, Клавдія Птолемея та арабського астронома Аль-Бумазара. Заробляв на продажах робіт публіці, яка вірила у передбачення. Таким займалися й відомі астрономи-першовідкривачі – Джордано Бруно, Тіхо Браге, Йоган Кепплер.

На сьогодні у світі збереглися лише 2 першодруки.

Євген Дзинра. Юрій Дрогобич, барельєф
Євген Дзинра. Юрій Дрогобич, барельєф

У середньовіччі астрологія була нерозривно пов’язана з медициною та викладалась на медичних факультетах середньовічних університетів. Студент, який хотів отримати ступінь доктора медицини, мусив обов’язково скласти іспит з цієї дисципліни. Астрологією займалися високоосвічені люди. За допомогою астрологічних знань складали різні гороскопи. Це могли бути “прогностики” для конкретної людини, міста. Могли бути гороскопи на цілий рік та навіть більше для певного регіону. Астрологи були переконані, що рухи небесних світил впливають на все – від погоди та врожаю до здоров’я самої людини. Вірили, що мікрокосмос людини відповідає великому космосу планет і зірок. Зодіакальні карти допомагали медикам діагностувати хворобу та призначити лікування.

Наталка СТУДНЯ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.