Кнайпа Лєваковського, або каварня, де розмовляли німецькою мовою

1477
Південно-західний ріг пл.Ринок. Акварель А. Каменобродського. Поч. XX ст. ЛІМ
Кам'яниця на пл. Ринок, 23. Акварель А. Каменобродського. Поч. XX ст.

Сьогодні з нашим незмінним партнером Торговою маркою Кава Старого Львова зануримося в історію Львова і дізнаємося про одну з перших львівських каварень і звичаї, що там панували.

Популярною львівською каварнею була кнайпа Лєваковського, який, щоб привабити австріяків, говорив з ними німецькою.

Інтереси влаштовувалися вечорами в залях редутових. Вхід туди коштував під час контрактів п’ятнадцять крейцарів, за порядком пильнував комісар з офіцерами.

Кам'яниця на пл.Ринок, 23. Фото 2015 року
Кам’яниця на пл.Ринок, 23. Фото 2015 рокуПівденно-західний ріг пл.Ринок. Акварель А. Каменобродського. Поч. XX ст. ЛІМ

Товариські прийняття влаштовували пані Гумецька і пані Коссаковська, остання мешкала в покоях каноніцьких при церкві святого Юра в апартаментах архиєпископа Кіцького. А цілим товариством верховодили Казимир Жевуський і Михайло Вельгорський. Цей останній був товаришем Костюшка і Жана-Жака Руссо.

Тихе львівське життя сколихувалося щойно при візиті з якихось відомих людей. Коли прибув до Львова Костюшко, тлуми люду супроводжували його, де б він не з’являвся. Побував у Львові і Казанова, якого привіз сюди його кумпель Штрассольд, колишній директор львівської поліції. Казанова гостював у Потоцького в Христинополі. Побувала тут і авантурниця Віттова, коханка Щасного Потоцького, котра прославилася своєю вродою, а ще князь де Нассау, відомий оригінальними і бурхливими пригодами.

Трамвай маршруту № 1 Залізничний вокзал – Личаків на зупинці на пл. Ринок. На світлині видно бічну маршрутну табличку. 1930-ті рр.
Трамвай маршруту № 1 Залізничний вокзал – Личаків на зупинці на пл. Ринок. На світлині видно бічну маршрутну табличку. 1930-ті рр.

Австрійські дами виявилися такими розпусними, що корінні львів’яни жахалися. Дами приймали і виганяли коханців, як лакеїв. Їхні чоловіки також шукали пригод і знаходили їх з великою легкістю. Розпуста дійшла до такої міри, що любов у вищих і найвищих товариських колах стала предметом торгів, фахом, якому чоловіки завдячували утримання і фортуною на старість.

Досить було бути молодим і пристойним, аби знайти своє щастя за кавою у Львові

Один з учасників цього веселого життя, прибувши до Львова без шеляга, доробився грою і любов’ю протягом трьох тижнів власної карети з парою чудових жеребців, люксового верхового румака, коня для машталіра, камердинера, станґрета (кучера) і цілої кам’яниці.

Касино Гехта. Фото 1861-1871 рр.
Касино Гехта. Фото 1861-1871 рр.

Із записів у щоденнику Охоцького дізнаємось, що взимку на запусти був щодня коли не бірґербаль, то пікнік, а як не пікнік, то редута. І всюди повно, всюди тлумно, всюди молодь по пару разів з місця на місце перебігала. Опріч товариських зібрань не бракло й публічних видовищ, бо ж був театр польський Богуславського і німецький Булли, які представляли драму, комедію, оперу, балет і пантоміму. “До касина Гехта прибувають екіпажі, – описував очевидець, — з них висідають пани і пані, що вилискують золотом і оздобами. Пишні важкі карети аж сліплять очі срібними та золоченими оздобами, біля них порскають чудові коні і крутиться служба в ґальонованих ліберіях.

Касино Гехта. Фото 1861-1871 рр.
Касино Гехта. Фото 1861-1871 рр.

Льокаї вбрані на французький манір у панчохах і напудрованих перуках, пажі в гішпанських строях, гінці в чорних кашкетах з китицями зі страусових пер, їздові льокаї в плащах зі срібними петлицями і в шпічастих шапках, чудацьки вбрані гайдуки з косичками і пейсами на скронях, у крислатих капелюхах, обтислих уніформах і чорних чобітках. Одне слово багацько різної галайстри бігає, метушиться, розчищаючи дорогу для своїх панів”.

Аристарх БАНДРУК

Джерело: https://karpaty-ua.org.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.