“Kings & Beggars”: львівські королі і жебраки, родом із середньовіччя (аудіо)

1158
“Kings & Beggars”: львівські королі і жебраки, родом з середньовіччя

Час невпинний і безжальний, а тому варто насолоджуватись кожним моментом, який дає нам життя – вдруге такого не буде. Ще давньогрецький філософ Геракліт говорив про плинність всього і неможливість вдруге відчути на собі воду тієї самої річки. Стосується це твердження як особистих переживань, так і відчуття та споглядання епох. Ми ніколи не знатимемо чи існував насправді Сократ, або про що мріяв Костянтин Острозький. Ці питання відгороджені завісою, яку людина не може зірвати. Але і впадати у песимізм не варто – є речі, які допомагають привідкрити цю завісу і якщо не побачити минуле, то хоча б відчути його атмосферу, вдихнути того казкового повітря. Однією з таких, є львівський колектив “King & Beggars”, музика якого допоможе всім і кожному відчути себе середньовічним королем чи дворянином, або ж жебраком (що кому ближче).

Ілюстрація до альбому "Breve Regnum". Фото з http://www.kings-and-beggars.com.ua
Ілюстрація до альбому “Breve Regnum”. Фото з http://www.kings-and-beggars.com.ua

Нічого дивного, що в такому місті як Львів, зародилась ідея заснування гурту як “King & Beggars”. Місто славне своєю історією, а гурт характеризує тяга до виконання саме давньої музики, відтворення мелодій та текстів, якими супроводжувались розваги королів та гуляння бідняків у минулі епохи. В репертуарі колективу давня музика Європи як “придворного”, так і “народного” характеру. Звідси і назва “Kings & Beggars”, тобто королі та жебраки.

Ілюстративне зображення для характеристики діяльності колективу. Фото з http://www.kings-and-beggars.com.ua
Ілюстративне зображення танцю. Фото з http://www.kings-and-beggars.com.ua

Гурт було засновано у 2008 році Анною Васильченко. Після деяких характерних для будь-якого гурту експериментів зі складом та стилем, було сформованою сталий колектив учасників та характерний напрямок розвитку, сценічний образ. На сьогодні, гурт виступає у наступному складі: Анна Васильченко, Євген Гриневич, Макс Кернер та Артур Темченко.

Фідель, один з інструментів, який використовує ансамбль. Фото з www.poy.su
Фідель, один з інструментів, який використовує ансамбль. Фото з www.poy.su

Крім багатого музичного репертуару, ансамбль може також похвалитись залученням широкого арсеналу інструментів, частина назв яких є вкрай оригінальними і незвичними для слухача, який “не в темі”. Якщо скрипка ніякого здивування не викличе, то фідель хіба радше асоціацію з іменем багаторічного “бацькі” Куби. Насправді ж, це є один із родичів скрипки – група струнних музичних інструментів, котрі мали широке поширення в середньовічній Європі. Серед інших назв інструментів, які звично використовує колектив, можна знайти такі “страшні” слова як блокфлейти, крумхорн, литвинський шалмей, галісійська гайта, поммер, бузукі (не плутати з базука), мандоліна, саз і ін.

Галісійська гайта, один з традиційних інструментів колективу. Фото з vk.com
Галісійська гайта, один з традиційних інструментів колективу. Фото з vk.com

“Kings & Beggars” виконують пісні, які датуються, починаючи від ХІІ століття, а зокрема це балади, танцювальні мелодії з XVI століття, народну музику різних народів Європи. Фактично, це є як придворна музика, котрою насолоджувались королі і знатні особи, так і веселі та жартівливі народні мелодії і танці, що прикрашали знедолене буття бідняків, супроводжували їхнє життя і розваги.

Ілюстрація з кодексу Cantigas de Santa Maria. Фото з https://en.wikipedia.org
Ілюстрація з кодексу Cantigas de Santa Maria. Фото з https://en.wikipedia.org

Дороговказом для музикантів, у такому не простому і ментально чужому нам світі музики середньовіччя, є матеріали та збірники, кодекси, де зафіксовано інформацію про той чи інший музичний твір далеких часів. Пригадаємо тут деякі з них. Перш за все, це кодекс “Cantigas de Santa Maria”, створений у XIII столітті в Іспанії, імовірно один з найбільших пісенних кодексів того часу, що присвячений Діві Марії.

Фрагмент з “Llibre Vermell de Montserrat”. Фото з dick.wursten.be
Фрагмент з “Llibre Vermell de Montserrat”. Фото з dick.wursten.be

Також варто назвати “Llibre Vermel de Montserrat”, рукопис XIV століття із бенедиктинського монастиря Монсеррат, що поблизу Каталонії. Крім того, до репертуару виконавців входить багато інших англійських, французьких і італійських творів XIII – XIV ст.  та робіт анонімних композиторів з XVI століття.

“King & Beggars” проводять тісну та плідну співпрацю з багатьма колективами, виконавцями та організаторами різних культурних заходів. В контексті цього, варто виділити спільну роботу з молодим львівським фолк-метал гуртом “VITER”, який народився у 2010 році. Плодом цієї співпраці стала збірка під назвою “Diva Ruzha”, яку музиканти випустили разом у 2011 році. Таким чином, стилю ансамблю, зоорієнтованому на західноєвропейські середньовічні музичні зразки, була надано українського звучання.

Виступ ансамблю на фестивалі Тустань. Фото з kings-and-beggars.com.ua
Виступ ансамблю на фестивалі Тустань. Фото з kings-and-beggars.com.ua

Ансамбль проводить активну сценічну діяльність. На їхньому рахунку виступи на багатьох фестивалях середньовічної культури не лише в Україні, але й близькому зарубіжжі, країнах Європи. З концертів в українському просторі, можна пригадати про виступ на фестивалі Тустань, що мав місце на самому початку діяльності колективу у 2009 році.

Крім пісень 2009 року, які ансамбль виконував на фестивалі Тустань та спільної праці з гуртом “VITER” 2011 року, колектив випустив збірку “Irish Beggars”, того самого 2011 року, а також “Breve Regnum” 2014 року. З найсвіжішого і найновішого – це проект “Rota Fortunae” 2015 року. Цією глибоко символічною назвою, яка перекладається з латинської як колесо долі, гурт схиляє до роздумів над сенсами і значеннями, про які згадується у вступному абзаці цієї статті, а також над багатьма іншими проблемами, що виникають від співвідношення людини і долі, людини і життя.

Ілюстрація до альбому "Rota Fortunae", 2015. Фото з http://www.kings-and-beggars.com.ua
Ілюстрація до альбому “Rota Fortunae”, 2015. Фото з http://www.kings-and-beggars.com.ua

На сам кінець, хвилинка гумору. На одній зі своїх сторінок у соціальних мережах, учасники гурту виклали кумедну інформацію про те, як перед виходом на сцену в Харкові, під час одного з виступів, на них напала сміхова істерика. Сміялись так, що в процесі цього в одного з учасників навіть розболілось серце, тоді і з’явилась фраза, яка повеселила інших учасників гурту ще більше: “Не вистачало померти в середньовічному костюмі”.

Ілюстрація до одного з альбомів. Фото зhttp://www.kings-and-beggars.com.ua
Ілюстрація до одного з альбомів. Фото зhttp://www.kings-and-beggars.com.ua

Доки rota fortunae крутиться, чекаємо від гурту нових альбомів та концертів. Адже прослуховування подібної музики допомагає позбуватись духовної бідності і стати справжніми королями життя. Тому вперед! Чи назад? А в який бік, взагалі, крутиться колесо долі?

Євген ГУЛЮК

Використані джерела:

  1. King & Beggars. Офіційний сайт [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.kings-and-beggars.com.ua
  2. King & Beggars. Група в контакті [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://vk.com/board5321065
  3. Viter / Вікіпедія [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/VITER

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.