Сьогодні, в нашій традиційній недільній кавовій рубриці, з нашим незмінним партнером Торговою маркою Кава Старого Львова, поговоримо про особливості кавового етикету..
Всім нам добре відомо, що споживання кави ось уже як кілька сотень років – процес, який супроводжується великою кількістю обрядів і традицій. Причому в кожній країні ці обряди і традиції свої. Так, наприклад, в Іраку вас не зрозуміють якщо ви вип’єте поспіль цілих три чашки кави. Тут це просто вважають поганим тоном.
Якщо, наприклад, говорити про Італію, то тут прийнято пити каву до одинадцятої години ранку. Але, як би там не було, та незалежно від країни, де ви знаходитесь, існує загальна культура подачі кави або іншими словами кавовий етикет.
Як правильно подавати каву – основні правила
Є кілька правил, дотримання яких є обов’язковим. Так, серед них варто виділити такі:
- Перше правило стосується посуду, в якій подають божественний напій. Для кожного виду кави є так би мовити “своя” філіжанка. Ні, звичайно можна пити зі будь-якої посудини, але недотримання усталених правил гарантовано позбавить людину естетичного задоволення від насолоди улюбленим напоєм.
Як правило, кава подають в горнятках з фаянсу або порцеляни, вони обов’язково повинні мати товсті стінки. Що примітно, товщина стінок буде сприяти якомога остиганню охолодженню напою. Крім цього, варто відзначити, що:
- горнятко циліндричної форми призначені для кави за східним рецептом (напій подається в турці, у якій він був зварений);
- горнятка, які мають об’єм до 250 мл, призначені для подачі кави з молоком або американо (вершки або додають відразу, або приносять окремо);
- горнятко діаметром до п’яти сантиметром і об’ємом до 90 мл призначається для подачі еспресо (горнятко з напоєм подають до столу на блюдечку);
- горнятка з товстого фаянсу об’ємом до 180 мл призначені для капучино (подаються до столу разом із спеціальним заварювальним чайником);;
- є такі види кави як, наприклад, кави-гляссе, які подають в стаканах (склянки зовні схожі на конуси, мають об’єм до 250 мл), до речі стакан подають до столу на блюдечку, а поряд з ним обов’язково подається ложечка для морозива і власне соломинка для кави.
Культуру подачі кави в тій чи іншій кав’ярні можна також визначити і по ряду інших моментів. Тобто, якщо в закладі каву готують на високому рівні, то вони обов’язково дотримуються (причому суворо) деяких елементарних правил:
- Чорна кава в обов’язковому порядку подають в посуді, в якому його готували. Якщо це правило не дотримуватися і переливати напій, це в свою чергу веде до неминучих і відчутних втрат температури, а також властивих приготовленого напою смакових якостей.
- Коли напій подають до столу, він повинен мати температуру від 65 до 70 ° С.
- Якщо подається еспресо, то до нього має бути подано ще й склянку з холодною водою. Холодна вода чудово очищає рецептори для кави, а також відновлює водний баланс організму після того, як ви випили свою каву. До речі, еспресо можна подавати як із цукром, так і без нього.
Які бувають помилки в процесі приготування кави?
Серед найголовніших і частих помилок бувають такі:
- Подача напою несвоєчасна. Навіть зайвих кілька хвилин затримки в подачі приготованої кави позбавлять вас можливості сповна насолодитися його ароматними якостями.
- Подача кави в холодному посуді. Такі помилки досить часто роблять початківці бариста, зокрема, неправильно готується еспресо. Якщо допустити таку помилку, то ваш кави буде мати температуру нижче рекомендованої.
- Використання в процесі приготування напою кави несвіжого помолу. Тобто якщо каву готує так званий лінивий бариста, то він, як правило, намелює каву на цілий день наперед. Так робити категорично не можна. Запам’ятайте, кава – прекрасний абсорбент. Він має властивість вбирати запахи. Саме тому якщо він буде стояти цілий день, яких тільки запахів крім свого рідного кавового він не збере. Це в решиі-решт позначиться і на його смакових якостях, і на ароматі.
Звичайно, в кожного справжнього кавомана існують ще й свої індивідуальні правила та традиції приготування та споживання кави. Про найцікавіші з них ми розкажемо вже найближчим часом.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ