Роботи українського іконописця Йова Кондзелевича, який за своїм стилем та глибиною не поступається світилам Ренесансу — Ель Греко, Рафаелю, Тіціану, Дюреру, презентували 4 квітня 2017 року в Національному музеї імені Андрея Шептицького. Ця експозиція — перший крок у річному культурологічному проекті, присвяченому 350-річчю від народження великого українського митця.
Деякі оригінальні полотна та ілюстрації робіт Йова Кондзелевича, монаха-іконописця із Жовкви (народився у 1667 році), розвісили поруч зі зображеннями творів європейських майстрів. Автор проекту мистецтвознавець Тарас Откович пояснив: такий експеримент мав би продемонструвати глядачам, що іконопис українця, який більшу частину свого життя провів у монастирях Волині, за сюжетами, технічними та композиційними елементами надзвичайно близький до праць геніїв мистецтва зі світовим ім’ям.
— Хоч іконопис Йова Кондзелевича був у візантійському стилі, його філософія і всі відчуття — європейські. Це типово європейський художник. Переконаний, якщо б тоді він жив у Європі, то став би надзвичайно відомий, — додав автор виставки Тарас Откович.
Найбільше зібрання творів Йова Кондзелевича знаходиться в Національному музеї у Львові. Зберігають тут і найвеличніше творіння цього автора — Богородчанський іконостас.
— Історія цього раритету майже детективна. Кондзелевич намалював його для Скиту Манявського. Згодом його перевезли у Богородчани. Долю іконостасу змінила Перша світова війна. Тоді його мали наміри вивезти в Росію. Та австрійські офіцери із місцевими мешканцями за ніч розібрали цей шедевр, повантажили на декілька машин і вивезли до Відня. Після розпаду Австро-Угорщини іконостас перевезли до Варшави. А вже звідти Митрополит Шептицький повернув пам’ятку до Львова, — розповів історію іконостасу директор Національного музею ім. А. Шептицького Ігор Кожан.
Усі присутні на відкритті проекту мали можливість оглянути Богородчанський іконостас, який вражає не лише своїми розмірами, а й мистецьким виконанням.
У травні музей готується вперше показати ще один повний відреставрований іконостас Йова Кондзелевича — Вощатинський. А загалом, упродовж року в Музеї планують провести ряд заходів і конференцій, присвячених ювілейній даті від дня народження геніального українського митця.
Наталія ПАВЛИШИН