25 серпня, у вівторок, свій 52 ювілей міг святкувати львівський вчений-геофізик, працівник НАН України, активіст Євромайдану, Герой Небесної Сотні Юрій Вербицький, якого закатували 21 січня в околицях села Гнідин Бориспільського району.
Народився Юрій Вербицький 25 серпня 1963 року у родині геофізика Тараса Зиновійовича Вербицького та Тетяни Василівни Борачок. Мав старшого брата Сергія, 1958 року народження.
У 1985 році закінчив факультет геодезії Львівського політехнічного інституту. З 1994 року працював у відділі сейсмічності Карпатського регіону Інституту геофізики НАН України, Львів. У 2013 захистив дисертацію на тему «Методичні та прикладні аспекти комплексного банку геофізичної інформації Карпатського регіону» і отримав науковий ступінь кандидата фізико-математичних наук. Займався створенням апаратури і програмного забезпечення геофізичних і сейсмічних досліджень.
Захоплювався альпінізмом – мав перший розряд з альпінізму, долав маршрути найвищої категорії складності на Кавказі. У 1988 році в Юрія народилась донька Уляна.
Юрій спеціально взяв відпустку на роботі, поїхав на Майдан в середині січня 2014 року.
В ніч із 20 на 21 січня, коли 50-річний Вербицький розносив чай на Грушевського, його поранило в око. Представник Ради Майдану Ігор Луценко відвіз Вербицького в Жовтневу (Олександрівську) лікарню. Звідти обох активістів викрали невідомі – просто з офтальмологічного відділення – і 15 годин піддавали тортурам.
На улюбленій футболці Юрія Вербицького був напис «Альпінізм проти злоби і ненависті». «Ходив на Майдан не на передовій стояти чи з кимось битися, а щоб кількісно підтримати. Також намагався налагодити контакт з опонентами через спілкування, вірив у силу слова. Отак ми ходили з одного кінця Майдану до іншого. Слідкували, щоб не було провокацій. Юрко умів вчасно втрутитися і спокійно та аргументовано все пояснити», – згадує київський друг Вербицького Роман Миханів, для видання nebesna.pravda.
Юрій Вербицький вперше побував у Карпатах ще у школі і відтоді гори зачарували його. В студентські роки він часто їздив не лише у Карпати але і в Крим та на Кавказ. Гори стали невід’ємною частиною його життя – увесь вільний час він проводив у горах, а в останній роки життя у мандрівки брав ще й свого домашнього улюбленця – собаку породи ердельтер’єр.
Юрій Вербицький мав перший розряд з альпінізму і неодноразово долав найскладніші маршрути на Кавказі. У 2007 році він зірвався з гори Дихтау в Кабардино-Балкарії. Його спускали з гори протягом двох діб. Травма не пройшла безслідно. Після цього випадку Юрій Вербицький кульгав. Однак, це не змінило його ставлення до гір, і альпінізму він не залишив, пишуть на сайті nebesnasotnya.in.ua.
. «.. нас із цим чоловіком, його звали Юрій, скрутили, побили і, кинули до чорного мікроавтобуса, який на великій швидкості рушив у бік лісу. Там нас спочатку разом допитували з елементами насилля, а потім розтягнули по різних кінцях лісу і обробляли окремо. Я лише чув, що дуже сильно пресують цього Юрія. Чому його, а не мене? Бо він, виявився зі Львова, а для цих людей, за їхніми ж словами, це особлива каста ворогів. Тому за нього взялися, так би мовити, найбільш охочі люди. Мною, порівняно з ним, практично не займалися. Все це тривало хвилин 40, годину. Потім нас знову погрузили в автобус і кудись відвезли з мішками на голові», – сказав Юрій Луценко, якого було викрадено разом із Юрієм Вербицьким.
Поїхати на майдан Юрія Вербицького спонукало його відчуття справедливості. Один із товаришів-альпіністів зазначив: «він був далеким від політики, але казав, що не може стояти осторонь, коли робиться таке беззаконня. Казав: «Я маю бути там».
25 серпня 2015 року у Львові в приміщенні культурно-освітнього центру імені Олександра Довженка (Сихів, вул. Червоної Калини, 81) відбудеться вечір пам’яті з нагоди дня народження Юрія Вербицького “Завжди у наших серцях”.
В програмі вечора зустріч з людьми, котрі знали та пам’ятають Юрка та з іншими учасниками, серед яких Лілія Кобільник, Зиновій Медюх та Володимир Олексин, Вокальний ансамбль “Гердан”, Оксана Винницька, Юлія Курташ-Карп, Володимир Кудовба, Богдан Пастух та багато інших. У їх виконанні прозвучать улюблені пісні Юрка Вербицького.
Ініціатор проведення та режисер вечора Наталка Криничанка. ВХІД ВІЛЬНИЙ.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ
Джерело: Твоє Місто , uk.wikipedia.org