Його порівнювали із прославленим Енріко Карузо, а він мало не став священиком (відео)

2489
Його порівнювали із прославленим Енріко Карузо, а він мало не став священиком

На зламі двох останніх століть на європейському оперному небосхилі впевнено зайняв чільне місце славетний оперний і камерний співак, видатний представник українського вокального виконавства Модест Менцинський (1875-1935). Його великої краси, металевого тембру та широкого діапазону голос, а також унікальні артистичні дані дістали високу оцінку музикознавців багатьох країн світу.

Маючи німецьку школу співу, яка найбільше відповідала його вокальним даним драматичного тенора, український співак увійшов в історію оперного мистецтва як один з найвидатніших ваґнеристів. Він виконував тенорові партії в усіх операх Ріхарда Ваґнера, що не вдавалося іншим, навіть видатним співакам. Модест Менцинський виконував різні щодо стилю твори; його репертуар складався більше ніж з 50 партій. Напевне тому Модеста Менцинського порівнювали із прославленим Енріко Карузо.

Відомий український тенор Модест Менцинський
Відомий український тенор Модест Менцинський

Великим успіхам майбутнього співака на найвідоміших європейських оперних сценах передувала систематична наполеглива праця. Музикою захоплювався Модест Менцинський ще з раннього дитинства, а будучи студентом теології, паралельно вчився співу у Львівській консерваторії в класі професора Валерія Висоцького. У 1899 році він остаточно покинув богословіє і поїхав до Німеччини, щоб професійно зайнятися співом. Першокласну вокальну освіту здобув Модест Менцинський у Франкфурті-на-Майні, у видатного педагога Юліуса Штокгаузена, відомого представника чистої, стилевої німецької школи.

Модест Менцинський в опері «Відмічені» Франца Шрекера
Модест Менцинський в опері «Відмічені» Франца Шрекера

Дебют молодого співака у Німеччині відбувся на сцені оперного театру міста Франкфурт-на-Майні 18 вересня 1901 року, успіх якого перевершив усі сподівання. Красу його унікального голосу, артистичну обдарованість, сценічну привабливість, інтелігентність відразу ж гідно оцінили музичні критики, які писали, що Менцинського “слід вважати тією творчою силою, яка заслуговує на увагу кожної, навіть найбільшої сцени”. З цього часу почалося впевнене сходження Модеста Менцинського на оперний Олімп…

Модест Менцинський в ролі Трістана
Модест Менцинський в ролі Трістана

Блискучою і багатою подіями та перемогами була театральна кар’єра цього видатного співака. Його мистецтвом захоплювалися в Австрії, Бельгії, Англії, але найбільшої слави та найвищої оцінки свого мистецького таланту досяг Модест Менцинський у Німеччині та Швеції. Про те, ким став український співак для німецької оперної сцени, свідчать численні блискучі музичні огляди та схвальні рецензії, які постійно супроводжували виступи Модеста Менцинського у Кельні, Берліні, Дрездені, Франкфурті-на-Майні, Байройті, Бонні, Вісбадені. Газета “Kölnische Rundschau” писала: “Кельнська опера ніколи не мала такого героїчного тенора… Менцинський – це співак і артист найвищого класу і виняткової переконливості у своїй творчості”. Його успіх не вичерпувався лише вокальною стороною ролі. Сума всіх співацьких і голосових достоїнств перебували у нього в найтіснішому зв’язку з незрівнянним, вражаючим і хвилюючим акторським мистецтвом.

Модест Менцинський з родиною, фото 1917 року
Модест Менцинський з родиною, фото 1917 року

Другою батьківщиною для Модеста Менцинського стала Швеція. Музичні критики цієї країни визнали, що новий тенор перевищує всіх знаменитих співвітчизників. Вони писали: “Його енергійна і шляхетна гра, свіжий і сильний голос, чудова дикція варті найвищих похвал”. Модест Менцинський був улюбленим оперним співаком шведської королівської родини. Король Оскар ІІ нагородив його Великою золотою медаллю за мистецтво і літературу; його спадкоємець – король Густав V – лицарським хрестом і орденом Вази. У 1905 р. Модест одружився із чарівною шведкою – Клєрі, яка стала для нього не лише люблячою дружиною і матір’ю двох його синів, а й вірним, відданим другом на все життя.

Творчий портрет митця доповнюють його успіхи на педагогічній ниві. У Стокгольмі він провадив приватну школу співу, ділячись зі своїми учнями великим творчим досвідом. За словами сучасного шведського музикознавця Карла-Гуннера Олена, Модест Менцинський фактично став творцем шведської вокальної школи.

Модест Менцинський з родиною в Швеції
Модест Менцинський з родиною в Швеції

Проте душею і серцем співак завжди був з рідною Україною. “За все те, чим я став, – писав артист, – я завдячую, передовсім, рідній землі, що наділила мене музикальним слухом, голосом, любов’ю до музики”. Часто, відмовляючись від високооплачуваних ангажементів, Модест Менцинський приїжджав у Галичину. Виступав в містах і селах рідного краю, брав участь у концертах з нагоди національних свят, ювілейних академіях на честь Т. Шевченка, М. Шашкевича, І. Франка. Обов’язковими у цих програмах, окрім арій з опер та камерно-вокальних творів європейських композиторів, були солоспіви українських авторів, зокрема Миколи Лисенка, а також українські народні пісні.

Ніколи не втомлюючись, не втрачаючи високого емоційного тонусу і натхнення, співак доносив до слухачів усю глибинну суть кожної виконуваної пісні, кожного музичного твору. Все це було свідченням величезного, унікального творчого досвіду, особливості характеру та надзвичайної працездатності – рис, які вказують на справді великого митця, яким Модест Менцинський залишається для нас і сьогодні.

завідувач наукового відділу музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові
Данута БІЛАВИЧ

Для всіх охочих дізнатися більше про цього чудового співака є можливість завітати 20 квітня 2015 року (понеділок) о 18:00 в музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові на лекцію Данути Білавич “Видатні тенори на львівській оперній сцені”: Олександр Мишуга (1853-1922), Модест Менцинський (1875-1935), Михайло Голинський (1890-1973), Ян Кепура (1902-1966).

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.