“Іван Боберський: життєвий шлях через призму світлин” – професор Андрій Сова запрошує на лекцію

2412
“Іван Боберський: життєвий шлях через призму світлин” - професор Андрій Сова запрошує на лекцію

В п’яницю, 18 серпня о 16.30, в читальній залі Науково-технічної бібліотеки НУ “Львівська політехніка” (вул. Професорська, 1) Андрій Сова, доктор історичних наук, доцент кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського прочитає лекцію “Іван Боберський: життєвий шлях через призму світлин”.

Подія підготовлена з нагоди 150-ліття від народження Івана Боберського в рамках П’ятих Львівський Фото Фестин у співпраці Українським Фотографічним Товариством (УФОТО) та з Львівським Фотомузеєм.

У незалежній Україні ім’я Івана Боберського (1873–1947) – видатного українського націєтворця: державного, військово-політичного і громадського діяча, педагога, організатора, основоположника українського тіловиховання, спортсмена, філолога, журналіста, редактора, видавця, перекладача, архівіста, фотографа, мецената було повернено із забуття. Сприяли цьому низка заходів та рішень. Зокрема, 2011 р. у Львівському державному університеті фізичної культури (тепер – імені Івана Боберського) запроваджено спеціальну нагороду – Почесну відзнаку імені Івана Боберського; 2013 р. Львівською обласною радою проголошений Роком Івана Боберського; у листопаді 2013 р. за сприяння ЛДУФК світ побачив документальний фільм «Де сила, там воля витає!» (автор сценарію та режисер Тарас Каляндрук); у червні 2015 р. при Науковому товаристві імені Шевченка створено Комісію тіловиховання і спорту імені Івана Боберського; у лютому 2019 р. Львівському державному університету фізичної культури присвоєно ім’я Івана Боберського; у вересні 2020 р. Посольством України у Республіці Словенії за участі державних словенських органів влади встановлено пам’ятну таблицю Іванові Боберському в Тржичі на будинку, де він проживав упродовж 1932–1947 рр.; у березні 2023 р. Львівська обласна рада проголосила 2023 р. Роком Івана Боберського.

Не зважаючи на появу низки праць про Івана Боберського, малодослідженими залишаються фотографії, які ілюструють його життєпис. У лекції вперше комплексно використано та проаналізовано фотоматеріали, що зберігаються в українських і закордонних архівах, музеях, бібліотеках, приватних колекціях і збірках або опубліковані в окремих періодичних виданнях та спогадах. Значна частина світлин не опубліковані та очікують належного вивчення й ідентифікації. Світлини дають змогу розкрити світ Івана Боберського, відтворити в уяві його життя, фокусуючи увагу на фотографіях, які висвітлюють студентські роки; педагогічну діяльність, як учителя, професора; керівника, натхненника та члена низки громадських організацій («Сокіл-Батько», Наукове товаристо імені Шевченка, «Український спортовий кружок», «Дівочий спортовий кружок», «Пласт», СТ «Україна», «Змаговий союз» та ін.); організатора спортивних змагань та низки заходів національної ваги (І Краєвийздвиг 1911 р., Шевченківський здвиг 1914 р.); члена і скарбника Української бойової управи легіону Українських січових стрільців, члена Головної української ради та Загальної української ради, референта «Письменничого відділу» Державного секретаріату військових справ Західно-Української Народної Республіки, повноважного представника ЗУНР у США та Канаді.

Віднайдення унікальних фотографій та підписів до них дало можливість не тільки доповнили життєпис Івана Боберського, а й пролити світло на перебіг суспільно-політичних подій того часу.

До та після лекції гостинно пригощатиме Кава Старого Львова.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.