“Та який там Боберський? Який там ще “Батько українського тіловиховання”? Усе це вигадки українських націоналістів і ура-патріотів” – так на початку 90-их років минулого століття реагували вороже налаштовані до усього українського і вкорінені в совєтську марксистко-ленінську ідеологічну картинку “створення світу” представники галузі Фізичної культури і спорту на спомини українців діаспори та перші наукові розвідки українських фахівців про Івана Боберського.
Після низки наукових праць цей скепсис поступово “спадав”. Однак для того щоб у цьому питанні можна було б остаточно розставити усі крапки над “І” слід було здійснити окреме ґрунтовне наукове дослідження. Майже повна відсутність в галузевому інформаційному просторі України українського національного компоненту й домінування радянської парадигми у поглядах на історію становлення фізичної культури в Україні, просування столичними фахівцями і вченими на всеукраїнському рівні постатей дорадянського періоду, які, на жаль, швидше сприяють нашому “включенню” в російську культурно-історичну традицію, а також ініціативи щодо надання почесного звання – “імені Івана Боберського” Львівському державному університету фізичної культури загострили в останнє десятиліття потребу здійснення такої праці.
Внесок Івана Боберського у творення національної фізичної культури вражаючий, однак його ім’я досі залишалося малознаним в Україні, навіть, у колах фахівців галузі. Результати його діяльності часто сприймалися і зводилися до регіонального, галицького рівня, хоча, на думку авторів – Андрія Сови та Ярослава Тимчака, безумовно, мають значення всеукраїнського масштабу. На їх переконання, в історії української національної фізичної культури, Іван Боберський – постать центральна!
Нарешті справу, яка тривала близько трьох років, завершено. За кілька днів у рамках 24-го “Форуму видавців у Львові” буде презентовано книгу – “Іван Боберський – основоположник української тіловиховної і спортової традиції” видану за сприяння і участі Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського та видавництва Юрія Николишина “Апріорі”. Науково-популярне видання оздоблене кількома сотнями архівних світлин і документів, значна частина з яких публікуються вперше, через життєпис Івана Боберського явить читачеві яскравий феномен української національної фізичної культури що постала у контексті європейський культурних віянь на західноукраїнських землях у першій третині XX століття.
Постать Івана Боберського багатогранна, однак автори у своїй праці цілеспрямовано висвітлювали його життєпис і доробок саме як “Батька українського тіловиховання”.
Книга висвітлює життя, події і факти свідомо замовчуваного і репресованого минулого, але своїм ідейним наповненням і потенціалом безумовно звернення у майбутнє – на її основі і результатах подальших наукових дослідженнях у цій ділянці можна буде закласти міцний фундамент української національної фізичної культури оновленої України.
Запрошуємо фахівців галузі фізичного виховання, спорту і здоров’я людини, істориків, краєзнавців і усіх тих кого цікавить історія і культура нашого краю на презентацію книги (Сова А., Тимчак Я. Іван Боберський – основоположник української тіловиховної і спортової традиції / Андрій Сова, Ярослав Тимчак; за наук. ред. Євгена Приступи.– Львів : ЛДУФК ; Апріорі, 2017. – 232 с. : іл.), яка відбудеться 15 вересня 2017 року о 14.00 в актовій залі головного корпусу Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського.
Відомості про авторів:
Андрій Сова – кандидат історичних наук (тема дисертаційного дослідження «Символіка українських молодіжних організацій «Сокіл», «Січ», «Пласт» та «Луг» у Галичині (кінець ХІХ століття – 1939 р.) (2009)), доцент кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, секретар Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка, директор Центру незалежних історичних студій, член Українського геральдичного товариства, Групи з історії та музейництва Пласту «На сліді», Науково-культурологічного товариства «Бойківщина», Львівського центру олімпійської просвіти.
Напрями наукових досліджень: історія України та української культури, історіографія та джерелознавство історії України, спеціальні історичні дисципліни, український визвольний рух, українська тіловиховна і спортова традиція.
Автор, співавтор та упорядник низки наукових, науково-популярних і навчально-методичних праць:
- «Українська Повстанська Армія. Історія нескорених» (Львів, 2007),
- «The Ukrainian Insurgent Army: A History of Ukraine’s Unvanquished Freedom Fighters» (Lviv, 2007),
- «Роман Шухевич – пластун. Юнацькі та молоді роки Головного Командира Української Повстанської Армії» (Київ–Львів–Івано-Франківськ, 2007),
- «Історія української культури: навч. посібник» (Львів, 2012; друге вид. 2013),
- «Споживча кооперація України. Від зародження до сьогодення: монографія» (Львів, 2013),
- «Сфрагістичні пам’ятки січового руху в Галичині першої третини ХХ століття» (Львів, 2014),
- «Мартиролог Українського Пласту» (Львів, 2015) та ін.
Ярослав Тимчак – кандидат наук з фізичного виховання та спорту (тема дисертаційного дослідження «Військово-фізична підготовка в Україні (IX – XVIII ст.» (1999)), доцент, завідувач кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, координатор Львівського центру олімпійської просвіти, голова Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка.
Напрями наукових досліджень: гуманітарні (філософські, релігієзнавчі, культурологічні та історичні) аспекти фізичної культури, спорт у діяльності релігійних організацій, олімпійська просвіта, традиції національної фізичної культури українців. Автор та співавтор понад 50-ти наукових публікацій.
Яромир ЧУЙНИЙ