Вчора, 21 липня 2017 року, у Львові на вулиці Коперника, 1 відбулось офіційне відкриття інтерактивного музею Міколяша «Під золотою зіркою». Заклад, заснований в приміщенні старовинної аптеки у центрі міста, працюватиме і як музей, і як кондитерська.
Аптеку «Під золотою зіркою» було заснговано 1828 року з ініціативи чеського підприємця Петра Міколяша. А 1853 року у цьому приміщенні винайшли популярну гасову лампу.
Історично, будівля складалася з трьох поверхів: перший поверх був «комерційним» – тут була аптека, крамниця, три магазини, а решта два поверхи використовувались як житло.
Двох світових воєн та радянської епохи заклад не пережив, але у наш час його взялися відновлювати приватні підприємці. Так, засновниками відновленої аптеки-кондитерської є сім’я Іонових — Андрій, Леся та Ірина.
“Коли мені вдалося придбати це приміщення, постало питання що робити далі? Як розвивати цей проект? Зрозуміло, що цей об’єкт є дуже історично цікавим, адже у Львові практично немає такої постаті відомих львів’ян, які б тут не побували. І я зрозумів, що потрібно зробити щось таке, що, найперше, відтворить дух цього місця. Ідея була така, щоб львів’яни і гості міста могли прийти і зрозуміти в якому місті ми всі живемо, що це місто з величезними традиціями та надбаннями.
Є ідея, щоб цей пасаж став інтелектуальним інтерактивом, щоб він ніс на собі, звичайно, і якесь комерційне навантаження, але водночас щоб це комерційне навантаження не було пріоритетом, а паралельно відтворювалися певні історичні речі”, – розповів Андрій Іонов.
Андрій Іонов пообіцяв, що разом з реставрацією аптеки поступово відтворить відомий львівський пасаж «Міколяша». На даний Іонови мають у приватній власності руїни пасажу Міколяша. Без цього їм би не вдалося розпочати роботу з ревіталізації колись дуже відомого пасажу у Львові. Його було зруйновано на самому початку Другої світової війни – у 1939 році, коли на Львів, що тоді був у складі Польщі, впали перші авіабомби.
“Звичайно набагато приємніше було б бути на відкритті Пасажу Міколяша, але це робота не на один рік, невідомо в якому обсязі це можна зробити і аптека, на жаль, не мала б майбутнього. І мені здається, що це все ж таки найкраще рішення для збереження приміщення, тим більше, що людина має бажання це зробити і продовжувати”, – зазначила знаний львовознавець Ірина Котлобулатова.
Довідково. Пасаж Міколяша – це торгова галерея, яка була розташована між вулицями Коперніка та Крутою, а з 1903 року – Сенкевіча (нині вул. Вороного). Пасаж важають першим у Львові сецесійним об’єктом. Його будівництво розпочали у 1896-1898, і тривало воно майже шести років. Роботи виконувала архітектурно-будівельна фірма Івана Левинського за проектом Івана Левинського та Альфреда Захаревича. Інтер’єр
Ористарх БАНДРУК
Позитивна новина для Львова. Не черговий “сексшоп” для турецьких “бізнесменів”, богудякувати!