«Христос і Вероніка» Пальми Молодшого (відео)

1148
«Христос і Вероніка» Пальми Молодшого

Львівська національна галерея мистецтв ім. Бориса Возницького продовжує серію виставок розпочату у 2015 році під назвою – «Виставка однієї картини». Зараз тут пропонується для огляду твір відомого італійського художника ІІ пол. ХVІ ст. Пальма Молодшого – «Христос і Вероніка».

Біографічна довідка цього художника є досить скупою. Знаємо, що художник народився за різними джерелами у 1544 чи 1548-50-х роках у Венеції. Відомим художник став у 1564 році після того, як майстерно виконав портрет герцога Урбінського Гуйдобальду ІІ. Герцогу настільки сподобався портрет, що він взяв під особисту опіку молодого художника.

Спочатку він його залишає в Урбіно, де художник робить копії з творів Рафаеля та Тиціана. Це триває впродовж трьох років, а у 1567 році герцог Урбінський направляє Пальму Молодшого на навчання до Риму.

Навчаючись у Римі, Пальма Молодший вивчає розписи ватиканських Станц Рафаеля, а також розписи Мікеланжело у Сикстинській капелі. У віці приблизно двадцяти п’яти років, у 1570 році, молодий талановитий художник Пальма Молодший повертається до Венеції і відразу починає працювати у майстерні Тиціана. До речі, він закінчив останній твір Тиціана, його славнозвісну «П’єту», після його смерті у 1567 році. Сьогодні цей твір знаходиться у Галереї Академії у Венеції.

Художник в основному малював біблійні сюжети.  Час від часу він також звертався до сюжетів на історичну тематику, рідше виконував портрети.

Палац Потоцьких у Львові
Палац Потоцьких у Львові

Сьогоднішній твір в Україні вважається єдиним. Історія цього твору є також надзвичайно цікавою. Спочатку він знаходився у приватній колекції майора К’юндля до 1940 року, звідси він надходить до збірки князів Любомирських, а у 1949 році  – до Львівської картинної галереї.

Твір «Христос і Вероніка» вибраний для огляду не випадково. Сьогодні ми є в часі Великого Посту, в часі підготовки до Світлого Христового Воскресіння та й події, які мають місце сьогодні в Україні можна назвала Хресною дорогою.

Сюжет картини вибрано не випадково, адже тут відображено 6 стацію по дорозі на Голгофу, коли Христос несе тяжкий хрест. Процесія проходить повз будинок в якому жила Серафія, дружина Сіраха, члена Синедріону. За свою відданість Спасителю потім вона отримала ім’я Вероніка, від слова «істинна». Коли процесія наблизилась вона вийшла на вулицю, її намагалися відтіснити, але любов, прагнення заспокоїти божественного Учителя дали їй надзвичайну силу. Вона відштовхнула воїнів та катів, стала на коліна перед Спасителем, подала йому хустку і промовила: «Дозволь мені витерти обличчя мого Господа». Спаситель взяв лівою рукою хустку і приклав до свого закривавленого обличчя. Потім повернув хустину благочестивій жінці і подякував їй. Серафія ж з трепетом поцілувала її і з заховала під покривало біля серця.

Пальма Молодший «Христос і Вероніка»
Пальма Молодший «Христос і Вероніка»

Вже дома Серафія поклала хустину на стіл. На хустині проступало скорботне, страшне в своєму стражданні і справжнє, криваве зображення обличчя  Спасителя. Серафія стала перед хустиною на коліна і промовила: «Тепер я можу відмовитись від усіх благ світу, бо Господь мій залишив мені дорогоцінний доказ своєї благодаті та любові».

Цей твір вражає глядача глибиною змісту, силою художньої правди, довершенням мистецької мови.

Крім рідної Венеції твори цього художника знаходяться також у Дрездені в музеї, у Росії, де відомо п’ять творів цього художника і один рисунок.  До речі, у 2010 році з Музею Пушкіна у Москві побувала в фондосховищах Львівської національної галереї мистецтв ім. Бориса Возницького відома мистецтвознавець п. Євгенія Маркова, яка понад 50 років займається історію мистецтва італійського. Вона оглянувши цей твір відзначила його як відмінний.

До теми Хресної дороги зверталося багато художників Старого Світу , але саме сюжет «Христос і Вероніка» ми знаємо таких відомих художників як Тиціан, Гойя, Дюрер і, зрештою, відомий художник Пальма Молодший.

Помер художник у Венеції, проживши довге творче життя, у 1628 році. Для нащадків залишив величезну спадщину, якою ми можемо насолоджуватися і сьогодні.

Львів’ян та гостей нашого міста ще впродовж двох тижнів запрошуємо до Каплиці Палацу Потоцьких, де поряд з чудотворною іконою знаходиться виставка однієї картини «Христос і Вероніка». Сподіваємося, що він стане помічним і дасть нам нагоду чистими прийти до свята Світлого Христового Воскресіння.

Марія СОЙКА
старший науковий співпрацівник Львівської національної галереї мистецтв ім. Бориса Возницького

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.