Серед художників, котрі малювали старий Львів чи творили у нашому місті було немало жінок. Серед яких Олена Кульчицька, Маргіт Сельска, Яніна Новотнова та багато інших. Сьогодні мова піде про живописця та графіка Ванду Коженьовську – львівську художницю, яка створила надзвичайні офорти із зображенням львівських храмів початку ХХ ст., але про котру, на жаль, є не надто багато інформації.
Народилася майбутня художниця в 1883 р. у м.Станиславові (сучасний Івано-Франківськ). Навчалася у таких метрів як: живописець Олександр Авґустинович, який мав у Львовий приватну школу; баталіста Станіслава Батовського-Качора, скульпторки Люни-Амалії Дреклсер. Пройшла студії у Львівській художньо-промисловій школі (1905-1909рр.), а також у Мюнхенській школі мистецтв А.Ашбе (1910-1911рр.). Під час навчання зацікавилася технікою графіки.
По закінченні студій працювала у Львові викладачем. Співпрацює з видавництвом К.Якубовського, ілюструє естампами дитячі книжки та підручники з історії. Створює екслібриси для Ф. Бесядецького, Е. Булянди, М. Ґольдштайна, Є. Конарського, Е. Ромера, Т. Сольського.
З 1912 року аквтино представляє свої роботи на міських та інших виставках. У 1917 році стає членом Спілки польських художниць у Львові, а з 1932 року – Спілки львівських графіків.
Працює у техніках гравюри, офорта, мідьорита, дереворита, сухої голки. Спочатку в стилі сецесії, а згодом ар деко, неокласицизму і модернізації малярства ренесансу. У деяких пізніх естампах помітний вплив експресіонізму. Для максимального виразу творів художниця застосовувала сильну гру світла і тіней, а також деформацію перспективи.
Здебільшого малює на релігійну тематику, хоча у доробку мисткині присутні також краєвиди та портрети. Предметами графічної інтепретації у її роботах поряд із знаними мотивами, як от Волоська церква, Церква Юра, Латинська катедра, знайшли своє відображення внутрішні мотиви храмів, фрагменти броквих вівтарів, скульптури.
Найвідомішою її роботою є альбом офортів «Костели старого Львова». Збірки із зображенням 11 старих львівських костелів над якою вона працювала впродовж 1914-1917 рр.
Померла Ванда Коженьовська у Львові в 1935 році. По смерті художниці у тому ж році було організовано її персональну виставку.
Софія ЛЕГІН
Джерела:
- Piotr Łukaszewicz . Lwów w malarstwie i grafice od XVII wieku do roku 1939. Niepodległość i Pamięć 13/3 (24), 127-152 , 2006 ;
- http://www.artlist.pl/
- http://esu.com.ua/
- https://www.facebook.com/