Храм Хреста Господнього, або маловідома вірменська святиня Львова

2028
Храм Хреста Господнього, або маловідома вірменська святиня Львова
Храм Хреста Господнього, або маловідома вірменська святиня Львова

Вірменська громада Львова є однією з тих, яку сміливо можна вважати ровесницею міста Лева. Перші згадки про львівських вірмен датовані XIII сторіччям, часами правління князя-короля Данила Романовича. Окрім неповторного катедрального Собору Успіння Пресвятої Богородиці, маємо у Львові стародавні, проте, менш відомі пам’ятки, пов’язані із історією цієї поважної львівської громади…

Храм Хреста Господнього, вигляд з проспекту В. Чорновола. Фото 2015 року
Храм Хреста Господнього, вигляд з проспекту В. Чорновола. Фото 2015 року

За згадками, ще від княжих часів на цих теренах на березі Полтви стояла дерев’яна вірменська церква Святого Хреста. Зведення нового храму із каменю і цегли було розпочато у 1629 році коштом вірменського купця Сагака Агопсовича і завершено наприкінці 1630-х років. Ім’я архітектора невідоме, проте, за рядом ознак, авторство приписують відомому архітектору італійського походження Павлу Римлянину.

При храмі був чималий цвинтар та мурований жіночий монастир вірменських василіянок. Відомо, що монастир довгий час не підтримував унію вірменської церкви із римо-католиками. Після сутичок із вірменами-уніатами монахині оселились у Язлівці і Кам’янці-Подільському…

При вході до храму Хреста від проспекту В. Чорновола. Фото 2015 року
При вході до храму Хреста від проспекту В. Чорновола. Фото 2015 року

Також ця давня львівська святиня згадується у подіях пов’язаних із другою облогою міста козаками Богдана Хмельницького у 1655 році. Тоді із даху храму було знято свинцеву бляху для виплати контрибуції… 1680 року частина монахинь повернулась і осіла при катедральному вірменському соборі, заснувавши монастир на бенедиктинському уставі.

У 1671 році вірмено-католицький єпископ Миколай Торосевич передав монастирські келії римо-католицькому ордену Театинів, залишивши собі церкву і кладовище. Додатково театинці створили тут папську колегію для навчання вірменської молоді. 1681 року монастир був переданий їм остаточно. Кількість учнів колегії збільшувалась і театинці розпочали будівництво нового приміщення під Високим замком. По переселенню до нової будівлі, монастир при церкві Святого Хреста продано отцям місіонерам…

Давній храм Хреста Господнього, вигляд з проспекту В. Чорновола. Фото 2015 року
Давній храм Хреста Господнього, вигляд з проспекту В. Чорновола. Фото 2015 року

1744 року Лазаристи (місіонери) зайнялись розбудовою монастиря за проектом відомого архітектора Бернарда Меретина. 1769 року місіонери зайняли і храм, вимінявши його на костел Святого Войцеха, що поблизу Високого замку.

Під час реформ цісаря Йосифа ІІ, 1782 року монастир місіонерів було скасовано. У реквізованих приміщеннях було влаштовано військовий шпиталь, а пізніше – гарнізонну в’язницю. Церква слугувала як каплиця для ув’язнених… Через деякий час монастир перетворено на казарми… Після того, як поруч було збудовано новий казарменний корпус (нині Замарстинівська, 7), тут облаштувався військовий суд із власною в’язницею… У червні 1941 року Замарстинівська тюрма стала місцем масового винищення енкаведистами людей, одним з найтрагічніших символів режимів у Львові…

Сьогодні комплекс т.з. Малих касарень належить до Львівського юридичного інституту, а у відновленому храмі Хреста Господнього відбуваються Богослужіння. Почергово проводять Богослужіння Українська Греко-Католицька Церква та Українська Автокефальна Православна Церква.

Євгеній ІПАТОВ

Використані джерела:

https://pl.wikipedia.org , http://nash.lviv.ua/ , http://wikimapia.org/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.