Львів виник навколо річки Полтва. Вона зрошувала поля, крутила млини та, наповнюючи міські рови, захищала його від ворогів. З часом місто виросло, ліси вирубали а Полтва обміліла. Львів продовжував розвиватися і Полтва почала створювати як логістичні, так і естетичні проблеми. Бо каналізація з будинків міста йшла прямо у річку. Було прийнято рішення закрити Полтву подалі від людських очей, а над нею облаштувати громадський простір.
Полтва бере свій початок на Погулянці. Вона тече через центр міста до вулиці Липинського а далі на очисні споруди. Першими сховали Полтву сучасні проспект Шевченка та Маріїнську площу. Це сталося у другій половині 19 ст. Склепіння колектора виклали з каменю та цегли, бетону в ті часи ще не знали. Сьогодні це є найстаріша частина підземної Полтви.
На початку 20 ст. поступово закривають проспект Свободи. Кожних кількасот метрів вони облаштовують входи у колектор. Зазвичай це були широкі сходи якими можна було знести всі необхідні інструменти та будматеріали. Цими входами в Полтву користувалися спеціальні люди – каналєжі, для чистки та обслуговування колектора. В цей же час зводиться і наш Оперний театр. В процесі будівництва театру було зміщено русло Полтви праворуч. То ж вона тепер почала текти рівно між двома театрами.
У міжвоєнний період була закрита ділянка Полтви аж до перехрестя вул.Чорновола-Липинського. В радянський час колектор продовжили до очисних споруд. З того часу Полтву на поверхні побачити стало неможливо і вона стала легендарною.
«Зовсім зовсім неможливо?» – спитається уважний читач. «А як же входи для каналєжів!». І справді! Ці входи збереглися до сьогодні і ними користувалися дігери для комфортного спуску під землю. Користувалися, поки і їх остаточно не закрили. Деякі входи навіть заклали бруківкою, для надійності.
А Ви б хотіли побачити Полтву на власні очі? Якщо так то підтримайте будь ласка петицію по відкриттю одного з входів у Полтву для відвідувачів. Недавно розпочалася реконструкція фонтану коло Оперного театру. Саме зараз в нас є нагода домогтися відновлення тут безпечного входу в Полтву для всіх львів’ян!
Під одним з люків коло фонтану є широкі сходи в Полтву. Ними навіть можуть розминутися дві людини. Сходи ведуть до бетонного узбережжя річки.
Є пропозиція замість люку зробити культурний портал зі сходами, а на узбережжі Полтви встановити поручні! Сходи можуть закриватися горизонтальними дверима і не псувати вигляду площі. Через них кожен бажаючий зможе безпечно попасти в Полтву та побачити Львівську Легенду на власні очі. Зможе побувати у справжніх львівських підземеллях на сфотографуватися на фоні стометрівки та Оперного театру знизу.
Поручні потрібні щоб ніхто випадково не впав у воду. А також не вирішив самостійно продовжити екскурсію Полтвою. Також потрібно буде встановити додаткове освітлення для гарних селфі-фотографій.
Питання 1: А якщо дощ і підніметься вода?
Відповідь: Нічого страшного. Вода піднімається поступово і люди спокійно вийдуть нагору.
Питання 2: Небезпечні гази?
Відповідь: Їх там немає. Полтва в центрі міста чудово вентилюється. Для ще більшої безпеки можна вище по течії встановити газоаналізатор. У випадку небезпеки він завчасно вмикатиме аварійну сигналізацію і люди спокійно вийдуть.
Питання 3: А там смердить?
Відповідь: у Полтві не смердить. Для особливо чутливих носиків можна видавати марлеві пов’язки змочені парфумами (або віскі 😊 ).
Портал в Полтву буде закриватися на ключ. Інакше там поселяться безхатьки бо тепло. Людина, що слідкуватиме за порталом, також чиститиме поручні та сходи від бруду після сильних злив. Це зазвичай стається кілька раз на рік влітку.
Цей проект можна зреалізувати за 2-3 дні. Металеві двері, поручні та освітлення коштують, відносно вартості фонтану, недорого. Тож чому б владі це не зробити?! Багато львів’ян тільки чули про Полтву і ніколи її на власні очі не бачили. А дуже б хотіли.
Як ще більш безпечний варіант можна повністю засклити набережну. Але тоді не буде того відчуття підземелля. Зрештою у засклінні немає потреби. В Празі, наприклад, відвідувачі у діючий колектор ходять так. Якщо можна там, то чому не можна у Львові?
На жаль вода в річці Полтва зараз не є чистою. Бо це не тільки річка, а й каналізація. Тим не менше я впевнений що більшість львів’ян захочуть хоча б один раз побачити свою легендарну річку на власні очі. А також показати її своїм дітям. То чому б владі не прислухатися і не зробити це для нас?
Мені не страшно його палити на весь інтернет. Люк важкий як холєра ще й моцно приріс до обойми. Мені шкода тих робочих які змушені будуть його відкривати. Хіба що екскаватором…
Андрій РИШТУН